Дружина загиблого Василя Ковтуна розповіла, як і в яких умовах навчають чоловіків, перед відправкою на передову
Щоб зустрітися із дружиною загиблого Героя Василя Михайловича Ковтуна, зайшли до Атюшівської ЗОШ. Оксана Миколаївна там працює прибиральницею. У коридорі навчального закладу звернула увагу на стенд, присвячений Станіславу Ковтуну, який віддав життя за Україну у 2014 році, і його ім’я носить школа, у якій навчався Герой. Пам’ять про загиблих - то понад усе. Зиркнула по стінах у пошуках портретів інших загиблих Героїв - і не знайшла їх. Якось стало прикро. Минулоріч Атюша прощалася з Павлом Медведем, який загинув, боронячи нашу країну від агресора. Минув аж рік. А влітку - ще одна втрата в селі: загинув Василь Ковтун. Наші Герої заслуговують на пошану, і ота пам’ятна дошка чи стенд - це найменше, що ми можемо для них зробити. Але їх немає. Немає навіть невеличкої світлини.
- Може, ці стенди дорого коштують, тому їх немає? - перепитує Оксана Миколаївна. - У нас за школою є пам’ятник загиблим, можна було б і там увіковічнити пам’ять. Діти йдуть на Перший дзвоник чи останній, квіти несуть... А ніде про наших Героїв ніякої згадки. Чула, що це не на часі. То що, виходить, як забрати на війну,то на часі, а встановити дошки чи плити - не на часі? А тому їздила до голови громади, аби пам’ятні плити встановили і Павлу, і моєму Василю. А ще я хочу, щоб вулицю, на якій жив Василь Ковтун, перейменували його іменем. Обіцяв. Було це місяців два тому. Навіть не знаю, чи зрушилося це питання з точки, ніхто мені нічого не говорив. Хоча чула, що депутати на сесії від- термінували на рік встановлення дошок. Чому? А що буде через рік? І чому я повинна добиватися, аби увіковічнити пам’ять Героїв? Хлопці віддали життя за кожного з нас, за Україну.
З Оксаною Миколаївною розмовляли вже вдома. Мене зустріло доглянуте обійстя, яке купається у квітах. Скрізь порядок. Але чомусь з’явилося відчуття - ніби чогось чи когось не вистачає, ніби життя у цьому домі призупинилося. А воно і не дивно. Колись тут вирувало життя. Була щаслива сім’я, у якій росли дві донечки. А тепер залишилася Оксана сама. Ходить самотиною порожнім домом. Доньки виросли, а коханого чоловіка забрала війна. Жінка дуже важко переживає втрату свого Василя, бо відірвали від неї її половинку. З чоловіком вони прожили у парі 25 років. Він був дуже хорошим чоловіком, добряк за натурою, безвідмовний, щирий і людяний. Та що там казати. Варто поглянути на світлину Василя - і його очі все скажуть, бо випромінюють доброту і порядність.
Повістку Василю Михайловичу приносили двічі. Першу — у грудні. Саме працював у школі опалювачем, залишив роботу у лісі, бо не сила була тягати колодки - боліла спина. Направили на медкомісію, а потім - на комп’ютерну томографію у Конотоп. Підтвердили у чоловіка три грижі. Визнали обмежено придатним. А через пару тижнів знову повістку вручили. Було це 13 січня. А 15 вже і забрали.
- Василь говорив, що ховатися не буде і відкуплятися також. Призовуть - піде, значить, там він треба. Україну визволять, а потім - Крим. В армії у нього був друг - татарин. Перед війною вони знайшли один одного, довго розмовляли телефоном. Вася казав, що як до Криму дійдуть, то з другом і побачаться. Але я все надіялася, що на фронт його не відправлять. Тоді, коли мобілізовували, говорили, що служитиме десь у спокійному місці, може, техніку охоронятиме, у гарячу точку не пошлють. Багато балачок було. Але потрапив він у саме пекло, - розповідає Оксана Миколаївна.
Його війна була короткою
- Спершу направили мобілізованих на Житомирщину, - продовжує розмову вдова. - Їх багато тоді поїхало з Коропа. Два тижні жили у якійсь порожній школі. Хворіли всі. Бо зима. У приміщенні холоднеча. Казав чоловік, що у лікарню забирали тільки тих, у кого температура дуже висока, а у Василя сильно не піднімалася.
Потім жили у якійсь порожній хаті. Скинулися грошима та і купили бензопилу. Самі дрова заготовляли, самі топили, їсти собі варили. Розповідав, що місцеві люди сильно допомагали військовим. Лікувався півтора місяці таблетками, які я дала із собою, а тоді все ж ледве в лікарню поклали. Казав: «Я тут, як на курортах». Кажу: «Який же курорт у лікарні?». А він відповідає: «Ти не розумієш. Тут можна хоч на ліжку поспати і помитися».
- А як же навчання? Їх повинні були навчати.
- Оце і була «учебка». Виїздили кудись на полігон. По два тижні там жили. А потім у Гончарівському - десь у лісі. Без зв’язку. Казав Василь, що коли привезли туди, і води не було. Сказали, щоб звикали, бо попереду їх чекає і не таке. А потім - знову в Житомир. Я питала, чи сильно їх там ганяють. Казав, що коли хочеш вижити, треба бігати, і що їх, старших, сильно не ганяли. А попробуй було з трьома грижами стільки ваги на собі носити. Вася говорив, що коли на тобі п’ятдесят кілограмів: рюкзак, бронежилет, уся амуніція, - то важко від кулі відхилитися.
А 15 травня він був уже на сході. Де саме, не казали їм. Але хлопці через інтернет визначили своє місцезнаходження. Це було поблизу Соледара. Дощі тоді там були великі. Два тижні лило як із відра. Василь говорив, якби не дощі - їх би кинули у бій.
- Я була у шоці. Питаю: «У який бій? У тебе ж спина? Ти ж обмежено придатний», - плаче Оксана. - А чоловік каже: «Чула, що по телевізору говорять». А у телевізорі тоді тільки і говорили про контрнаступ, який ось-ось має розпочатися. Усе їх перекидали з місця на місце, усе ближче і ближче до лінії вогню. Мені нічого не розповідав, щоб не хвилювалася. Казав, що техніка у них американська, по вісім чоловік за кожною закріплено. Але коли дощі, то вона грузне, бо не розрахована на таку багнюку.
За словами побратимів, четвертого червня був перший бій: треба було взяти ворожі позиції. А вони ж сильно укріплені - за скільки часу ворог там такі потужні рубежі побудував. Та Українські воїни таки взяли ті окопи. Багато наших полягло у тому бою. Тоді, 4 червня, загинув коропчанин Сергій Доценко. А наступного дня, 5 червня, - Василь Ковтун. Обох в один день і привезли додому на щиті.
Чорна звістка на день народження
Коли Василь був уже на Донеччині, телефонував додому раз у два-три дні, і то на хвилинку, сказати, що у нього все добре. Усе він був зайнятий. Востаннє розмовляв з Оксаною об одинадцятій 4 червня. Запитала, де був, що три дні не озивався. Сказав, що зайнятий, запитав, як вона там поживає. «Та, що там я. Головне, щоб у тебе було все добре», - відповіла. Василь поцікавився, чи, бува, не в церкві. Оксана постійно ходила до церкви, свічку за Василя ставила. Казала про це чоловіку, але він ніколи не питав її про церкву. А тут про церкву заговорив.
Цього дня Оксана до храму не пішла, хоча була Трійця. Великий мороз вночі поморозив на городі гарбузи - усі чорні стояли. Засмутилася. І за Василя, який на зв’язок не виходив, і за гарбузи. І в церкву не пішла, бо тиждень тому була в храмі, свічку поставила. Може, Василь хотів попросити дружину сходити ще до церкви, але так і не сказав нічого. Бо хтось там йому крикнув: «Вася». І загриміло так страшно, ніби літаки над головою летіли. Напевно, почався бій.
Це була остання розмова. Чекала Оксана до вечора, може передзвонить, але телефон мовчав. А потім тиждень обривала всі телефони, аби дізнатися щось про чоловіка. Добре, що він дав із десяток номерів своїх побратимів. Але всі телефони мовчали. А потім усе-таки вдалося додзвонитися до командира. «А вам що, не повідомили з військкомату? - запитав командир. - Повинні були сповістити. Передзвоню». Стала Оксана телефонувати у військкомат, але там нічого не знають. Аж тут передзвонює командир із страшною звісткою: загинув у бою.
Це було 11 червня. В Оксани Миколаївни саме день народження. Старша донька, що зараз у Польщі, подружкою передала букет квітів і коробку цукерок. Мали б бути і вітання від чоловіка. Але цей день у календарі став чорним для жінки. На все життя. Не стало її Василя, її другої половинки.
Уже опісля дружина телефонувала до побратимів, аби дізнатися, як загинув її чоловік.
- Коли мені повернули Василів телефон, то з нього телефонувала до одного побратима. А він у слухавку: «Васю, ти як там?» Кажу: «Це не Вася. Васю ми вже і поховали». Він мені розповів, що поранений, лежить у госпіталі.
Каже, що там таке страшне тоді творилося, що і не передати. Я відчувала, що йому також дуже важко говорити і все те згадувати. «Василь був переді мною. А тоді з чого тільки не стали нас поливати: і з артилерії, і з мінометів. А коли підняв голову, Василя вже не було», - каже. Розповів, що багато тоді наших хлопців полягло. Ранених не змогли винести і надати медичну допомогу. А могли б жити. Один хлопець в їхньому окопі, 25 років йому, кров'ю стік, бо не було як допомогти.
Василя Ковтуна змогли винести з поля бою тільки 9 червня, чотири дні пролежав під палючим сонцем. А потім - у моргу, теж просто неба чи в якомусь ангарі. Розповідали побратими, що лежали полеглі великою купою біля моргу. Купа чорних мішків. Не в холодильниках, не в морозилках. Там, напевне, місця не було. Та ще піджидали, коли привезуть тіло Доценка. Так разом, двох друзів і везли на вічний спочинок додому.
- Тіло було у такому стані, що ховали у закритій труні. Навіть попрощатися з чоловіком не змогла, востаннє побачитися, - заливається сльозами вдова.
У Василя Ковтуна була роздроблена нога, але по тому він би жив, та множинні осколкові поранення грудної клітки. Чи то бронежилет такий слабий, але кажуть, то осколки такі, що пробивають і залізо. «Ми летіли їм на підмогу, - каже ще один побратим. - Та нас накрили так, що не пам'ятаю, що там і було». А було там пекло на землі, у якому вижили не всі.
- Він мені нічого не розповідав, щоб не хвилювати, - каже Оксана. - Але останнім часом, бо бачив, що там коїться, якось сказав, що може, і не виживе. Я сердилася за такі слова. Як не виживе? Він мені живим треба. А він же відчував щось, що говорив про смерть.
Одна доля на трьох
На світлині, яку багато хто бачив у соціальних мережах, - троє наших земляків - Василь Ковтун, Сергій Доценко та Анатолій Колібаба. На жаль, усі вони загинули.
- Я знала, що Василь із Сергієм дружив. Ми з його сестрою Оксаною спілкувалися і розшукували разом, коли загинули, - каже Оксана Миколаївна. - Розповідав, що є чоловік з Коропа, що в лісгоспі працював. Але прізвища його я не знала. А коли привезли Анатолія Колібабу на поховання, тоді у мене у голові склалися всі пазли. У довідці з військової частини, яку ми отримали по смерті, було зазначено, що тіло Василя передав Колібаба. Тоді мені це прізвище нічого не сказало. Зрозуміло, про кого говорив чоловік. Вони звідси разом призивалися, разом і трималися купи.
Нещодавно до Оксани приїздив побратим Василя. Коля з Батурина. Приїхав у відпустку додому, то побував і в Ковтунів, і у Доценків. Сходили на могилу, пом’янули... Розповідав про нашого Героя тільки хороше. Каже, що не конфліктний був, та він таким був і у мирному житті. Міг знайти спільну мову з кожним, був компанійським. Його поважали, бо не було у нього ніякої фальші. Він був справжнім. Згадував, як город садили місцевим людям на Житомирщині. Приїхали якось з полігону, а сусіди картоплю садять, то допомогли. А коли похворіли, то пішов по селу термометер шукати.
Зразковий сім'янин, люблячий батько
Війна забирає кращих синів України. Скільки лишень їхніх душ там - у небесному війську.
Нам не знати. Мужніх, сильних, справжніх. Хто став на захист Вітчизни зі зброєю у руках і віддав найдорожче, що у кожного є, - своє життя. Їхня війна закінчилася. Залишилася тільки пам’ять. Яким він був, наш Герой, котрий не сховався від мобілізації, а, маючи проблеми зі здоров’ям, опинився на пекельному сході і віддав своє життя, боронячи країну від ненависного ворога.
У селі про Василя Ковтуна відгукуються тільки добре. Порядна людина, трудяга. Хто б не попросив щось - допоможе. У Ковтунів - два трактори. Людям городи обробляв. Жінка бурчала іноді, що вдома робота не робиться, а він усе по людях. А Василь відповідав, що відмовити нікому не може, коли його просять. А тепер, каже Оксана, і сама відчула на собі, як воно просити людей.
А як чоловік - про кращого годі і мріяти. Кращих просто немає. Прожили з Оксаною душа в душу. Не зобидив, поганого слова ніколи не сказав. Усе своїми руками нажили. Якщо комусь щось батьки допомагають, то Ковтуни все самі. Своїми мозолями заробили на тракторці, по три-чотири корови тримали, городи садили- сіяли. Усе було. І вже немає.
- Вчуся жити сама. Уже і на тракторі навчилася їздити, і кошу сама, і роблю все сама. Корів продала. А одну залишила, щоб без роботи з розуму не зійти.
Пройшло чотири місяці, як не стало Василя Ковтуна. А й досі всі документи не зібрані, аби отримати статус, а також компенсації та пільги за загиблого.
- Не вистачає якогось підтвердження. Не розумію, невже важко ту довідку вчасно надати. Я б хоч якісь пільги на комунальні отримувала. Газ у нас проведений, але їм хату не опалюємо, бо дорого, - каже. - А зима ж скоро.
Прикро. Досі немає ні статусу загиблого, у школі - навіть малесенького портрету. Загибель Героя - то горе для родини, та не всім це болить - чуже горе.
Наприкінці серпня у громаді відзначали День пам’яті захисників України, які загинули за незалежність. Чомусь Оксану Миколаївну, як інших, не було запрошено на захід. І їй це болить.
Людмила Ковальчук, “Нові Горизонти”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.