Військовий з Борзнянщини розповів, як пройшов АТО і чому подався на Бахмут
Його війна почалася ще 2014 року, коли для більшості з нас події на сході країни справжньою війною не видавалися. Цікаво, що спочатку молодого чоловіка навіть до армії не брали - «забракували» за станом здоров’я. Але він, як і його брат-близнюк, старший на якихось 15 хвилин, свого життя без армії не уявляв, змалечку захоплювався чоловіками у формі. І сьогодні Владислав, нагороджений ще 2015 року орденом «За мужність» ІІІ ступеня, так само у перших лавах боронить українську землю.
Мужній почин
«Моя контрактна служба розпочалася з 10 січня 2014, коли у серці країни вирував Майдан. А вже на початку серпня із бажаючих сформувалася бригада, яка колоною виїхала на Крамоторськ, - повертається думками у минуле Владислав. - За посадою брат Максим не потрапляв у ту ротацію, але ми дуже постарался, щоб поїхати разом. Увесь час ми були удвох.
За два тижні наш зведений батальйон переїхав до Дебальцевого, де був штаб командування. Перша ротація була відносно спокійною, якщо не брати до уваги постійні артилерійські обстріли. А ще того випадку, за який я й отримав свою нагороду.
Тоді мене вперше поставили на спостережний пункт. За добу змінили, сформували екіпаж із восьми чоловік на БТР, і ми командою рушили об'їжджати наші пости. Вже й завершували виїзд, коли під Комісарівкою наштовхнулися на трьох чоловіків, фактично босих. Виявилося, їхня колона з п'яти машин везла спорядження - 152-мм снаряди для артилерії - але командир трохи промахнувся по карті, і вони потрапили на російський пост, де їх і розбили. З восьми чоловік вдалося втекти лише трьом, бігли так, що й погубили взуття. Наш екіпаж попросили вступити у бій, щоб забрати решту хлопців, живими чи мертвими - ніхто не знав. Також треба було побити свою техніку, щоб снаряди погоріли і не дісталися ворогові. Наш командир отримав від командування «добро» на операцію, дочекалися підкріплення з ще одного БТРа та двох УАЗиків - приїхали хлопці, які брали участь у звільненні Слов'янська та Краматорська.
Виїхали туди з боєм і поверталися з боєм. Щоправда, коли забирали поранених (усі п’ятеро, на щастя, виявилися живими) і вантажили їх до БТРа, ми зайняли кругову оборону, але жодного пострілу в наш бік не було.
На ворожому посту, як я пізніше прочитав у одному з газетних матеріалів, тоді стояла славнозвісна Псковська дивізія, біля 300 чоловік. Нас же було вдесятеро менше, але ми все одно «насипали» їм знатно - 50-70 десантників поклали.
Понесли втрати й ми: коли вже від’їжджали, по нашому БТРу вдарили з РПГ. А оскільки у броні сховали поранених, чимало хлопців сиділо зверху. Багатьох пошматувало осколками, один чоловік помер у госпіталі».
Вітання від «Васілька»
Радості батьків не було меж, коли сини вперше приїхали у відпустку. Звісно, що відпускати їх ніхто не хотів, як могли вмовляли не повертатися до зони АТО. Але брати тихенько зібралися і 2 грудня знову рушили боронити східні рубежі.
«Мама, мабуть, тижнів зо два вірила, що ми стоїмо десь у тилу, - продовжує розповідь співрозмовник. - Допоки одного разу брат не вийшов поговорити з нею, коли почався черговий обстріл. Вона почула вибухи, тож довелося все розповісти.
У другій ротації що не день - суцільні емоції. Під новий рік ситуація загострилася, почалися дуже масовані обстріли. У бік нашої позиції падало не менше 80-90 снарядів. І так - щодня. Почали гинути побратими: один хлопчина з нашого відділення згорів у БТРі, троє загинуло від удару по лагерю. Я сам потрапив під вогонь, коли поїхав до Краматорська за дизелем - снаряди падали в 15 метрах. Із першого лютого почалося справжнє життя «в норах»: їли і готували лише в бліндажах, щоб ви розуміли, навіть в туалет вискочити було дуже проблематично.
Орден «За мужність» у Чернігівському шпиталі вручав тодішній Президент України
14 лютого наш взвод поставили на резервну групу - у разі чого ми мали відбивати атаки. Десь о пів на шосту вечора мені потрібно було заправити БТР на виїзд. І тут - черговий обстріл «Васільками» - касетний міномет, який за раз вистрілює по 4 снаряди. Перший впав у 70 метрах, всі почали бігти до бліндажів. Мені не вистачило якихось 12 метрів, коли зовсім поруч розірвалася міна...
На той час із вивезенням поранених уже була велика проблема. Дебальцеве фактично перебувало в «оперативному оточенні», а «дорога життя» повністю прострілювалася. Буквально за два дні до цього на ній «у лоба» розстріляли хлопців, які поїхали за шинами для наших транспортерів. Тож особливо ніхто не ризикував висовуватися, чекали колону в бік Миронівського. О пів на другу ночі мене нарешті повантажили до БТРа й під обстрілами вивезли. А брат залишився у Дебальцевому...»
За 12 годин після поранення Владислав опинився на операційному столі. Із великою крововтратою, без наркозу і знеболювального чоловіка розрізали, проводили «ревізію» - перевіряли, щоб нічого в ногах не залишилося, не почалося запалення, адже він задовго пролежав у бліндажі, далекому від санітарних вимог.
Владислав отримав чотири серйозні осколкові наскрізні поранення, а разом із ними - й інвалідність. Коли його перевезли до Харківского шпиталю, туди ж відразу приїхала й мама. І вже разом вони з завмиранням серця моніторили новини - українські війська почали вихід із Дебальцевого, а вони довго не могли додзвонитися до Максима. Зрештою, обірвавши телефон побратимів, зі словами «Чому мовчиш, мати сивіє на очах!» Владислав почув від брата коротке: «Владік, ми біжимо. Добіжимо — передзвоню».
Того дня Максимові вдалося цілим і неушкодженим вийти з оточення. Для Владислава ж участь у бойових операціях на цьому скінчилася. І ще рік йому довелося витратити на те, щоб стати на ноги, нарешті відкинувши милиці.
Захисник. Без варіантів
Коли почалося повно- масштабне вторгнення, Владислав уже жив цивільним життям. Кілька років як одружився, перебрався до Києва, влаштувався на роботу в таксі, народилася донечка. Чи думав про війну? Каже, якщо людина побуває у «гарячих» точках, то війна залишається всередині неї. Залишається назавжди. Та й без того як військовий бачив, щось насувається.
«24 лютого мій робочий графік розпочинався о пів на шосту ранку, - розповідає чоловік. - Коли вже йшов до машини, почув над головою приліт. Якось раніше не доводилося чути крилаті ракети, тому спочатку подумав, що то літаки. А коли невдовзі пролунали вибухи, відразу подзвонив дружині й попросив з дітьми (окрім донечки родина виховує старшого сина дружини, поруч проживали сестри з двома племінниками) залишатися вдома. Скоро в новинах розповідали про початок повномасштабного вторгення.

Брати. У народженні різниця – 15 хвилин, а відданість службі – однакова
Я ще допрацював зміну, добу пересиділи в столиці, а потім дружина запропонувала поїхати до знайомих, у село Рудницьке. День було тихо, а наступного туди вже заїхали росіяни - ми опинилися в окупації. Я відразу зателефонував до поліції, залишив заяву, а пізніше скинув геолокацію перебування ворожої колони. По ній вдало відпрацювала наша артилерія, але вже наступного дня росіяни почали ходити дворами - вишукували, хто співпрацює з розвідкою та «зливає» дані. Тож усі свої документи, передовсім - військовий квиток, мені довелося спалити. Врятувало ще й те, що був немісцевий, тож ніхто не знав, що я - учасник бойових дій».
За кілька днів рашисти повиставляли селом свої пости, розграбували всі магазини. Ні світла, ні води, ні газу не було. Маленька донечка, ледь більше року, була на штучному вигодовуванні, а його - не знайти.
«Треба було звідти вибиратися, тож пішов домовлятися, - продовжує розповідь Владислав. - Дружина вклала доньку у візочок і рушила за мною, щоб мене просто на місці не розстріляли. На посту було чоловік 70, але лише п’ятеро - росіяни, решта - регіони. Пощастило, що натрапив на адекватного лейтенанта, десь мого віку. Кажу: «Дитині малій їсти нічого, ще троє - вдома чекають, ми хочемо виїхати». «Збирайте речі, через годину приїжджайте, ні хвилиною пізніше чи раніше», - відрізав той. На щастя, за годину ми проїхали порожній пост, їхні БМП і вся піхота кудись знялися. Це був єдиний пропускний пункт на нашому шляху, тож до Києва ми повернулися відносно спокійно. Хоча від того було не менш страшно. Вже через день, як читали новини, дізналися: у сусідньому селі Перемога колону жінок та дітей, які так само домовлялися про виїзд розстріляли просто у спину. Тож я до сьогодні впевнений: з нами був янгол-охоронець...».
Як не вмовляли дружина і мати, але сидіти вдома Владислав уже просто не міг. Відновив втрачені документи, попросився до штурмової бригади від полку «Азов», пройшов бойове злагодження. На той момент, коли ми писали це інтерв’ю, чоловік уже знав, що є бойове розпорядження - скоро виїжджатимуть у Бахмутський район.
Питаю, з якими думками знову збирається на фронт. «Страшно, - замислившись на кілька секунд, відповідає співрозмовник. - Тепер у мене є родина, тож є, що втрачати. Але що поробиш? Простіше жити я не вмію. Свою сім’ю, наших людей, рідну землю треба захищати. І я, і брат, ми стоятимемо на захисті стільки, скільки це буде потрібно».
Джерело: газета "вісті Борзнянщини" від 01.12.2022, Марина ГРИНЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: військовий