Анатолій Капленков у 88 років стоїть на голові і босим ходить взимку
Знаєте, буває, 40-50-річні збираються у компанії, і хоч-не-хоч, та й проскочить тема здоров’я. І як послухати, то у кожного щось болить, тягне, є щось хронічне чи тиск скаче... А ось Анатолія Капленкова з Борзни хоч завтра відправляй у космос. Попри свої без малого 88 років він ніколи не скаржився на погане самопочуття, не лежав у лікарні, бо не покинув своєї головної звички - підтримувати здоровий дух у здоровому тілі.
Прокачка мозку й тіла
Скільки себе пам’ятає, Анатолій Іванович змалку був рухливим, непосидючим хлопчаком. Приміром, любили з друзями бешкетувати у місцевому (родом Капленков із Донеччини) будинку культури. Там, на другому поверсі була здоровецька зала, в якій вони весь час в квача гасали. А ось Анатолій міг ще й на руках всю її перейти - метрів зо 20 в один бік і назад. Або ж і взагалі ходив на руках доти, доки сила була.
А вона в нього була...
Влітку хлопці перебиралися на ставок. Одного разу, ще не вміючи плавати, Анатолій шубовснув у воду, а там глибоко, метрів два-три. Йому тоді допомогли, ви- тягли, хоча сам хлопець, коли почав борсатися, зрозумів - не потоне. Скоро й справді сам навчився плавати, та так швидко, що ставок найпершим перепливав.
Взимку ж, бувало, як прокидався зранку, а за вікном - снігу намело, самі білі кучугури стоять, то він стрімголов летів
на подвір’я, вибігав босим на сніжну «ковдру», а вона йому аж теплою здавалася!
«Я холоду ніколи не боявся. Було, повертався з роботи присмерком, вже й заморозки були, а я міг додому навпростець через Борзенку перепливти, одяг над головою тримаючи, - розповідає мій співрозмовник. - І по сьогоднішній день часто босим ходжу, навіть взимку».
Парубком Анатолій Іванович тренував й силу та витривалість. І бігом займався, і на турніку
добре вправлявся, і гирі 32-кілограмові тягав. «Була в мене така вправа: за ручку гирю підкидав, а тоді на долоню ловив, щоб стала рівно, - розповідає чоловік. - Далеко не кожен міг таке повторити. Та навіть просто попіднімати не всім вдавалося. А я міг, тримаючи за синою 32-кілограмову гирю, присідати. Бувало, як збиралися компанією на храм чи ще яке свято, чоловіки між собою заради цікавості влаштовували змагання. Я завжди гирю підняти міг, років до 75 ще таку силу в руках мав».
Чоловік постійно дивує знайомих ще одним своїм вмінням - стояти на голові. Це він може робити де завгодно, хоч на асфальті, що з легкістю продемонстрував і нам під час розмови.
«Колись по телевізору батько побачив сюжет про йога, який встановив світовий рекорд із стояння на голові (у позі шир- шасана, - Авт.), - розповідає донька Наталія.
- Вирішив перевірити, чи стільки зможе. То він його тоді перестояв, ми засікали!»
«Коли стаєш на голову, перевертаєш усе тіло, навіть думки перевертаються, починаєш мислити по-іншому», - підтверджує сам Анатолій Іванович.
Справді, стійка на голові в йозі вважається однією з найбільш складних і травмонебез- печних асан, вимагає розвиненості м’язів шиї, рук і плечового пояса. Але при послідовному освоєнні та правильному виконанні вона принесе лише користь: позбавляє від набряків і є чудовою профілактикою варикозу, позитивно впливає на гостроту зору, поліпшує роботу травної, серцево-судинної систем, омолоджує організм.
Ще одне велике захоплення Анатолія Івановича - шахи. Років у 10-12 вперше розставив фігури на дошці і з того часу не припиняє грати. Раніше й книжки з шаховими партіями вивчав, різними методиками мозок тренував, і тепер чудово грає.
«Зараз, звісно, голова не так чудово працює, але я ще виграю, хоч і не так часто. Ми з онуком, буває, граємо. Раніше йому не вдавалося мене обіграти, а тепер, бач, виграє», - посміхається найстарший шахіст Борзнянщини.
Рух - це життя
Попри свій поважний вік, Анатолій Іванович ніколи не жалівся на здоров’я і до лікарів не ходив. Застуди, якщо й були, то за фізичною активністю та оптимізмом проходили непоміченими. До лікарні потрапив лише одного разу, після вибуху на Чорнобильській АЕС. Тоді багатьох перевіряли на зараження радіацією, та після кількагодинного спостереження медики вирішили, що чоловікові нема чого на лікарняному ліжку прохолоджуватися. Ще років у 40-45 Анатолій Іванович отримав перелом: підсковзнувся, впав, а нога потрапили під машину. Ось і всі болячки, які може згадати чоловік.
Що ж стосується здорового харчування, то тут Анатолій Іванович ні до яких крайнощів не вдається, їсть усе, що хоче, лишень давним-давно привчив себе та рідних споживати менше цукру та солі. Алкоголь завжди був у міру, та й затятим курцем чоловік ніколи не був: колись у молодості палив, а тоді на спір з колегами покинув.
«Спорт - дуже хороша і корисна справа, він повинен бути у житті, - резюмує чоловік. - Але має бути велике бажання і сила волі, щоб займатися ним весь час. Я, наприклад, і зараз кожного ранку роблю зарядку, присідаю. Навіть коли важко. Тоді тримаюся за стіл і виконую вправи. Ось, спина в мене зігнулася, але я її весь час виправляю. На велосипеді їжджу, щоб ноги підтягти, щоб не слабли. І холодною водою загартовуюся, відро-два на себе виливаю, навіть взимку. Якщо нічого не робити, то й злягти недовго! Я сам до 100 років прожити не мрію, але й зарано здаватися не збираюся. Багатьох моїх друзів-однолітків уже давно немає на цьому світі, а мені спорт досі допомагає почуватися добре».
Марина ГРИНЕНКО, “Вісті Борзнянщини”
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.