Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям про людей » Ні сина, ні житла усе вкрала війна. Переселенка за Бахмута розповіла, які жахи пережила її родина через росіян

Ні сина, ні житла усе вкрала війна. Переселенка за Бахмута розповіла, які жахи пережила її родина через росіян

 

Під чужим дахом

Війна примусила мільйони українців залишити свої домівки і шукати прихистку у більш безпечних місцях. Хто подався за кордон, хто осів в Україні. Серед біженців і 76-річна Валентина Андріївна Моргунова з Бахмута, яка приїхала до Коропа. І якщо багато вимушених переселенців уже змо­гли повернутися додому, то жінці поверта­тися нікуди, як і її подрузі Любові Іванівні. Рашистські війська вже півроку воюють за Бахмут, але ЗСУ відважно утримують місто. Ідуть важкі бої. Там здригається земля від постійних обстрілів, а від «при­льотів» ніхто не застрахований.

З Валентиною Андріївною познайо­милися ще наприкінці серпня, коли вона з подругою Любов Іванівною Школою прийшла до редакції у пошуках житла. У Коропі це непросто - винайняти квартиру. Та пощастило. Зараз жінки вже обжилися на новому місці. Та як би не було добре, але вдома у стократ краще.


 
Валентина Андріївна МОРГУНОВА та Любов Іванівна ШКОЛА

Приїхали вони в Короп ще навесні. Любов Іванівна залишила Бахмут у квітні. Зрозуміла, що треба тікати, коли розбили балкон. Їхала автівкою з донькою та зятем на Коропщину, бо тут рідня, куми у Нехаївці, знайомі у Коропі, братова хата. Любов Іванівна частину свого життя прожила у Коропі, працювала у селищній раді, а 28 років - у Бахмуті. А інакше б, каже, куди везли, туди і їхали б, аби подалі від війни. А потім стала кликати до себе і Валенти­ну, аби та тікала звідти, бо залишатися у місті вже було дуже небезпечно. Напри­кінці травня вони зустрілися. Залишивши у Бахмуті все своє життя, сьогодні вони змушені жити під чужим дахом. Як не при­кро, а свого дому у них уже немає.

Втеча від війни

Хоча, коли тікали жінки з міста, їхній будинок ще стояв, було і світло, і газ. Гарна велика багатоповерхівка, на шість під'їздів, поряд парк. У Любові Іванівни квартира на третьому поверсі, у Валентини Андріївни - трикімнатна - на першому. Нещодавно мала з ними розмову. Обох росія «освободила» від домівки.

- Нас уже тоді, навесні, сильно об­стрілювали. Коли було небезпечно, хо­валася в туалеті. Спати лягала в залі. А ось у спальню боялася навіть заходити, бо вікна виходили у той бік, звідки летіло. Тільки за одягом на хвилинку забіжу і тікаю з тієї кімнати. Мене Люба все звала до себе, та я не наважувалася. А тоді вона якось телефонує, а я саме сховалася в туалеті, плачу, мене всю трясе. Якраз тривав обстріл. Так страшно було. Каже: «Їдь звідти, кидай усе, не сиди». Ось тоді і прийняла рішення. Спакувала у валізу найнеобхідніше, а вранці - на соціальний автобус. Бігла вулицями під свист ракет, які літали над головою, якраз йшов об­стріл міста. Страшно, оті ракети. Двома маршрутками виїздили бахмутовці того дня до Дніпра. І вже коли їхали в автобусі, над нами, так низько, пролетів російський літак. І знову серце у п'ятках. Боялися, що скине на нас щось, - розповідає Валентина Андріївна про те, як тікала з рідного міста у невідомість.

Довезли біженців до Дніпра. Звідти поїздом - до Києва. А в столиці зустріла внучка Любові Іванівни, посадила на марш­рутку до Коропа. Тут стріли її донька та зять. Ось так зустрілися подруги у мирному Коропі. Колись разом співали у хорі вете­ранів, там і зав'язалася їхня дружба. А ще і жили в одному будинку. А тепер змушені бути переселенцями і ділити своє горе і невеликі радості навпіл. І вже не співають, не до пісень.

- Зараз у місті ні в кого немає ні елек­трики, ні газу, ні тепла, ні води. Не знаю, як і зимуватимуть ті, хто залишився. Їсти люди варять у дворах на вогнищах. Усі один одному допомагають, діляться продуктами, у кого немає. Але у місті дефіцит харчів. Магазини закриті, а коли і привозять щось, то на порозі розмітають враз. Декілька ра­зів, казали знайомі, привозили гуманітарку від якоїсь релігійної організації. Із ліками також великі проблеми, - розповідають про сьогоднішнє життя у їхньому місті.

- Щодня розбивають по 10-20 приват­них будинків та по 2-3 багатоквартирних, - каже Валентина Андріївна. - Земля гуде від постійних бомбардувань та обстрілів. У нас був такий гарний залізничний технікум, знаходився в історичній будівлі, спалений повністю. Багато історичних пам'яток зни­щено. Уже пів міста немає, а раніше було дуже красиво, а скільки троянд квітнуло.

- Рашисти спершу якось стріляли по інфраструктурі, а тепер по будинках наче спеціально гатять. Недавно бачила по телевізору, міськрада наша ціла, я там трішки працювала, і прапор наш, український. І так радісно стало, - каже Любов Іванівна.

«Асвабадітєлі» звільнили від житла

Жінки постійно підтримують зв'язок з бахмутовцями, яких залишилося у місті з 80 тисяч - це лише четверть жителів. Цікавляться новинами у їхньому місті. По­стійно хвилюються, як там їхнє житло, бо мародери промишляють. Шкода нажитого. Але новини всі тільки погані. А 20 жовтня обоє були надзвичайно схвильовані. Піс­ля нічного авіанальоту їхній будинок став зовсім непридатним для життя. Рашисти скинули на нього дві бомби ... Поверта­тися вже нікуди.

Мені показують у телефоні світлини їхнього зруйнованого будинку. Знайомі надіслали. Боляче дивитися на розбомб­лене людське житло, де ще вісім місяців тому жили щасливі українські родини, сміялися діти і пахло українським бор­щем. А сьогодні. Немає будинку, є вбиті і поранені мирні мешканці, яких діставали з-під завалів.

- Ось дивіться, оце був перший під'їзд, авіабомба зруйнувала його до самого фундаменту, тільки самотня стіна зали­шилася. А оце друга бомба знищила три поверхи у другому, третьому та четвертому під'їздах, - показують наступну світлину, яка нагадала мені наш чернігівський готель «Україна». - Наш шостий під'їзд зруйно­ваний наполовину, від двору більше. Даху немає. Вікна всі повилітали. Від дощу позатікали квартири, що більш-менш збе­реглися. Нам сказали, що будинок вже тільки під знос. Можливо, хіба речі можна буде забрати, якщо не розіб'ють повністю.

Валентина Андріївна каже, що по­кійний син із внуком приходили забивати вікна фанерою, щоб мародери не залізли, а Любов Іванівна по телефону шукала людину, яка вікна заколотить.

- Фанерою з шафи забили. За тисячу гривень, на карточку перерахувала, - каже.
Поряд із будинком, розповідає, за парком через дорогу знаходиться військо­ва частина. Напевне, по ній цілилися, а дісталося, як часто буває у рашистів, і людському житлу.Будинок у Бахмуті після авіаобстрілу. Повертатися вже нікуди

- Хоча ще у чотирнадцятому році вій­ськову частину розбили повністю. Нічого там живого не залишилося, мо, хіба, якась казарма. Що там уже було бити. Потім ремонтували БТРи та танки, а зараз там вже нічого немає, - розповідає.

- І куди вам тепер повертатися? - це питання задавала переселенкам відразу після руйнації їхнього будинку. Любов Іванівна молить Бога, щоб збереглася доньчина квартира. А Валентина Андрі­ївна всі надії покладала на сина - він її не залишить. Але росія «освободила» жінку і від сина.

Касетний снаряд забрав життя

Це трапилося 7 жовтня. Якраз у неві­стки був день народження. Син Валерій, невістка Олечка, так називає її жінка, та онук Женя вийшли до під'їзду. А тут при­летіло. Валерій, напевне, почув, бо крик­нув: «Падайте». Він впав на сина, закрив його своїм тілом. Це був не звичайний снаряд, а заборонений. Касетний. Не страшний для будівель, але смертельний для великої кількості людей. Він розірвав­ся якраз над головою. Осколком Валерія прошило наскрізь, зайшло зі спини, а вийшло в живіт. Миттєва смерть. Йому було лише 52 роки. В онука вирвало весь бік. Лікар, який робив операцію, сказав, що хлопець родився у сорочці. У невістки роздробило пальці. Сімох людей, хто тоді перебував у дворі, поранило.

- А чого ж вони там залишилися, не виїхали? - цікавлюся.

- Аби ж вони мене слухали. Сваха моя хворіє, у неї онкологія. Слабка дуже. Вона не схотіла виїздити. Отож діти і залиши­лися. Хоча, могли б і виїхати всі разом. А ще мене звинуватила, каже: «Своїх не кидають». Якби вона виїхала, то і син би залишився живим, - каже Валентина Андріївна. - А за мене Валерій радів, що поїхала звідти. Бо він дуже хвилювався, кожного разу після обстрілу телефонував, цікавився, як я. Коли поїхала, казав: «Тепер мені легше стало, хоч за тебе не перейматимуся, тільки за свою сім'ю».

Валентина Андріївна не могла про­вести сина в останню дорогу, попрощатися із своєю кровинкою. Дорога неблизька і дуже небезпечна, та і здоров'я б не дозволило. Тиск за двісті. Ця втрата під­косила жінку.

- Олечка мені заборонила їхати. Самі ховали. Купили дорогу домовину. Ось тіль­ки поклали його у целофанованому чорному пакеті, а наготований одяг - поряд. Чомусь зараз так хоронять, - плаче жінка. - Коли привезли копачів яму копати, то з градів якраз обстрілювали, прямо над головою снаряди літали. Попадали всі на землю, так і лежали, поки обстріл не за­кінчився. А коли ховали, то обстріли чути було з іншого боку міста. А онука тільки вчора з лікарні виписали, а сьогодні вже сидить у підвалі...

Невимовний біль крає серце, болить душа за рідними. З трьох дітей у Ва­лентини Андріївни залишилася тільки донька, яка живе на кордоні Луганської і Белгородської областей. Їхній населений пункт в окупації.

- Життя б'є ключем і все по голові, - каже. - Аби вже ця війна скоріше скінчи­лася. І хто їх просив нас «освобождать». Це не ми до них, це вони до нас прийшли і принесли отаке горе.

У Коропі Валентині Андріївні дуже подобається. Каже, що люди тут гостинні, дуже добре ставляться до біженців, допо­магають. Але душу тягне додому. Хоча і їхати вже немає куди. І ніяких перспектив у завтра. На схилі літ залишилася наче біля розбитого корита. Ось тільки це не казка і не сон. Це реальне життя, яке зруйнувала війна.

Джерело: газета “Нові горизонти” від 24.11.2022, Людмила КОВАЛЬЧУК

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Бахмут, Короп, переселенці, Моргунов, Школа

Добавить в: