З Удаю на Чернігівщині списав плавні Всеволод Нестайко у книзі «Тореадори з Васюківки»
Уже давні арійці знали, що земля народилася серед вод і завжди від них залежатиме. І люди, які поступово заселяли нашу благодатну планету, віддавна поклонялися річкам, ставкам і озерам. Вода сприймалася нашими пращурами як колиска життя, безцінний дар природи. Бо без неї зів'яне квітка, замовкне пташка, постраждають людина і тварина.
Отак колись і мої предки-українці оселилися над чарівною річкою Удай. Та близько тисячі років тому заснували на її березі поселення Варин. Його назва з часом змінилася і нині це чимале селище Варва на південнім кордоні Чернігівської області. Ближче до теперішнього часу на протилежному березі річки притулився до Варви і наш Федоренків хутір. Веселий, кмітливий, працьовитий нарід, що за географічними та мовно-культурними ознаками більше тяжіє до Полтавщини, розселився близенько до Удаю по зручних кутках та ще й досі з ними себе ототожнює. Тож варвинчани ми лиш офіційно. А так - зарічани, рудяни, підгоряни, хуторяни, перекопівчани та інші. І лиш Удай у нас один-єдиний на всіх. Мов магнітом притягує він до себе кожного із нащадків наших мудрих предків, що обрали його собі колись за життєдайне джерело.
Назва нашої річки походить зі складної мішанини давніх східних мов і в перекладі на українську є близькою до слів «хвиля», «глибока вода». Перша документальна згадка про Удай сягає 1390-го року. Та вчені переконливо довели, що цій, порівняно невеликій, прісноводній артерії мільйони років. Більше того, у прадавні часи Приудайський край був затоплений мілководдям, котре доходило до Чорного моря. Власне, ми малими й самі зробили подібне відкриття, виколупуючи мушлі та гладенькі камінці у глинищі глибоченного провалля, що загрозливо зяяло за шляхом і відділяло наш хутір від сусідньої Підгори.
«Тихоплинним блакитним дивом» назвав Удай поет Дмитро Луценко, який народився в селі Березова Рудка поблизу Пирятина. Спокійною, з майже непомітною течією, густими очеретами та буйно- зеленими заростями лепехи при березі пам’ятаю і я нашу річку. Щоправда, такою ми її бачили лиш влітку та восени. Із глибин моєї пам’яті Удай постає ще й під весняну повідь. Таким, як його описав Олекса Десняку романі «Удай-ріка». Повноводим, сердитим,схвильованим, грайливим, широким, як море, коли прямо на твоїх очах тала весняна вода все прибуває і прибуває. І верби понад берегом із поглинутими аж до нижнього віття стовбурами вже звішують до самісінької води жовтаві бруньки, які одна за одною спадають на бистрину і мчать униз за водою.
Напровесні Удай наповнювала і наша хутірська притока, водне плесо якої ми називали його ім’ям, оскільки вона зливалася з ним за кількасот метрів від дерев’яних кладок, що з’єднували нас із Варвою. Як тільки під березневими сонячними променями скресне крига, так одразу ж невпинні ручаї весело пострумують зі ще вчора засніженої вершини Холодниці та прибережних пагорбів. І ось уже одного ранку наш місток враз опиниться під водою. І вже не перейдеш на протилежний бік навіть у гумових чи кирзових чоботях, по яких аж до весінніх канікул нас хуторян вирізняли у школі. А нам - море по коліна. Хай хизуються в начищених до блиску ботиночках ті, хто живуть за клубом. А ми заради нашої річки й у чоботях походимо. Та на човнах переправимось із берега на берег. І ніхто у нас із душі не відбере тієї світлої радості споглядання над Удаєм відродження всього живого після довгої зими, що її так емоційно висловив наш земляк Василь Симоненко.
І хочеться всю землю обійняти, І йти шукать нечуваних пригод...
О, скільки музики натхненної багато у шумі каламутних вод.
Великий поет також виріс на Удаї - в селі Біївцях, поблизу Лубен. На все коротке життя врізались у пам’ять малому Василеві жінки в прибережних очеретах, які ховали від німців корів на болоті. Молоко лишилось чи не єдиним харчем у ті страшні роки. Туго ув’язаними кулями очерету із берегів Удаю його дід, як пізніше і мій батько, обставляв хату на зиму. А під час літніх канікул Василь, так само, як і ми, до нестями купався в Удаї з друзями. Нахиляли на березі донизу молоду вербу і тримали за гілляччя, доки котрийсь із них не вчепиться руками за верхівку. По команді «три-чотири» відпускали дерево, воно розправлялось і як пружина викидало того, хто був на верхівці, у річку. Пізніше, із вдячністю згадуючи своє приудайське дитинство, поет запише в студентському блокноті: «Я тут колись бродив між лепехою і спочивать сідав на купині».
З нашого Удаю списані й плавні, про які йдеться у книзі Всеволода Нестайка «Тореадори з Васюківки». Про це знаходимо свідчення самого письменника: «Дійсно я їздив на полювання у плавні на річку Удай і там уночі біля вогнища познайомився з дуже цікавим хлопчиком та дізнався про його діда Вараву». Тож в описах пригод нерозлучних друзів - Яви Реня і Павлушї Завгороднього-час від часу оживають видіння, які й у мене стоять перед очима: вузенькі стежки між берегом і островом посеред шурхотливих очеретів; невидимі качки, які раптом просви- стять-прошумлять над головою й причаяться під берегом у густих сплетіннях верболозу; риба, що раз-по-раз скидається на чистоводді аби на якусь мить блиснути сріблом над тихою водою; білосніжні кра- суні-лілії і жовті бубонці, розсипані серед латаття немов на картині. А ти навстоячки на кормі або й на носі уважно правуєш веслом, аби не загнати свою плоскодонку в хащі прибережного очерету.
Від нашого хутору до Пісків - чарівного місця, де влітку зазвичай ніжаться варвинчани, - рукою подати. Якісь там два кілометри стежкою через сосну. А якщо навпростки - то ще й ближче. І позаяк у дитинстві ми недуже спішили, запросто могли дати кругаля через леваду. Бувало, як тільки минеш бригаду і колгоспний сад, збіжиш крутим схилом вниз до болота, так одразу ж потрапиш у якийсь казковий світ. Море розкішних лугових квітів, пурхають різнобарвні метелики, гудуть зосереджені бджоли і діловиті джмелі, а з під ніг розлітаються навсібіч міріади коників-стрибунців. І тут якщо крикнути голосно, луна покотиться кудись ген-ген за Удай та відгукнеться далеко в лісі. А ще можна почути дзвінке: дзінь-дзінь... дзінь-дзінь! То вже зрання на Йванковому лужку, де соковита, пахуча трава по пояс, мій батько мантачкою тишу будить.
На Пісках ми товклися цілісіньке літо. Хіба прибіжиш на обід, вимотаєш миску борщу, вхопиш окраєць хліба і знову на піщаний берег. Та навіть води з собою не брали, бо тоді можна було пірнути на глибину й набрати пляшку чистісінької, як кришталь, води. Поки добіжиш або домчиш на веліку - розімлієш на пекучому сонці. Отож одразу шубовсть у річку, ігноруючи застереження батьків, аби розігрітим не ліз у воду. Плаваєш, пірнаєш, аж поки губи не посиніють і трясти тебе всього не почне. А тоді, так само бігом, на гарячий пісок, який тут попід сосною - воістину золотий. А вже як угрієшся так, що аж шкіру по всьому тілу стягне, раптово хтось із друзів, скочивши на ноги, мов ошпарений, крикне.
-Давай у ловки! За мною, вперед! Хто останній до води, той ловить!
І вся хутірська босонога ватага з криками, гиком зривається до води. Аж курява здіймається над узбережжям. І кишить тоді з пів години на воді й під водою засмаглими тілами. Наче в’юняччя в козубці, коли мій батько взимку дух відкриє. І сміх, і лемент стоїть такий, що аж у Леляках, а мо’ й у Краслянах чути. Тим часом із берега знайомий голос до мене гука.
-Вовка! Ось вилазь уже із води. Он синій увесь. Зуб на зуб не попаде.
Це десь узявся (так, ніби з неба звалився) старший син мого батька хрещеного. А раз мене кличе, значить не просто так. І він тут же й підтверджує це без будь-яких церемоній.
-Бігом за мною! Якого ото біса дурно у воді бовтатись? Пішли краще раків половимо.
Двічі мене припрошувати не доводиться. Бо ж у Володьки маска. Ото маска! Такої ні в кого в усьому хуторі, на Перекопівці а, може, й по всій Варві не знайдеш. М’якенька, не давить і води ні грамини не пропускає. А що ж хлопці? Та якось обійдуться й без мене. Хай заздрять, що Володя саме мені таке діло довірив. А кому ж іще? Хіба це вперше? І раки ловити з ним - одне задоволення. Досвід у нього - дай Боже кожному.
Відходимо подалі від пляжу, де босота всю живність порозганяла, і рухаємось у бік болота, аж до старезної верби. Великий Володька водою, а менший підтюпцем - стежкою, що в’ється поміж соснами й вільхами вздовж берега й за кількасот метрів завертає до лісу. Набравши повітря повні груди, він пірнає по раки на глибину або вишукує їх, шаруючи руками по норах попід самим берегом. А я збираю улов у велику полотняну торбу, в яку, зі слів її власника, влазить ціле відро.
Ось Володя пірнає і довгенько його велика голова в масці не з’являється над водою. Та я бачу, як його тіло рухається у прозорій воді. Спочатку повільно, бо видивляється здобич. А потім якбовтне обома ногами та як шугоне углиб. Тільки його й бачили. І вже через якусь мить з’явиться з піднятою вгору рукою, в якій затисну то двійко раків. А в другій ще одного тримає. І летять клешнюваті в мій бік. І я хутко відшукую їх у траві та потроху наповнюю нашу торбешку.
Та будь-яке полювання - справа примхлива. Згодом мій досвідчений напарник пірне-випірне: раз, вдруге, втретє.
І нічого нема. А я собі й думаю: «Невже ж більше не вловимо? Краще б я з хлопцями лишився». Та ось він надовго зникне під водою. А потім як вискочить на поверхню, хапоне повітря, підніме руку з величезним раком і урочисто крикне:
-А такого ти бачив? Ач який! Як дядько! Я до нього, а він клешні на мене підні- ма. А тоді в нору як шугоне! Думав я його там не дістану. А я його тільки цоп - і є!
Потім Володька знову пірне. А я сам до себе: «Навряд чи той рак щось там думав. Чим там думати? Хоча головешка в нього нівроку. Ще й очищі на мене вирячить. А може що й думав, раз хотів утекти? Володя краще за мене знає. Він їх уже стільки переловив: і в масці на глибині, і по норах попід берегом, і підсакою в куши- рях, і ще й веслом біля мосту викручував разом із кропивкою та лататтям».
Після того щасливо впольованого велетня раки пішли один за одним. Дійшовши до верби, ми вже мали їх ледь не повнісіньку торбу. Володя, як зігріється трохи, поділить раків на дві купелеги. Потім накаже мені відвернутися, тицьне рукою на одну з них і спитає: «Кому?» Відповідь має бути «мені» або «тобі». Інстинкт власника спрацює поза моїм бажанням і я вигукну: «Мені!» Обертаюсь і бачу, що найбільший рак, якого ми охрестили «генералом», опинився в його купі. Тінь наповзає на моє обличчя, а Володя весело сміється й каже:
-Ото не треба було спішити. Може, й тобі б дістався.
Тато він такжартує, бо коли я вже майже у в’язав свою частину здобичі в сорочку, він узяв зі своєї купи «генерала» й докинув мені. Не жадний був. Бо ж він син мого батька хрещеного - найщедрішого в світі.
Отепер буде що розказати біля клубу де перед кіном гуртується перекопівська і хутірська братія з ледве не по лікті покусаними руками. Гамір стоїть, як на базарі, де правду від брехні сам Господь не відмежує. Хтось почне, і пішло:
-Я он учора відрище раків на Другому спусті наловив.
-Та хіба то раки на Другому спусті? Я сьогодні вранці за Лугами відер троє узяв. Такі, як лапті!
-Розказуй! Он я містину знаю! Ото містина, дак містина! Рака там - гибіль!
-Ну дак скажи де! Хоч приблизно. Не тягни кота за хвоста.
-Ага! Вам скажи! Розігнався! Завтра мішок наловлю, тоді скажу.
У такому торговищі мені нічого й згадувати про нашу з Володькою торбу. Тільки людей смішити. А тут і дзвінок на сеанс.
І весь Федоренків хутір і Перекопівка посунуть до зали, де вже буде не до раків.
Зовсім інше життя починалось на Удаї взимку. Як тільки схопиться перший лід, прозорий, як скло, так одразу ж нас туди, мов магнітом, тягне. І тут головне не сходитись у табун, бо лід ще потріскує й запросто можна провалитися. І тоді прощавай перша зимова риболовля. А що ж то за риболовля така? Простіше-простого. Ходиш собі із сокирою і вишукуєш чималу рибину. Як тільки назириш її поміж водоростями, що колишуться під льодом неначе в гігантському акваріумі, так одразу обухом її - бу-бух! Оглушиш, потім лунку прорубаєш, доки вона не оговтається, хвать за хвоста і в торбу. Отак і наглушиш, як повезе, на добру сковороду.
А як уже мороз задере градусів до двадцяти, лід промерзне місцями ледь не до дна. І тоді вже почнеться: для риби придуха, а для рибалок розкіш. І в хід підуть значно серйозніші засоби - сак, бовт, сітка. Щуку, лина, в’язя, окуня тягали відрами та навіть мішками. Що вже казати про плотву й краснопірку. Міліція ліниво ганяла за це. Скоріше, для годиться, бо так повторювалось рік у рік і риби в Удаї не меншало. Цим промислом займалися діловиті дядьки. Переважно з нашого хутору, з Перекопівки та із Зарічки, які рибу нюхом чули та наперед знали усякі містини і гузирі, куди вона косяками збивається. Тільки й чутно було по всій річці стукіт сокири по льоду та хлюпання бовта в трикутних лунках. І ми, малеча, тут як тут. У дядьків та старших хлопців попід ногами плутаємось та підбираємо плотвичку. І якщо не собі, то хоча б котові рибний день гарантовано. А як трохи підростем, то нам уже не треба буде розказувати як із саком і бовтом обходитись.
Розваг на льоду було тоді безліч. Тут тобі й ковзанка, і хокей саморобними клюшками й шайбою з вільхового наросту. І на санках можна так розкочега- рити, що метрів п’ятдесят нестиме тебе без зупинки. Та найцікавішою була давня українська розвага, для якої ми, хуторяни, обирали місце на чималій чистій ділянці льоду між берегом і островом навпроти дворища баби Якилини Сорочиної. Цю розвагу зазвичай влаштовували старші хлопці. Прорубували ополонку, застромлювали туди довгий кілок так, щоб він поглибте в самісіньке дно зайшов. Лишали на ніч. І вже на ранокополонказамерзала і він тримався надійно. Тоді підберуть біля кузні старе колесо від воза або від гарби, одягнуть його ступицею на кілок так, щоб вільно крутилося. До колеса цепурою чи налигачем прив’яжуть довжелезну жердину, а на другому її кінці причеплять санки. Навколо колеса посиплють піском, аби не так слизько було. Двоє-троє хлопців закладуть поміж спиці дрючки й починають крутити. Як гігантський циркуль! Ото і вся конструкція. І куди там літньому чортовому колесу, що височить у міських парках! Як посідаємо на санки удвох чи й утрьох, а хлопці як розкрутять! Летимо, як на крилах, аж доки когось одного чи йусіх одразу відцентрова сила викине й понесе на пузі чи на спині до самого берега.
Не той тепер Удай! Води в ньому підупало, риби поменшало і раків відрами вже ніхто не ловить. А наша притока і зовсім пересохла та заросла очеретом і осокою. Та й не дивно. Життя моє починалося серед глибоких снігів, а завершується в краю, де скоро зацвітуть апельсини і мандарини. Втішаю себе тим, що так буває в природі. А надто, коли люди від неї відвернуться. Хоча минулим літом на Пісках мій сумний настрій дещо розвіяв білий красень-лебідь, який прошурхо- тів крильми прямо в мене над головоюта, ніби пасажирський лайнер, за якусь мить опустився на чистоводді.
Я дивлюся на нашу річку і пам’ять відносить мене кудись далеко-далеко. Туди, де моя тендітна душа прийняла в міцних татових руках перше в житті своєрідне хрещення водами Удаю. Ось я ніби провалююсь кудись. Щойно відчував піщане дно, аж раптом воно зникло кудись із під ніг. І страшно ж мені, аж подих перехоплює. І я міцно хапаю свого тата за шию. А він весело сміється, підхоплює мене і здіймає високо над водою. До самого неба. І потім ми стрімко мчимо на його старенькому «мінчаку» до бабусі Олени в сусідні Леляки. Звивиста стежка петляє крутим берегом, а разом із нею і наш велік виписує витіюваті кренделі. Я перелякано заплющую очі, бо здається мені, що от- от ми попадаємо в річку. Та батькові ноги впевнено крутять педалі, а руки міцно тримають руля.
О зупинися мить! Прямо отут, над найкращою в світі річкою, де мої рідні зростали, де виросту я, охрещений у її прохолодній купелі. І хай ніколи не буде мій тато все нижче і нижче згинатися, як Ісус під хрестом, під вагою драбини, з якої обрізав пізньої осені дерева у нашім садку. Хай крутить педалі та мчить мене малого безкінечною стежкою понад вічним у своїй тихоплинності Удаєм...
Джерело: газета “Слово Варвинщини” від 02.02.2023, Володимир ГОРБАТЕНКО, вчений політолог і правознавець, Почесний громадянин Варви. Ілюстраця варвинської художниці Алли Чернецької.
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.