Мати з Борзнянщини майже рік чекає з полону сина-азовця
Для них війна в Україні не почалася 24 лютого 2022-го, а триває ще з 2014-го. За ці надважкі роки їм довелося бачити, як вмирає їхнє рідне місто, як відвертаються люди, які ще вчора вважалися друзями; довелося відчути біль, розпач, нерозуміння і страх, опиняючись на волосині від смерті. І дотепер, у надважкий для родини час, головне, що дає їм сили аби проживати кожен наступний день, - це надія і віра. Віра в те, що вони знову будуть разом.
Світлий. Свідомий. Сміливий
Майже тридцять років схід України був другим домом для жительки Борзнянщини Тамари (всі імена змінені, аби не наражати на небезпеку учасників історії). Тут вона створила сім’ю, тут народився єдиний, вихований у любові син. Про нього можна було б скласти зовсім іншу, щасливішу історію. Адже хлопчик ріс надзвичайно розумним, обдарованим і щедрим душею. Ще у школі він чудово малював, його навіть запросили розписати сірі стіни дитячого будинку, аби його маленьким вихованцям було веселіше гуляти на подвір’ї. А ще Матвій змалку ходив до церкви. У п’ять років сам підійшов до священика: «Хочу бути Вашим помічником». «А читати вмієш?» , - спитав той. - «Вивчи спочатку церковнослов’янську мову, тоді візьму тебе».
«Через два роки син таки пішов служити до церкви, - розповідає Тамара. - Всю першу службу і вдома я плакала, бо розуміла, яка це тяжка праця, тим паче для дитини. А він зайшов за мною до кухні і сказав: «Мамо, не плач. Богу служити треба». Відтоді ці слова закарбувалися в моєму серці на все життя.
Він ріс не за роками зрілим, а тому відразу зрозумів, що на сході відбувається щось не те. Все почалося ще восени
2013 року, до захоплення Криму й частини Донбасу. Масово з’являлися чужі люди, які закликали відділити регіон від України. 15-річний Матвій казав: «Це все погано, що тут коїться. Самостійної «днр» ніколи не буде, буде війна!». А я дивувалася й насторожено думала, що в мого сина якісь не ті думки. Він не сприймав тих закликів, натомість скрізь по місту розмальовував графіті «Слава Україні!»».
Коли полетіли бомби, голова родини вирішив вивезти сім’ю до родичів на Борзнянщину. Хлопця радо прийняли у одній із місцевих шкіл, а ось батьку знайти роботу не вдалося. Для багатьох він був чужинцем, «донецьким», до якого ставилися насторожено. Батько мусив повертатися додому, за ним поїхала й родина, не бажаючи залишати його самого.
Не такий, як інші
«Ми поверталися додому під обстрілами, бачили підірвані мости і обірвані дроти, із землі скрізь стирчали снаряди, - згадує співрозмовниця. - Це вже було зовсім інше місто. Наш мікрорайон більш-менш вцілів. Дехто навіть заспокоював: «Не хвилюйтеся, сюди Україна стріляти не буде». Я ще дивувалася: якщо Україна така погана й знищує місто, то чому так вибірково? А тоді одного разу, дорогою до супермаркету, відчула, як під ногами гуде земля, і побачила, як за магазином стоять російські «Гради» і війська, як з нашого мікрорайону гатять по іншій частині міста. Після цього мене б вже ніхто не переконав, що стріляє Україна.
У жовтні син пішов до 11 класу. Поки був перший дзвоник, у місті падали снаряди, підбили маршрутку, загинули люди, росія, як завжди, зробила на цьому свою пропаганду. Відтоді я щоранку, проводжаючи сина до школи, молилася, щоб він дістався туди цілим і так само живим повернувся додому.
А одного дня до мене подзвонила завуч, плакала і кричала, що сина забрала поліція «днр». Коли ми з чоловіком прибігли до школи, нам почали погрожувати й звинувачувати сина у проукраїнській пропаганді.
У телефоні нічого підозрілого не знайшли, але суворо попередили: більше ніяких графіті.
За кілька місяців школа закінчилася і Матвій вирішив виїжджати з міста. Успішно склав іспити та пішов до духовної семінарії».
Треба сказати, що хлопець із дитинства обирав між двома життєвими стежками: служити Богу чи державі, у армії. І спочатку обрав перший шлях, не знаючи, що до переломного моменту, який і вирішить подальшу долю Матвія, залишився рік. А за рік, коли він приїхав до батьків на канікули і зранку вийшов до церкви, його вже чекали. Тоді друга життєва стежка сама обрала хлопця.
Перелом
«Я вже звикла щоразу, коли син кудись йде, проводжати його з вікна. А тут визирнула - ніде немає. Виявилося, щойно він вийшов із під’їзду, підійшли незнайомці, запхали його в машину, одягнувши на голову мішок. Під дулами автоматів вивезли на терикони, поставили на коліна, стріляли, били допитуючись, чи він не агент. «У мене все життя, наче мультик, перед очима пролетіло. А через мішок я бачив небо...», - казав потім син.
Я відчувала, що з ним щось трапилося. Мене колотило, годі було заспокоїтися. А потім син зайшов до квартири. З розбитої губи текла кров. «Не виходить, це страшні люди», - схопив зі столу документи й знову вийшов. Я кинулася за ним, але поки збігла сходами з дев’ятого поверху, їх вже не було. Почала дзвонити по знайомих, набрала чоловікові на роботу, кричала і плакала, відчуваючи свою безпомічність. Хтось навіть викликав швидку, лікарі щось вкололи, я лише повторювала: «Мені не погано, просто поверніть сина!» Потім приїхала «днрівська» поліція, п’ятеро з автоматами, провели обшук. Коли забирали синову зубну щітку, чесно скажу, думала, що Матвія вже немає на цьому світі. Зрештою, мені сказали: «Якщо він ні в чому не винен, ввечері відпустять». Увечері Матвій прийшов такий побитий, що навіть ноги зігнути не міг. І все це за те, що рік навчався на «ворожій» території.
Від нас взагалі тоді всі відвернулися, одиниці залишилися поряд. Синові знайомий, із яким служив у церкві, навіть руки не подав, сказавши:
«Я з тобою, бандера, вітатися не хочу». Матвій сприйняв це дуже болісно. До кінця літа виїхав до Одеси, працював там. А у вересні я дізналася, що він забирає документи з семінарії та йде добровольцем на фронт».
Спершу юнак не зізнавався матері, що пішов воювати. Говорив, працює. Але материнське серце годі було обдурити. Вона відчувала сина душею, писала у повідомленні: «Мені так здається, що ти зовсім поруч». Лише за півтора роки дізналася: Матвій справді тоді зі своєю бригадою був у Пісках. Потім пішов на строкову службу, а за тим мріяв підписати контракт і піти у «Азов».
«За рік ми вперше зустрілися, - згадує Тамара. - Він став таким мужнім, плечистим, не впізнати. Промайнула думка: ким буде мій син після того, як пройде війну? Батюшка тоді присоромив: «Даремно себе накручуєш. Він залишився таким же чесним і світлим, як був».
А потім був «Азов». По те, що син став спецпризначенцем, як і хотів, я дізналася випадково. Просто відчувала, що він там. У нашому місті про цей загін відзивалися дуже погано, «днрівці» люто ненавиділи їх, бо у 2014 році «Азов» відстояв Маріуполь. Я перевернула всю інформацію в Інтернеті, яку тільки могла знайти, всі відео і фото, поки на одному з них не побачила Матвія. Син тоді ще здивувався моїй інтуїції. «Ти мій Шерлок Холмс», - написав у СМС. А мені було страшно, щоб у місті люди не дізналися, що він тепер «азовець».
Пекельна боротьба
«21 лютого мені подзвонила сестра: «Тамара, вас (мається на увазі «днр», - Авт.) визнали!». Я тільки й закричала: «Це все, буде війна!» Подзвонила чоловікові, почала й на нього кричати, він говорив, що це просто істерика. А вже опівночі на нашу територію повністю зайшли російські війська, містом почали їздити машини з «зетами», полетіли ще літаки й вертольоти. Днями міста й села поблизу обстрілювалися. Місто наче вимерло. Я перший тиждень взагалі не виходила з квартири, лише молилася.
Перші чотири дні ще отримувала повідомлення від Матвія, а тоді він зник на 15 днів. Як можна пояснити, що відчуває матір, коли не знає, що з її дитиною? Я була сама не своя. Розшукувала різні номери і організації, де можна було отримати інформацію, пересилала все сестрі (у нас інтернету не було, та й сама дзвонити я не могла, аби ми з чоловіком не потрапили «на підвал»), ті шукали далі. Мені приходили повідомлення: «Матвія у списках 200-х і 300-х немає». І кожне таке СМС відривало у мене шматок серця. Не знаю, звідки й брала ті сили, щоб це пережити. Чоловік хвилювався, щоб я не збожеволіла, силоміць виводив на вулицю розвіятися. А я ходила примарою, не здатною навіть рук підняти.
Тоді почали приходити повідомлення з незнайомих номерів, що Матвія бачили живим. Потім він і сам мені почав писати. Знаєте, його СМС неможливо читати без сліз. Я знала, що вони на «Азовсталі», по голосових повідомленнях чула, який він знесилений. «Мамуля, молись за нас. Тут чеченців наїхало - тьма, нам треба протриматися», «Якщо що - я вас люблю». А 9 травня набрав із чужого номера і покликав батька, вперше за весь цей час. Вони поговорили три хвилини, а я побоялася навіть питати, про що саме. Я не знала звідки, але була впевнена: вони не загинуть. «Сподіваюся...» - писав син. «Ну, хоча б сподівається», - зітхнув чоловік. Він знав, що ніякого коридору для виходу їм не дадуть.
В СМС 13 травня ще писала до сина: «Тільки залишся живим!», на що він відповів: «Я намагаюся, але це не від мене залежить. Я вас люблю» і три сердечка. Моєї відповіді він вже не прочитав.
Мене охопила така сильна тривога, що я не могла навіть дихати. А потім дізналася, що «Азов» виводять із «Азов-сталі». Думала, їх вивезуть у третю країну, але радість змінилася розпачем, коли дізналася про полон. «Чому, чому полон?» - знову зривалася на крик. «Слава Богу, що полон», - казав чоловік. «Як ти можеш так говорити?», - не розуміла я. «14-15 травня я був за 70 км від сина. Бачив, навіть відчував всім тілом, як їх нещадно бомбили. Від фосфорних бомб там все світилося і палало. Люди горіли живцем. Тому, слава Богу, що він залишився живим».
Життя в надії
Із того моменту життя Тамари - це низка днів пошуку, надії, очікування, розпачу і знову - надії. Аби знайти сина, вона залишила Донбас, через три країни їхала до України. У росії Тамару, єдину з усього рейсового автобуса, затримали, допитувалися про чоловіка та сина і лише якимось дивом відпустили. Жінка тепер знає: дороги назад їй нема. Як і бажання повертатися. Тоді там її тримав лише чоловік, який не міг залишити хворої матері. Тепер Тамара не могла залишатися, допоки не знайде і не поверне свого сина.
«Через Червоний Хрест дізналася, що він у Оленівці, - тихо промовляє жінка. - Коли почула про підірвану казарму, в мене трапилася істерика. По всіх службах намагалася дізнатися бодай щось. А наступного дня з’явилися списки. Я читала їх, затамувавши подих. Мого Матвія ні серед загиблих, ні серед поранених не було. Потім я дізналася, що їх вивезли до росії, у листопаді знову повернули на Донеччину.
Час від часу до мене долітали звісточки від сина. Через обміняних військових дізнавалася, що він живий. А 26 жовтня мені прислали відео-допит Матвія. Я цілий день намагалися його подивитися, але щоразу мене душили сльози і гнів: «Що вони зробили з моїм сином?!» Змучений, худий, змарнілий. Пізніше один молодий хлопчина, який був із сином у полоні, подзвонив: «Дякую дуже за Вашого сина, він - неймовірна людина. На допитах нас примушували говорити багато чого, але ми вистояли». Інший військовий розповідав: «Матвію діставалося дуже багато, зараз його майже не б’ють. Він мало їсть, бо ділиться їжею з побратимами». Більше розпитати мені завадили сльози. Єдине, пам’ятаю, всі говорять: «Наберіться терпіння і чекайте!». І я чекаю. Бо мій син і надія нарешті побачити його - це все, що наразі в мене є. І мені більшого не потрібно. Лише дочекатися зустрічі з моїм Матвійком.»
Джерело: газета “Вісті Борзнянщини” від 09.03.2023, Марина ГРИНЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.