Подружжя Грушків залишило 11-кімнатний будинок у Василівці на Запоріжжі, через російських окупантів
Подружжя Грушків до останнього надіялося, що їхню Василівку, що на Запоріжжі, звільнять від рашистів, та після псевдореферендуму про приєднання окупованих територій до росії Юрій Павлович і Тамара Миколаївна вирішили виїздити з рідного містечка, напівзруйнованого і малолюдного. Жити з російськими паспортами на українській рідній землі не схотіли. Прихисток переселенці знайшли у Пустій Греблі, де їх гостинно прийняли Наталія Василівна та Юрій Павлович Лунеки.
Уже другого березня містом ішли танки
Війна... Скільки горя-біди вона вже принесла українцям. Скільки забрала життів, скільки скалічила доль, скількох розкидала по всьому світові.
Серед тих, хто змушений був залишити рідну домівку, - і подружжя Грушків, яке нині мешкає у Пустій Греблі. Тамара Миколаївна та Юрій Павлович - працівники медичної галузі. Жінка працювала медсестрою в дитячому відділенні, чоловік - водій карети швидкої допомоги. Нещодавно з ними познайомилися і почули гірку історію життя на окупованій території, втечу з рідного містечка і заповітну мрію переселенців.
Юрій Павлович і Тамара Миколаївна ГРУШКИ
- Ми - із Василівки, що на Запоріжжі. Це районний центр, по якому нині проходить лінія фронту. За нами - фільтраційний центр, сіра зона. А за п'ятнадцять кілометрів від нас - Кам'янське, яке підконтрольне Україні, - починає знайомство 57-річна Тамара Миколаївна. - Для нас війна, як і для всіх українців, почалася 24 лютого. Чоловік був на роботі, я - вдома. Розбудив телефонний дзвінок близько п'ятої ранку. Серце відразу відчуло щось недобре, бо ж ніколи так рано Юра не дзвонив. Чую у трубку від чоловіка: «Умикай телевізор - Київ бомблять».
Але того дня почали бомбити не тільки столицю.
- Диспетчер із самісінького ранку повідомив, що почався обстріл Запоріжжя, тому дав розпорядження терміново заправити всі машини до повного баку, усі каністри, використати всі талони на пальне. Ми скоріш до АЗС..., - згадує перший день війни 59-річний Юрій Павлович. - Саму Василівку почали обстрілювати 27 лютого, а 2 березня нашими вулицями вже пішли російські танки. Тож із початку березня ми вже опинилися в окупації. І до сьогодні в нашому містечку хазяїнують орки.
Розповідають переселенці, що їхню лікарню зруйнували ж у перші дні: розбомбили хірургію, реанімацію, інші відділення.
- Із дитячого відділення залишилася тільки одна палата, яку ми переселили у підвал лікарні. Там і лікували діток, там дев'ять днів і жила, додому не приходила: треба було хворих із інших відділень у підвал переводити. Рук не вистачало - багато медичних працівників залишило місто, - згадує Тамара Миколаївна.
- А російських військових лікували? - питаємо.
-Як привозили, то мусили лікувати, - відповіла жінка. - Та згодом, досить швидко, в уцілілих приміщеннях рашисти створили свої шпиталі, там уже працювали медики з росії. А до того лікували й орків. Вибору у нас не було. Мусили. Бачили важко ранених, бачили, як вони помирали.
- А не розповідали рашисти, чому вони приперлися на нашу землю?
- Лише одиниці казали, і то - чи правда, що не знають, що роблять в Україні, що автомат тримають уперше в житті. Більшість же переконана, що росія прийшла нас визволяти від бандерівців, нацистів. Питала в них: «А де ж ви бачили у Василівці нацистів чи бандерівців? І взагалі, хто вони, бандерівці, для вас?». На це відповісти вони нічого не могли, - розповідає жінка.
- Зате свої порядки вони встановлювали швидко. Нас уже змушували заповнювати історії хвороб російською мовою. Українська заборонялася. Рідною мовою ми говорити не мали права. Усе життя розмовляли суржиком, але з початком війни почали викорінювати суржик і говорити українською. Навіть зять, який є етнічним росіянином і нині мешкає у Польщі, через війну почав принципово говорити українською мовою.
- Ви ж розуміли, що в місто прийшли справжні убивці? Почуття страху було?
- Звичайно ж, було. І через часті обстріли, і через те, що жили в окупації. Я жодного дня з початку війни у ліжку не спала, - ділиться Тамара Миколаївна. - Намостила на підлозі за диваном халабуду - таке собі сховище під стіною. Розуміла, що мене воно не врятує, але і в ліжко лягти спокійно не могла. Ніхто ж не знав, куди прилетить і коли.
- Одного дня повернувся із зміни, думаю, зараз котел запалю. За дровами пішов - і нічого не зрозумів. Ні навісу, ні дров немає - усе знесло касетною міною. Зачепило і дах будинку. Але то дрібниці. У сусідів хати - без дахів, є і зруйновані. Наш двір від руйнувань трохи захистив сад, який узяв удар на себе. А будинок у нас великий, одинадцять кімнат. Ось погляньте, - Юрій Павлович показує відео їхнього добротного обійстя, де все зроблено, видно, з любов'ю. - Зняв на телефон за три дні до від'їзду. Хтозна, чи вистоїть наш будинок під обстрілами. То хоч на відео залишиться наш двір. Переглядаємо інколи своєї рідне гніздечко. Сусіда попрохав, аби наглядав за будинком.
І таких порожніх будинків та квартир у Василівці дуже багато.
- Ще до травня із Василівки виїхала більшість людей. А населення чимало було - 16 тисяч. Нині і тридцяти відсотків людей там немає. Місто - напівпорожнє. Ось для прикладу. Стоїть будинок на сто квартир: в одному під'їзді - одна сім'я живе, в другому під'їзді - дві родини. Або взяти будинок, де мешкала наша донька: в одному під'їзді п'ятиповерхівки лишилася одна-єдина бабуся. Наші дві доньки з дітьми, у нас четверо онучаток, теж виїхали. Нині живуть і працюють у Польщі. У місті лишилися ті, кому немає куди виїхати, або ті, хто чекав путіна. А в будинки, господарі яких виїхали, заселяються орки, хазяїнують там на всю. Хтось уже рвався і до нашого будинку, мовляв, наглядати за ним попросили. Та сусід «відшив» незнайомця.
«Російський паспорт нам не потрібен»
Подружжя до останнього лишалося у місті. Тамара Миколаївна та Юрій Павлович усе ще надіялися, що їхню Василівку звільнять, але ... Восени на окупованих територіях росія провела нелегітимні референдуми про приєднання українських території до рашиської федерації. Такий псевдореферендум наприкінці вересня відбувався і у Василівці.
- Те, що російські ЗМІ пишуть, що референдуми пройшли чесно і прозоро, - брехня, - кажуть переселенці. - Візьмемо для прикладу нашу вулицю. Ми на їхній референдум не пішли, хоча до нас приходили додому. Ми просто не вийшли. І сусіди також.
І таких, як ми, хто хоче жити під українським прапором в рідному містечку, - більшість. Хоча, ніде правди діти, є такі, які проголосували за приєднання до росії.
- А проросійсько налаштованих у місті багато?
- Сказати, що дуже багато, не можу, але є, - почули від Тамари Миколаївни. - Навіть серед знайомих є такі. Вони сьогодні вже відкрито говорять: «Дякуємо Володимиру Володимировичу, що прийшов до нас, на Україну». Питаю у них: «За що дякувати? За те, що прийшов нас убивати, знищувати?». А у відповідь від прихильників руського міра чую: «Так це ж ЗСУ по нас стріляють». А чому ж, поки путін не ступив на нашу землю, ЗСУ не стріляли? Ми ж там жили і бачили, звідки летить, хто стріляє. Бувало, лупонуть орки по якомусь об'єкту, тут же камери і російське ЗМІ показує, мовляв, ЗСУ обстріляло Василівку.
Відразу після референдуму подружжя вирішило правдами-неправдами залишати місто. Жити з російськими паспортами, які ось-ось мали видавати, на рідній землі вони не схотіли. І 27 вересня вирушили в дорогу.
- А як же вам вдалося вирватися з окупації, пройти фільтраційний пункт? - цікавимося.
- Можна сказати, що нам просто пощастило, - каже Юрій Павлович. - Мені по роботі раз на місяць доводилося їздити до Запоріжжя, бо наша служба підпорядковується обласному центру. Їздив за медикаментами. Перші два місяці орки пропускали з міста тільки карети «швидкої». А потім і їх заборонили випускати за межі міста.
- Чому?
- Коли в місто зайшли рашики, вони відразу забрали в лікарні п'ять нових машин. Тож наші медпрацівники вирішили потроху виганяти з міста машини. Орки це усікли і заборонили виїжджати «швидким». За медикаментами їздив уже своєю машиною. Спочатку перевіряли і авто, і людей поверхнево. А потім стало жорсткіше. Те, що везли по накладній, пропускали, а ті ліки, які везли для населення, так звані передачі, викидали, топтали ногами. Вони хотіли, аби населення лікувалося тільки російськими препаратами. А вони ж ніякого лікувального ефекту не мають. Дагестанці не дуже чіплялися до медикаментів, а ось руські просто звіріли.
- А коли залишали місто, на фільтраційному пункті дуже прискіпувалися?
- Трохи було, - каже Юрій Павлович. - Та через те, що я примелькався за сім місяців на фільтраційному центрі, нас пропустили. Звичайно ж, перевіряли машину, робили відбитки пальців, дивилися татуювання на тілі, перевіряли телефони, переписку, дзвінки. У мене два телефони. Один сховав. Старенький показав. Головне, щоб на ньому були дзвінки за декілька днів, щоб повірили, що він робочий. Чіплялися з різними дурними питаннями. Запитували також, чому і куди їдете? Пояснював, що везу дружину в лікарню в Запоріжжя. Попереджали, аби ми до 1 жовтня повернулися до Василівки, бо 1 жовтня планується наступ на Запоріжжя. І дійсно, через пару днів, як ми залишили місто, Запоріжжя обстріляли. А ще на фільтраційному пункті орки вітали нас, що ми вже - громадяни росії.
- Ми ще встигли благополучно і своєчасно виїхати, - додає дружина. - Знайомі кажуть, що після референдуму з міста вирватися просто нереально.
Прийняли, як рідних
А чому саме Пуста Гребля стала прихистком для людей із окупованої Василівки?
Свого часу Юрій Павлович мотався у наші краї за картоплею. У Пустій Греблі колись познайомився із подружжям Лунек. Інколи телефонували один одному. Коли почалася війна зв'язок Василівка-Пуста Гребля теж не втратився. А почувши, що василівці збираються залишати місто, Наталія Василівна та Юрій Павлович в один голос сказали: «Приїжджайте до нас. Не чекайте того референдуму. У дворі - дві хати. Жити є де, їсти вистачить». І василівці подалися у наші краї. Забрали з собою і Тамарину маму - Ніну Яківну, якій вже 87 років, вивезли і рідну сестру Тамари. Забрали з собою і Джесіку - собачку, бо ж вона теж - член родини. Речей — мінімум.
- Скільки будемо жити, стільки будемо вдячні Наталії Василівні та Юрію Павловичу, - неодноразово повторювали вдячні переселенці. - І дах над головою дали, і дрова, кажуть, беріть, і картоплю, і консервацію. Чим багаті, тим і діляться. Прийняли, як рідних, з усією душею, з усією гостинністю. А ми ж просто знайомі.
Як важливо у такий складний час бути просто людяним: допомогти тим, хто цього потребує, а для когось, можливо, стати єдиним рятівним колом.

Юрій Павлович та Наталія Василівна ЛУНЕКИ
Заповітна мрія
Та де б ти не був, як би добре не було, а душу завжди тягне до рідного дому. Рветься зболена душа і в наших героїв розповіді до рідного будинку, який весь вік добудовували, облаштовували. І живе в тій душі надія, що жовто-блакитний стяг повернеться і в їхню рідну Василівку.
- Яке було гарне наше містечко, - каже з трепетом Юрій Павлович, - і знову показує відео, яке зробила донька. - Ось це наша Василівка до війни: красива, квітуча, щаслива. А це - як орки прийшли, «асвабадітєлі». Місто — напівживе, розгромлене. Ось школи побиті. Ось це наша лікарня, вірніше, те, що лишилося. А це нова амбулаторія: тільки відкрили її - орки зруйнували. Ось це обстріляні будинки, магазини. А це - наші онучата у підвалі: 62 дні діти не виходили взагалі із сховища, не бачили сонця. А це залізниця знищена. А ось хлібні поля - рашики спалили все...
До речі, Юрій Павлович — теж хлібороб. Має десять гектарів землі - паї рідних. Садив пшеницю, кукурудзу. Але врожай торік так і не зібрав. Не схотів. Чому?
- Орки сказали зерно їм віддати, мо колись, через півроку гроші заплатять. Ми не схотіли їм свого зерна віддавати. Лишили місцевому фермеру свої поля, свій урожай: хай що хоче, те і робить із ним, - каже Юрій Павлович.
Згадувало подружжя у розмові і мера Василівки. Теплих слів на його адресу не шкодували. Кажуть, дуже допомагав містянам, поки у Василівку не зайшли орки.
- У нас мер - класний. У перші дні війни допомагав чим міг, адже магазини спорожніли вмить. Мав землю, де вирощував зернові та всяку городину, тому просто роздав людям овочі. Хліб розвозив, - розповідає чоловік. - Попереджав, якщо в місто зайдуть орки, то він виїде. Бо ж він - перший, хто був би страчений. Та обіцяв мер, що у день звільнення Василівки зберемося всі разом у Запоріжжі і колоною під жовто-блакитними полотнами повернемося у рідне містечко. Ми вже навіть прапор тут купили. Чекаємо-не дочекаємося новини про звільнення Василівки.
Та новини з рідного краю поки що йдуть невтішні. Обстріли стали частішими, багато чого в місті ще зруйнували рашисти. Дім, де мешкала донька, теж потрапив під обстріли, квартира її зазнала руйнувань. Але надіємося, віримо у ЗСУ. Якби дізнався, що наше місто звільнили, то і серед ночі зірвався б з місця, полетів би додому. Тож мрія наша, як і в багатьох українців, - Перемога і повернення до рідної домівки під українським прапором.
Джерело: газета “Нові горизонти” від 02.02.2023, Людмила ВЛАСКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: Грушко, переселенці