Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » Антоніна Ворона кермує трактором, співає і ліпить вареники для військових

Антоніна Ворона кермує трактором, співає і ліпить вареники для військових

 

За зустріччю з цією жінкою ми не згледілися, як пройшло кілька годин. Розмова почалася сама по собі, перебираючи кожну віху життя і зачіпаю­чи стільки тем, що в один матеріал і не вкласти. І в кожній такій темі наша співрозмовниця - і самобутня яскрава жінка, одна на тисячі, і уособлення мільйонів жінок одночасно. Жінок, які запалюють і бережуть родинне вог­нище. Або ж жінок, які щоночі збирають серце докупи, очікуючи на звістку від сина, що нині боронить свою землю... Жінок, які люблять життя, свою справу і вміють ділиться своєю любов’ю з іншими. І ми вирішили «намалю­вати» кілька портретів нашої співрозмовниці, нехай читач вже вибачить за таку розлогість думки. Тож, портрет перший.Спортсменка, активістка і просто красуня

Приводом до знайом­ства з борзнянкою Антоніною Вороною стало коротеньке відео у соцмережі, на якому вона хвацько оре чорнозем на маленькому трак­торці. «Ото козачка, ото по-нашому!», - подумки промайнуло. «Та я вже 33 роки - за кермом! - сміється жінка. - Ми 15 років стояли у черзі на машину, а тоді нава­жилися самі купувати. Я собі подумала: я теж хочу їздити! І в 1989 році пішла до автошколи, тоді у групі лише двоє дівчат було. У день, коли пра­ва отримувала, чоловік і машину пригнав. Я за кермом часто їздила, і на роботу, і у село, до бать­ків. Пам’ятаю, свекри із Забілівщини у гості приїхали, чоловік за столом чарочку випив, а вони: «Хто ж нас додому пове­зе?». «Знайдемо, хто», - посміхнувся мій Михай­ло. А вже як на подвір’я вийшли і я до машини пішла, то їхньому здиву­ванню не було меж.

Тракторець купили тоді ж, одними з перших у Борзні. У той час у при­ватних господарствах техніки ні в кого не було. Нам довелося навіть до­відку в колгоспі брати, що ми фермеруємо, щоб отримати дозвіл на купів­лю. Скільки цей китай­ський помічник за 30 з лишком років переробив - навіть не розказати. Землі в обробітку у нас багато було, і городина, і зернові, й сінокоси. До трактора усілякого при­чандалля наробили, щоб роботу якнайбільше ме­ханізувати. Головним по­мічником у чоловіка був син, а коли вже він пішов на війну, ми з дочкою сіли за кермо, щоб хоч якось допомагати.Я з технікою завжди «дружила». З юності га­сала на мопеді, тоді на «Яві» та ІЖу. Ми вза­галі були такі активні у молодості. Була у агіткультбригаді та самоді­яльності (Антоніна Васи­лівна і донедавна співала у «Супербабусі» та «Родень», - Авт.), займа­лася гандболом, дівча­та говорили: «Якщо до Тоні м’яч потрапить - він точно буде у воротах!» А взимку з подружкою влаштовували прогулян­ки на лижах: із Оленівки, звідки я родом, їхали на Кулішеву могилу (тоді, до створення музею, вона між дубів була не­примітна), гуляли між де­ревами - й назад. А ще в школі на уроках військо­вої підготовки любила займатися. Такий у нас викладач, молоденький лейтенантик був, а ми - старшокласниці, очи­ма стріляли (сміється). Якщо беж жартів, то в мене й справді добре ви­ходило, по-снайперські вражала мішені. Хоча я далеко погано бачила, але зрозуміла, як пра­вильно приціл робити - хоч зараз на фронт!».

Крутий віраж долі

Антоніна, як і її брати, діти колгоспників, звикли до тяжкої роботи й сподівалися лише на себе. «Ніхто з нами не возився, самі про­бивали собі дорогу, - згадує юність Антоніна Василівна. - Я, наприклад, дуже хотіла бути вчителем (лікар та педагог - найповажніші професії у селі були!) або журналіс­том. Навіть курси підготовчі пройшла при Національному університеті ім. Т. Шевченка, сама до Києва на сесії їздила. А коли прийшов час вступати, батьки дуже хворіли. Тож вирішила бути ближче до них і подалася до Ніжинського пе­дінституту. Здала екзамени, два на відмінно, два - на «4», а пів бала не вистачило... Си­діла на лавці, дивилася, як під’їжджали «Волги», а звід­ти батьки інших вступників із торбочками різними виходи­ли, так мені прикро було. За мене ж ніхто не понесе.

Пішла до райкому комсо­молу, думала, отримаю на­правлення до якоїсь зі шкіл, попрацюю рік вожатою, а тоді знову вступатиму вже з ма­ленькою перевагою. Але тоді стався один випадок, який перевернув усе життя з ніг на голову. Вже й питання моє розглянули, у Берестовець направили, залишилося у від­ділі освіти документи підписа­ти. Я до столу нахилилася, а з розрізу вишиванки-блузоч- ки випав хрестик. Не встигла з кабінету вийти - знову до райкому викликають. «Що то в тебе на шиї? Ану, зірви!» Я оторопіла, але впевнено про­мовила: «Ні, мені бабуся його надягла, я хреста не зірву!» «Тоді дорога тобі закрита!». І хоч мала я багато знайомих, бо була комсомолкою-активісткою, та ніхто тоді за мене не заступився, всі пережива­ла за власну долю. А мені ж здавалося, перекреслили все життя.

Подружка тоді вчилася на швачку у побуткомбінаті, по­кликала до себе. Я швачкою бути взагалі не хотіла, мені ця професія здавалася нудною, та ще й біля машинок постій­но безлад, купа клаптів. Та чого зайве рік вдома сидіти? Пішла, а вже за місяць мене виштовхали вчитися і скоро я стала закрійницею (І ця роз­повідь буде окремим портре­том нашої героїні, - Авт.).

Де я тільки не працювала за своє життя!.. І в побуткомбінаті, і в магазині райспоживспілки, вела гуртки шиття у школі та будинку культури. Коли за один тиждень похо­вала обох батьків і мусили глядіти за двома старенькими тітками, пішла в лікарню ліф­тером, позмінно, тоді ще й са­нітаркою та денною сестрою-господинею у приймальному відділенні. До речі, той сад, що там поруч росте, я ко­лись у Григорія Щербініна по­просилася посадити. Шкода було, що стільки сонячного місця гуляє. Принесла сливи, абрикоси, всілякі деревця, які були, наносила води. Дехто дивувався: «Воно вам тре­ба? Ви хоч спробуєте те, що садите?» Я словами Мічуріна відповіла: «Я не спробую, то онуки мої спробують!». Он який сад виріс, за урожаєм із відрами ходили!»

Берегиня роду

Разом із чоловіком Антоніна Василівна виплекала двох дітей. Завжди вони були під її крилом. Син Сергій міг з матір’ю поділитися найсокро- веннішим, а донька Олена за­вжди мала міцну підтримку.

«Дочка, як і я, рано пішла працювати, - веде далі розмо­ву Антоніна Василівна. - Піс­ля курсів англійської мови її одразу забрали викладати до Прохорської школи (сьогодні працює вже у Кинашівській). Я тоді дуже хвилювалася: як вона, саме ще дитина, у 18 років буде з учнями справля­тися? Поїхала подивитися. А я ж завжди модницею була. Й того разу одягла пальто, ка­пелюшок, чобітки на підборах - у школі забігали, думали, перевірка з області приїхала. Підіймаюся на другий поверх, зазираю обережно до класу, а там - тиша, всі уважно ви­кладача слухають.

Я тепер розумію, яка то важка професія. Дочка за роботою своєї дитини май­же не бачила. Як було внучці 2,5 місяці, директор вмовляв Олену повернутися до школи, замінити ніким було. Ми з чо­ловіком теж на роботі, але так погодили свої графіки, щоб завжди хтось був із малень­кою. Важко було, бувало, й по дві доби поспіль доводилося трудитися, а що поробиш? Отак, вважайте, онучку й витішили. Вона в нас талано­вита, співачка, як бабуся. Ми по стількох конкурсах із нею виїздили. У 2011 році від Будинку культури нас напра­вили у Чернігів представля­ти Борзну на Міжнародному фестивалі сімей «Від роду до народу». На тамтешню ви­ставку ми возили свої родинні вишивки, сорочки стародавні. Я надягла вишиванку (в ній ще гостей на власне весіл­ля запрошувала), корсетку, намисто, які ще від бабусі зосталися.

Кореспонденти збіглися: «Це натуральне полотно? А де таке взяли? Корсетка???» Онукові кос­тюм сама пошила, вправний козачок вийшов, теж погляду не відвести. Співали разом із онукою, а він нам підтан­цьовував, як душа веліла. Сьогодні вони вже дорослі, вчаться. І в цьому я їх підтри­мую. Навчання зайвим ніколи не буде. А я вдома клопочу. Корову тримаю, важко, але як то без неї взагалі жити? Куди люди стільки вільного часу тоді витрачають? Я й за гос­подарством встигаю читати, шити, вишивати, в’язати, й на фронт вареники та інші смаколики передавати. Та хіба то дивина? Мені здається, кожна жінка має це вміти, хіба ні?»

Напевне, якби можна було, вона б пішла на фронт разом із сином. Шкіль­ні навички стрільби згадала б, а як ні - то хоча б на польовій кухні трудилася б чи перев’язки допомагала б робити (не даремне ж два десятки років у нашій лікарні пропрацювала). Рвалося материнське серце на шматки від очікування, не раз зупинялося, завмирало від страшних новин, бо як не на­зви - АТО чи ОСС - жінка добре розуміла: це натуральна, страшна війна, і її син - у її жерлі...

Як грім серед ясного неба

У Антоніни Вороної ні­коли не було проблем із Сергієм. Розбишакою він не ріс, хоч і без жартів не обходилося. У навчанні зірок із неба не хапав, але поведінка була іде­альною. І син, і дочка батьків шанували, бо ж багато людей їх так само знало і шанувало.
 
«Ми з ним з пів слова один одного розуміли, були дуже близькі - ледь не всі секрети міг мені довірити, завжди поруч був, - згадує синове юна­цтво Антоніна Василівна. - І я Сергієві була під­тримкою. Навіть коли він у 20 років одружитися ви­рішив, прийняли юну об­раницю, як рідну дочку. Згодом не могли натіши­тися народженню онука. Спочатку все й скла­далося: вона вчилася й працювала, Сергій після закінчення сосницького
технікуму разом із бать­ком став водієм у лікарні. Та подружнього життя не вийшло, розійшлися. Сергію це дуже боліло, він став мовчазним, за­критим...


А тут 2014 рік, поча­ток війни. Що це війна, я розуміла одразу - як по- іншому назвати події під Іловайськом?

Як сьогодні пам’ятаю: 14 серпня, Маковія. Я збираюся до церкви, бу­кетик собі приготувала, заходжу до будинку, а Сергій гріночки смажить й у пакетик складає. Я за ним до кімнати, а там - рюкзак і речі попаковані. «Ти куди збираєшся?», - питаю. «Я їду туди» - «Як, на війну?» - «Я їду!» - «А коли?» - «Зараз».

Я думала, в мене світ закриється перед очи­ма. Мовчав до остан­нього, мабуть, жалів. А може думав, буду лая­тися й не пускатиму. Він же навіть в армії не був, а тут тихенько зібрав усі
документи і зробив вій­ськовий квиток.
 
«Чому ж раніше не ка­зав, я б усього налашту­вала... Кажи, що треба збирати», - промовила зі сльозами на очах і за­ходилася біля сина. Гля­нула - він без хрестика, згубив десь. Я зняла свій (ще від бабусі мені дістався, ніколи його не знімала, навіть коли в райкомі через нього мені закрили дорогу до пе­дінституту), наказала не знімати. Після навчання у Львові, їх «перекинули» на Донецьк, у Піски. Там вій проходив справжнє пекло, а я тут весь час стояла на колінах перед образами, вимолювала для нього життя.»

Відчайдух із орденом «За мужність»

Сергій матері багато не розповідав, просив зайве не дзвонити, а набирав сам, коли була можливість. Про те, який її син відчайдух, вона більше дізнавалася з розповідей побратимів- десантників, які назива­ли його Вороном.
 
«Сергій возив у доне­цький аеропорт хлопців, боєприпаси, продукти, воду, а звідти забирав убитих і поранених, - веде розповідь жінка. - Поки возив, «убив» 4 МТ- ЛБ (бронетягач - Авт.), 2 КамАЗи та машину «швидкої», бо постійно потрапляв під обстріли. Одного разу віз семе­ро поранених, а росіяни слідом уп’ялися, гатять і гатять. Вікна бронежи­летами обвішані, але все вже скрізь хляпає, поби­те, дверцята не зачиня­ються, колес фактично нема - пробиті. Сергій летів на всіх парах, мріяв хоч якось дістатися свого блок-посту. Бійці, бідні, по всій машині качалися, стогнали від болю, та все ж доїхали всі живими.
 
Комбат розповідав, син приїжджав із аеро­порту «мертвий», ли­шень ліг перепочити, а знову треба вирушати. Питають, хто за кермо, а ніхто вже не хоче. А Сергій підіймався і знову їхав.
 
Він йшов навіть туди, куди не просили. Одно­го разу підліз прямо до росіян (ті геть п’яні були) і з-під носу забрав у них танк. У дорозі теле­фоном зв’язався з «не­бом» і повідомив, що їде ворожа машина, але в ній свій. А ось із «зем­лею» зв’язатися не зміг. Щоб не потрапити під так званий дружній об­стріл, сховав танк у ліс­ку. Наступного дня його знайшла інша бригада, їх із трофеєм навіть по телевізору показували. А з Сергієм СБУ розби­ралося, думали, він до росіян лазив інформацію «зливати». Отримав на горіхи за свою «самоді­яльність».
 
Найважчими для мене були дні, коли росіяни «брали» аеропорт. На­передодні Сергій по­дзвонив мені опівночі, попросив телефонний номер сина. Каже: «Їду в аеропорт, мабуть, звідти вже не повер­нуся...» Він зі мною прощав­ся, а як мені, матері, було це переносити?! Я кричала, я просила не їхати, я за ніч не стулила очей, молилася всім святим, допоки вранці не про­лунав дзвінок: «Мамо, я жи­вий. Але там наших хлопців труять, випалюють. Там вже росіяни». І попри все ще три дні Сергій робив таємні ви­лазки, шукав наших, живих чи мертвих».
 
Ще раз Антоніна Василів­на подумки попрощалася з сином, коли по телевізору по­чула повідомлення про повне знищення української коло­ни під Авдіївкою. Вона точно знала: її Сергій мав їхати у тій колоні. Три дні не могла додзвонитися до сина, дума­ла: все, це кінець. А на третій день слухавку підняли: «Жи­вий, іншою дорогою поїхав - і вижив». За рік служби Сергій там всі стежки вивчив. І май­же ніколи не їздив у аеропорт «офіційними» маршрутами, обирав свої, що не раз ряту­вало йому життя.
 
«Жахливу картину син по­бачив, коли приїхав до роз­стріляної колони, - згадує розмову жінка. - Кров, части­ни тіл, нутрощі, земля й тех­ніка - все перемішане. Ка­зав, кількасот пар рукавиць зносив, поки збирав рештки у мішки. Не рівняв, де чиє: 2 ноги, 2 руки, голова - ось і є один мішок. А тоді розвозив їх по адресах, щоб батьки синів могли поховати.
 
Якось, коли син вже по­вернувся додому, ми сиділи, говорили про щось своє, по­дзвонив телефон. Сергій вий­шов, а тоді мені розповідає: «Жінка одна дзвонила. Я їй сина привіз, точно впевнений, що це він, що він загинув. А вона в мене зараз запитує, де її син.». Я тільки й відпові­ла: «Ви не розумієте, як втра­чають розум матері. Вони ж синів мертвими не бачили (мішки ніхто не відкривав), за найменшу можливість хапа­ються, хочуть вірити, що похо­вали когось іншого. Не може материнське серце прийняти смерть сина.»


 
У роботі, з молитвою і вірою

Після аеропорту та Авдіївки, за рік служби Сергій повернувся додому. Ще за кілька місяців прийшов його орден «За мужність». Здава­лося б, можна було трохи пе­репочити, але наказав матері: бронежилет, каску нікуди не
заносити, не ховати, щоб усе було під рукою. Чоловік знав: попереду буде щось більше.
 
«Коли Сергій вдруге почав збирати рюкзак, я спокійніше, хоча б зовні, сприйняла цю новину. Мабуть, підсвідомо була готова, що це станеть­ся, - згадує початок повно- масштабного вторгнення Антоніна Василівна. - Від нервів чомусь почала розсаду сіяти, а тоді думаю: та ні, треба ж щось зробити, як я його так просто відпушу? Подзвони­ла отцю Михаїлу, попросила, щоб він благословив хлопців перед відправленням. Тільки з Високого до військкомату спізнилися під благословіння, бо поверталися за чимось. Наступного дня під Черніго­вом вони прийняли бій. Висо- чанин загинув, хто не захотів благословення - отримав по­ранення, а інші не постраж­дали. Ось і думай: вірити чи ні...»
 
Після оборони Чернігова Ворон і далі продовжує служ­бу. Розповідав, можливо, буде ще вчитися - на сапе­ра. А нещодавно отримав ще одну нагороду - медаль «За військову службу Україні».
 
На бойовому посту й Ан- тоніна Василівна. Для своїх хлопчиків (а вони всі для неї - свої) вона в’яже шкарпетки й балаклави (цілі кольчуги іноді виходять), ліпить вареники, галушки, пече домашні пиріж­ки та піци, щоб за найменшої можливості відправити пере­дачу синові та його побрати­мам. І в цьому материнські руки не знають втоми. Як і думи та молитви матері, які щодень невидимими крильми огортають її сина, захищаю­чи від ворога. І материнське серце, хоч і не знає спокою, хоч і за сотні кілометрів, але б’ється в унісон із серцем сина. Бо Мати вірить, Мати чекає його з перемогою.

Марина ГРИНЕНКО, “Вісті Борзнянщини”

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: трактор, Ворона, Борзна

Добавить в: