У Гульнари Конох четверо синів воюють на фронті
— Вже зовсім скоро, залишилися лічені дні. — 49-річна Гульнара Конох із Блистови, що на Менщині, мекає народження онука. Передчуття радості в неї таке велике, що на деякий час навіть витісняє з душі тривогу. Та надовго не вдається: у них із чоловіком — чотири сини на війні. У тому числі й майбутній татко. 28-річний Віктор.
— Невістка теж у Блистові? — запитую Гульнару
— Удома, в Івано-Франківську. Я постійно з нею на зв‘язку.
Розказує: Юлія — тележурналістка. Познайомилися з Віктором в Авдіївці на Донеччині: він там служив за контрактом, вона приїхала у відрядження. У жовтні 2021-го контракт закінчився, у листопаді побралися.
— Ми з родичами їздили на Захід України на вінчання. Усе було урочисто, душевно. Діти - такі щасливі! Вирішили, що житимуть в Івано-Франківську. А за три місяці — велика війна.
Вітя на ній із перших днів. Разом із побратимами звільняв Бучу, захищав Соледар. Був тричі поранений. Через це мало не втратив зору. І досі мучать болі в спині — носить спеціальний бандаж для підтримки хребта.
— І все одно воює?
— У Бахмуті. Син до війни серйозно займався боксом. Легких перемог у нього не було.
За три місяці до початку повномасштабного вторгнення закінчився контракт і у Вікторового брата Богдана.
- Він теж із 1995-го, як і Вітя, — продовжує Гульнара. — Закінчив обласний ліцей для обдарованої сільської молоді, потім — фізмат Чернігівського педагогічного університету.
Підписати контракт він і Вітя вирішили одночасно. Вони жили і працювали в різних містах, та обидва - у той самий день, не змовляючись — приїхали до Мени (місця реєстрації), щоб піти служити. Тепер постійно згадують, як сторопіли, зустрівшись у військкоматі.
На захист країни Богдан став теж із самого початку повномасштабного вторгнення. Захищав Чернігів. потім воював на Вугледарському напрямку — Денис (він на 2 роки молодший. Авт.) пішов контрактником услід за братами Вони з Віктором за фахом автомеханіки А на службі Денис показав себе ще й як хороший снайпер. Минулорічного 24 лютого, його бригада перебувала під Горлівкою, згадує мати. — Син двічі був поранений. Після лікування приїжджав додому - на реабілітацію Багато розказував про командирів, про хлопців, які стали йому як брати, і всього кількома словами про те, що довелося пережити. Зараз він знову на війні - у районі Соледара.
Наймолодшому із синів Тарасу — 24.
— Контракт підписав у 18. Після повернення з АТО працював у Чернігові. Там у нього дівчина. Жили цивільним шлюбом Уже, мабуть, одружилися б, якби не війна.
Через неї замість весілля хлопцю випало пекло під Новоселівкою. де він разом із бойовими товаришами стримував наступ ворога. Там зазнав першого поранення. Після госпіталю в Чернігові (через Десну Тараса переправили човном) підлікувався у менській лікарні — і знову пекло. Під Бахмутом. І ще одне поранення.
- Була ушкоджена артерія. Робили дві операції. Лікувався в кількох госпіталях — у Добропіллі на Донеччині, у Дніпрі, Львові, Мукачевому Нога і після реабілітації погано згинається. Та війна для сина не закінчилася - зараз він несе службу на Сумщині.
Захищати країну всі брати вирушили на власних автомобілях. Щоб придбати їх, кожен збирав гроші не один рік — хлопці з дитинства звикли всього добиватися своїми силами.
Автівку Дениса (коли він був на реабілітації) вдалося відновити в Мені на СТО. Від оплати майстри відмовились, чим дуже зворушили воїна. Машина Богдана потрапила під обстріл. Відремонтувати її було неможливо Кошти на нову для захисників — збирали всім миром.
— Спочатку - нашою великою родиною, потім підключилися земляки, — каже Гульнара.
Земляки в Конохів не тільки на Менщині, де подружжя живе понад 20 років, а й на Житомирщині, де народилася і виросла Гульнара. Там (на весіллі в сестри) вона зустріла і Віктора. Чоловік родом із Блистови, а в той час працював у Житомирі на бронетанковому заводі. Невдовзі й самі одружилися.
— Кохання з першого погляду? — цікавлюсь.
Гульнара тільки всміхається у відповідь.
— А звідки у Вас таке ім’я (означає «квітка граната»)?
— Батько з Узбекистану. Там воно популярне. У Блистові мене звуть Галею. А з Житомиром у нас не тільки родинні зв'язки. Сюди — у 95-ту десантно-штурмову бригаду - один за одним були направлені сини.
Родиною вона вважає і сватів. Із Михайло-Коцюбинського, де живе і вчителює найстарша (їй 30) дочка Вікторія, і з Івано-Франківська. Спочатку одні, потім інші прихистили наймолодшу із шести дітей Конохів 22-річну Оксану яка на початку вторгнення не могла добратися додому з Чернігова.
- Родичі збирали гроші, надсилали, передавали хлопцям аптечки, бронежилети, інше спорядження. Ми передавали в основному те, що виростили самі (Гульнара домогосподарка, Віктор працює кочегаром у місцевій школі — Авт.). Завдяки їм ми практично одразу знали, у які госпіталі потрапили наші поранені сини. Для нас із чоловіком, особливо у випадках, коли хлопці були прикомандировані до інших частин, це було нереально.
Коли Тарас зазнав другого поранення, мені на телефон прийшла тільки фотографія, на якій він на лікарняному ліжку. Де він, у якому стані нічого не відомо. Усі спроби вийти Із сином на зв'язок були марними. Якби не племінниця (вона військова), не знаю, що б тоді зі мною було.
— Як Ви взагалі все це витримуєте?
- Спочатку так боліло, що хотілося вити. Постійна тривога, відчай. сльози - усе це було. Батьки не знаходять собі місця, провівши на війну одного сина, а в нас там - четверо. Та ще й чоловік рвався в ЗСУ слідом за хлопцями.
Невістка розшукала в архівах відомості про те, що рідні Віктора (зокрема прадід і батько - Оверко і Сергій Конохи) були борцями за незалежну Україну. Мабуть, це той випадок, коли говорять, що патріотизм передався генетично.
— І чим закінчилося?
- Звертався у військкомат, але йому відмовили. Може, через вік (Вікторові Коноху-старшому 56 років — Авт.), а може, вирішили, що п'ятеро з однієї сім'ї на війні - це занадто. За цей рік він посивів, став більш мовчазним, багато курить. Тривога не відпускає, але мусимо триматися і допомагати чим можемо.
— Ви розповідали про підтримку з боку родичів. Чи є вона з боку односельців?
— Одні підтримують, інші на початку вторгнення казали, що прийдуть кадирівці і повідрізають нам із чоловіком голови. Війна кожному склала ціну.
Уся їхня велика родина щодня молиться (рідний брат Гульнари — священник ПЦУ) за братів-воїнів і їхніх побратимів, за Перемогу
— Я бачу її в очах своїх синів, — каже мати. — Страху в них не було ніколи. Тільки — на початку війни — сум, пригніченість. А тепер - лише жага якомога швидше вигнати ворога з рідної землі.
Джерело: газета “Гарт” від 16.04.2023, Марія ІСАЧЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.