Рятувальник Віталій Троєцький: «Самі важкі виклики, коли серед постраждалих чи загиблих - діти»
Кожне їхнє чергування - це щохвилинна готовність до будь-чого. Їхні «спокійні» зміни наповнені навчанням та відточуванням власних дій до автоматизму, а виклик - це часто робота на межі фізичних можливостей та психологічного навантаження. Та попри це вони виконують своє основне завдання - допомогають людині у будь-якій екстреній ситуації. Про робочі будні, високі вимоги, кіношний образ і реалії, а також про забобони, які існують у рятувальників, ми поговорили з Віталієм Троєцьким, начальником караулу 24 Державної пожежно-рятувальної частини міста Борзна.
Родина екстрених служб
Особисто для Віталія Володимировича вибір професії був майже очевидним ще зі школи, коли на профорієнтаційному уроці він вперше почув про роботу рятувальника та вирішив спробувати свої сили у змаганнях із пожежно-прикладного спорту серед старшокласників. Тому вже після закінчення школи, обираючи між педагогічним університетом та університетом цивільного захисту, він зупинився на останньому. Зрештою, у родині, в якій мама була фельдшером екстреної медичної допомоги, а вітчим - поліцейським, на одного працівника екстрених служб стало більше. Згодом Віталій Володимирович створив власну «екстрену» сім’ю, поєднавши свою долю з працівницею поліції.
«На щастя, лише раз мені довелося працювати разом із мамою. Це був мій перший виїзд, ДТП, - розповідає співрозмовник. - Чому «на щастя»? Бо якщо на виклик приїздять медики - значить є постраждалі. А це - завжди важче, в усіх аспектах. Адже попри постійні тренування, як фізичні, так і психологічні, підготувати себе до всього неможливо. Так, рятувальник має бути психологічно виваженим, стійким, але не кожному це вдається. Із розповідей старших колег знаю, що в нас були випадки, коли люди чудово працювали до першого виїзду з трупом, після чого змінювали професію. Адже смерть це те, що важко перенести звичайній людині».
Рятувальник - людина теж звичайна, хоча й не зовсім. Якоюсь мірою їх можна було б ототожнити з супер-героями, подвиги яких оспівані чисельними фільмами. Проте вдале виконання ними завдань - це наслідок не якихось надзвичайних умінь, а результат злагодженої, оперативної, кваліфікованої роботи. Адже Державна служба України з надзвичайних ситуацій - дуже серйозна структура, із високими вимогами та суворою дисципліною, з чіткими алгоритмами дій та дотриманням всіх правил безпеки, які тут пишуть кров’ю.
«Кожен випадок, який призвів до травмування чи загибелі, траплявся через ті чи інші порушення. Всі вони систематизувалися, а на їх основі прописані правила та заборони, які повинні запобігати нещасним випадкам, - пояснює Віталій Володимирович. - Тому на кожну ситуацію ми маємо чітку схему дій. Попри це, далеко не завжди все буває «за протоколом». Адже кожен виклик по-своєму особливий: не буває однакових пожеж, типових будинків і постраждалих. Діяти доводиться відповідно до конкретної ситуації, нерідко застосовуючи кмітливість».
Єдиний механізм
Як би банально це не звучало, але всі 22 працівники нашої пожежно-рятувальної частини - це одна родина. Адже тут своїм напарникам на зміні вони довіряють своє життя. «Під час гасіння пожежі, коли в задимленому приміщенні шукаємо людей, ми йдемо лінією, зв’язані між собою. На посту безпеки (зазвичай це біля входу у квартиру чи під’їзд, де є свіже повітря) виставляється постовий, який по радіостанції контролює, де ми перебуваємо, що відбувається, який тиск у кисневому балоні та скільки часу ми ще маємо. Нам у диму це контролювати важче. Адже то лише у фільмах пожежники працюють у легкій димці, коли все видно.
Насправді у задимленому приміщенні - суцільна темрява. У нас є ліхтарі, радіостанції, апарати для захисту органів дихання, але працювати доводиться повністю на дотик. І перевірка всіх ліжок, кімнат і кутків у них займає насправді дуже багато часу. Був випадок, коли я в квартирі, здавалося б, обійшов уже всі місця, але ніяк не міг знайти людину. Час ішов вже навіть на секунди, поки в одній з кімнат, у кутку я почув якийсь звук. Так постраждалий сам допоміг швидше його врятувати».
Як і до розподілу на громади, сьогодні 24 Державна пожежно-рятувальна частини міста Борзна стоїть на захисті 60 населених пунктів.
Оскільки максимально дальнє село розташоване за 40 км від міста, підтримкою наших рятувальників є місцеві пожежно-рятувальні загони та сторожова охорона.
«Радіус дії будь-якого пожежно-рятувального підрозділу - це 3 км, - веде далі розповідь Віталій Троєцький.
- Для максимальної ефективності роботи ми намагаємося створювати більше місцевих команд, які першими прибувають на виклик, стримують поширення вогню до нашого підкріплення, а потім допомагають із підвезенням води. Лише цього року створили пожежні команди у Шаповалівці, Махнівці, Великій Загорівці, Сиволожі, під питанням - Ховми. Тобто практично кожне село нині під захистом. У Комарівці, Плисках та Високому діють місцеві пожежні команди, які фінансуються з бюджетів сільських рад. Є також сторожова охорона, яка підтримується аграріями, має свою пожежну машину й може виїжджати на надзвичайні ситуації. Робота всіх пожежно-рятувальних підрозділів координується спільно Черніговом.
Також за рішення оперативно-координаційного центру нашу частину можуть залучати на допомогу до інших районів, не має значення яких. Ми працювали у Чернігівському районі, коли масово горіли торфовища, їздили до Ічні, коли там палали військові склади, допомагали розбирати завалені будинки у Новій Басані та Бикові, коли російські війська вийшли з Чернігівщини».
Надзвичайних ситуацій, коли потрібна допомога працівників ДСНС, вистачає завжди. Самих лише пожеж за рік на території Борзнянщини трапляється в середньому 60-70. Особливо часті вони у літньо-осінній період, коли займається суха трава. Попри адміністративну відповідальність та немалі штрафи, люди продовжують палити на городах залишки рослинності. Нерідко залишене без нагляду вогнище перекидається на траву. «Коли вогонь «біжить» по полю у напрямку села, пожежа рухається дуже швидко. У нас є такі села й хутори, де живе мало людей, порожні хати поростають чагарниками. Щойно полум’я їх дістається, може загорітися одразу 5-7 будинків. У такій ситуації працювати дуже складно. Тому на кожне таке горіння трави біля села ми обов’язково виїжджаємо».
Не вогнем єдиним
Окрім пожеж рятувальники залучаються на ДТП, коли без допомоги сучасного гідравлічного спецобладнання, яке є в нашій частині, неможливо витягти постраждалого з автів- ки. Працюють вони й на воді, найчастіше взимку, дістаючи горе-рибалок із водойм. Із подання поліції ДСНСники можуть брати участь у розшуку людей (за потреби навіть обласних колег із дронами викличуть), а ще допомагати іншим службам. Наприклад, нещодавно допомогли медикам евакуювати потерпілу: бабуся впала й отримала серйозний перелом. Але працівники «швидкої» не могли винести її на своїх ношах через замалі габарити кухні та загалом всієї квартири. Допомогла кмітливість наших рятувальників: стареньку винесли на ременях разом зі стільцем, на якому вона чекала допомоги. Цілу спецоперацію із вивезення ще однієї бабусі провели в одному з сіл, які цьогоріч підтопило. Аби працівники нашої пожежно-рятувальної частини могли забезпечувати відрізаних від «великої землі» селян продуктами, водою, ліками, а медпрацівники та енергетики виконували там свою роботу, рятувальникам передали болотохід «Богун». Саме на ньому й вивезли бабусю, яка потребувала лікування, але не мала можливості дістатися лікарні.
«А ще нас викликають на порятунок тварин (собак, котів, корів і свиней) чи до застряглих у багнюці автомобілів. Хтось у таких ситуаціях справляється самотужки, а хтось одразу дзвонить «101». Наш обов’язок - допомагати у будь-якій екстреній ситуації, проте люди мають розуміти: поки пожежна машина витягає когось із кювету чи знімає кота з дерева, у Борзні на чергуванні залишається лише один автомобіль».
За 12 років на службі у Віталія Троєцького були різні виклики, спокійніші і дуже важкі, коли серед постраждалих чи загиблих - діти. Коли ж трапляється зміна без надзвичайних ситуацій, він, особа відповідальна за бойову готовність усієї команди, проводить постійні навчання та тренування.
«Ми - служба не воєнізована, проте до кожного працівника є суворі вимоги. Без спеціальної фізичної підготовки, без підтвердження власної кваліфікації у ДСНС не працюють», - говорить Віталій Володимирович. А ще, зізнається, є кілька й «неписаних» правил: не бажати один одному сухих рукавів, коли передають зміну, не мінятися чергуваннями (як показує практика, комусь тоді випадає їхати на непростий виклик) і не одягати нову форму (краще трішки десь її до зміни переносити, перепрати, «зістарити» так би мовити).
Джерело: “Вісті Борзнянщини”, Марина Гриненко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: рятувальник, Борзна, Троєцький