Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » У Краснопіллі порожніх хат більше ніж жилих садиб

Радио

У Краснопіллі порожніх хат більше ніж жилих садиб

 

У Краснопіллі порожніх хат більше ніж жилих садиб. Нині у селі мешкає приблизно 250 чоловік. Виживають, хто як може. Та проблему краснопільчани мають спільну для всіх - відсутність автобусного сполучення.

Лелека - гість нечастий

Якось у редакційних справах довелося бувати у Краснопіллі, яке сховалося у тупичку, що за вісім кілометрів до центральної траси, котра веде до київського шляху. Село вразило. Чим? Сво­єю німою тишею. Поки їхали до старостату - жодної живої душі дорогою не зустріли.

- А нічого дивного в цьому не­має, - сказала нам привітна, до­свідчена і всезнаюча діловод старостату Тетяна Шостак, яка на цій посаді працює вже п'ятнадцять років та прекрасно володіє ін­формацією і про село, і про його мешканців. Відчувається, що людина, як кажуть, на своєму місці. - Сьогодні не хлібний день, усі по домівках. Та і кому вже тут бігати. Населення - орієнтовно 250 чоловік, хоча прописано дещо більше. За п'ять років населення значно скоротилося. Якщо у 2017 офіційно зареєстрованих було 346 чоловік, то нині — 304.

Найстаріша жителька села

- Парасковія Василівна Тептюк. Бабусі у жовтні минулого року виповнилося 95 років. Пере­жила голодовку, війну. Вік від­дала колгоспу: по наряду ходила, працювала свинаркою, дояркою. Життя прожила важке, доводило­ся і на заробітки їздити, і волами землю орати... Давно вже своє відробила. Нині старенька під опікою доньки Валентини, яка у 93-му році повернулася із росії до рідного села.Найстаріша жителька села - Парасковія Василівна ТЕПТЮК


Дітки. Їх у селі небагато

- п'ятнадцять хлопчиків та ді­вчаток, хоча знову ж таки про­писано у рази більше - 37 діток. Школяриків у селі десятеро. Міс­цева школа вже давним-давно на замку. Учні відвідують Карильську школу, до якої їх возять автобу­сом. Дошкільняток - віднедавна п'ятеро. Наймолодший хлопчик, якому ще немає і місяця, народив­ся у багатодітній родині Артюхів, про яку ми нещодавно писали. Чи будуть прилітати у село цьогоріч лелеки, нам вони про це не зі­зналися.

Пів села - бездиханне

Є ще один момент, який дуже вразив. Це нежилі садиби. Їх дуже вже багато. Їдеш довгою вулицею - одна за одною стоять самотиною хати, де вже давно вичах дух людський. І купити їх для житла навряд чи хто купить, хіба що на розбір підуть.

- Понад сто п'ятдесят дворів у селі стоять пусткою, - продовжує розповідь Тетяна Миколаївна. - Це при тому, що жилих обійсть - сто вісім.

Виходить, що аж орієнтовно 55 з половиною відсотків хат у селі - порожні. Фактично - пів Краснопілля. Життя, на жаль, намалювало картину сільського контрасту. Ось милує зір добро­тний доглянутий двір, де все по-хазяйськи зроблено, де хата пахне борщем і пирогами, а поруч - пошарпані роками, бездиханні сироти-хати, які свої сльози само­тності ховають від людського ока в густих чагарниках.


Що ж лишилося у селі із за­кладів соціальної сфери? Крім старостату, працює будинок культури. Місцевий ФАП близь­ко трьох років уже на замку. А як же медичне обслуговування, спитає читач. Приїздить раз на тиждень сімейний лікар із сусід­нього Карильського. Прийом веде у будинку культури.

А минулого року, кажуть люди, вісім місяців село взагалі було по­збавлене медично­го обслуговування.

Без хліба сільчани не сидять. У селі є магазин, з початку березня відродив роботу ще один торговий заклад. Продуктів вистачає, кажуть, були б гро­ші. Є дещо і з про­мислових товарів, асортимент не ве­ликий, але речі пер­шої необхідності придбати можна.

З чого виживають?

Люди по селах живуть дуже скромно, часом не зводячи кінці з кінцями.

Пенсіонери економно ді­лять свою копійчану пенсію, аби вистачило на прожиття. Кому здоровиться, тримає хазяйство, обробляє городи. Більшість, мабуть, виживає із домашнього хазяйства. Але про якісь заробіт­ки говорити не доводиться, якщо брати до уваги, приміром, ціну на ту ж саму картоплю. Та і садять її вже мало.

Тримають, хто ще подужає, корівок, їх у селі 59, хоча сільська череда з року в рік зменшуєть­ся. Приміром, у 2020-му у селі було 73 корови, та за три роки чотирнадцять корів «загубили». В основному тримають по одній годувальниці. Є п'ять дворів, де тримають трьох і більше лисок. Є у Краснопіллі і господар-рекордсмен, який утримує аж сім корів, а ще - телицю, бика, телят, віком до року, чималенько. Крім того, ще і коник у хазяйстві водиться.

Молоко сільчани в основному здають на молокозаводи. У селі продукцію купують Бахмач та Кролевець. За першу половину березня розрахувалися по 8 грн за літр, хоча взимку молоко було на гривню дорожчим. Які гроші заплатять за другу половину бе­резня, людям закупівельники не кажуть, як і завжди.

Роботи у селі, за яку платять гроші, - практично немає. Робочі місця можна порахувати на паль­цях. Певна кількість сільчан зна­йшла собі заробіток у фермер­ському господарстві «Барбенюк».

До Коропа - хоч на крилах лети

Найбільшою проблемою всього Краснопілля є відсутність транспортного сполучення. Воно і раніше було проблемним, хоча декілька років тому автобус раз на тиждень у село заїжджав. Але півтора року ніхто із перевізників у село не заходив. Як викручу­ються із ситуації люди? Хто як може. Уранці до Коропа сільчани можуть доїхати «агрольонівським» автобусом, який возить своїх працівників, а ось із центру громади доїхати нічим: або че­кати до сімнадцятої години, поки у Краснопілля не повертатиметься автобус сільгосппідприємства, або добиратися попутками, що люди і роблять. Зазвичай, до­їжджають до Карильського, а від траси - пішки. Та хіба люди по­хилого віку таку відстань - вісім кілометрів - подолають? Ні. Бу­ває, хтось їде із села у «великий» світ, бере попутників.

- Якоїсь визначеної такси за доїзд до Коропа немає. Хто скіль­ки дасть на бензин: хто пів сотню, хто - сотню, а з когось і не візьмеш гроші, а в когось їх і немає, - роз­повідає Тетяна Миколаївна.

Винайняти таксі для сіль­ського гаманця дорого - 250 грн в один кінець. Тому мешканці Краснопілля слізно просять пе­ревізників почути їхній біль і хоч раз на тиждень пустити в село автобус.

Людмила ВЛАСКО , газета “Нові Горизонти”

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Краснопілля

Добавить в: