• Брухт Минус 40
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям о людях » 3D-сніжинки і не тільки, або Винахідник із Сиволожа знову експериментує

Радио

3D-сніжинки і не тільки, або Винахідник із Сиволожа знову експериментує

 

Наша газета вже писала про Олександра Бундю, який самотужки зробив і обладнав двоколісний електричний засіб пересування типу велосипеда, назвавши його «Пантера». На своїй сторінці у фейсбуці він розповідає про все, що робить: як намалював перший ескіз, як готувався до конструювання, якими «прибамбасами» обладнав свою «ластівку». Та ось пару місяців тому він придбав собі ще й 3D-принтера. Нам, газетярам, стало цікаво, що ж він на ньому друкує, а можливо, має якісь задуми на майбутнє?- Панельку в машину треба чи ще яку деталь пластикову, то й шукаю їх завжди на АліЕкспресі (інтернет-магазин роздрібної торгівлі у Китаї. - Авт.), бо в Україні не завжди знайдеш. А на принтері 3D-модель скачав із інтернету або зробив її у комп’ютерній програмі - й друкуй. Розміри можна налаштувати самому. Але в кожного пластика є своя «усадка» і коли він нагрітий, то ширший, а коли застигає, то зменшується, а на великих деталях іноді й на цілий міліметр. Це також треба враховувати.

Олександр на принтері пробує використовувати різні види, кольори й температури плавлення пластику. Матеріал продається у котушках і виглядає як дріт на 1,75 міліметра. Наприклад, ПЛА-пластик, який виготовляють із кукурудзи, вважається екологічно чистим, бо розкладається. Також є АБС-пластик, у нього сильніша «усадка», й буває, що деталь коробить і відриває від столу принтера. PETG-пластик, на думку Олександра, найкращий, з яким він пробував працювати.

- Придбав свій принтер на сайті «Технобар» за сім тисяч гривень. Він «беушний», із США. Новий такий коштує 400 доларів. На АліЕкспрес знаходив й за 1500 гривень із безкоштовною доставкою, тільки маленькі. На них можна надрукувати деталь 10х10 сантиметрів. А на цьому, що у мене - деталь 30х30. Можна було брати й менші, бо зараз великого нічого не друкую. Адже чим більша деталь, тим довше вона робиться.

На 3D-принтері можна зробити й ексклюзивний виріб, якого немає в інтернеті. Тільки треба вміти розробити таку модель самому, каже хлопець. Він користується частіше готовими зразками на безкоштовних сайтах.


Новорічні 3D-прикраси для редакційної ялинки

Для того, щоб ми уявили, що Олександр виготовляє на своєму приладі, він привіз кілька пластикових ялинкових прикрас. Тож довелося вигадувати й робити для них ялинку (на фото). Наприклад, одна сніжинка 12 сантиметрів у діаметрі виготовляється приблизно годину й складається з багатьох шарів пластику. Один такий шар може бути завтовшки 0,1-0,3 міліметра. Коли хлопець став викладати свої сніжинки у фейсбуці, то посипалися повідомлення: «І мені таку зроби, й мені треба»!

- Але перше, що я зробив на принтері - виготовив деталь... до нього ж, якої не вистачало, - каже співрозмовник. - Там збоку був виступ, в який повинен упиратись кінцевий вимикач осі, а датчик, мабуть, поміняли на інший, і він не спрацьовував, бо кнопка не діставала до упору. Тож зняв заміри, зробив модель у програмі й віддрукував. Узагалі принтер освоїти нескладно. Навіть не маючи навичок проєктування, можна робити різні деталі без особливих знань.


Надумався Олександр зробити на принтері «морду» до своєї «Пантери»: щоб туди вставлялися фари, спереду була панель із кнопками. Налаштування виставив на найшвидший друк, а програма показала, що ця модель друкуватиметься дві доби. Тож передумав, бо за принтером треба постійно слідкувати. Якщо вимкнеться світло чи щось піде не так, то може вийти не виріб, а халтура. Було таке, що колись увімкнув, а сам пішов поратися по господарству. Деталь тим часом відірвалася від основи й друкуюча головка почала тягати його за собою по всьому столу. І вийшов просто клубок пластику. А він недешевий. Наприклад, той, який Олександр купує (один із дешевших), коштує близько 500 гривень за кілограм.


Сюнь (китайська флейта) щойно із друку

Крім здібностей до техніки, хлопець має ще одну сферу, де проявляє творчість - пише власні пісні. Хоча й вважає їх недосконалими, принаймні не такими, щоб демонструвати широкій публіці. Проте вони допомагають йому знімати втому чи напругу.

- Пишу переважно в телефоні, - каже він. - Але багато написаного з часом губиться, бо то гаджет зламається, то новий куплю, а не пересу їх зі старого. Переважно вони в мене складаються, коли на душі якийсь неспокій, напруженість. Хтось, щоб їх зняти, ходить у спортзал, хтось «випускає пар» у сварці, а ти сів, написав, і, так би мовити, виписався. Можна навіть, щоб це були не пісня й не вірш, а звичайні думки на папері. Не пам’ятаю, хто сказав: «Якщо хочеш людині щось погане сказати, то сядь і напиши їй листа. Так, як відчуваєш. А тоді відклади його вбік, через пару годин знову перечитай. Якщо ти все таки після цього впевнений, що хочеш, щоб людина це почула, то можеш вручити їй листа або сказати це в очі, а якщо ні - то цього робити не варто».

- Мої пісні треба читати наспівуючи. Коли набридає працювати за комп’ютером або робота дістає, беру гітару, вмикаю акорди й співаю. Сам для себе, - каже хлопець.

Найближча у часі мрія винахідника - подорож улітку на «Пантері». Коли обладнає її дахом, щоб ні дощ, ні вітер не заважали руху, - одразу в путь. Планує зробити і захист з боків. Або купити коляску від мотоцикла, встановити потужний мотор й зробити з неї міні-елек-тромобіль. Спочатку спробує виїхати на ближню мандрівку - до Десни, а згодом, можливо, й на море вирушить.

- Хочу, щоб можна було вантаж із собою взяти: палатку, казанок, продукти, воду... Тож, можливо, знадобляться сонячні панелі для заряджання не тільки транспорту, а й «мобілки» та ноутбука, бо мені ж працювати треба в дорозі (Олександр підробляє проєктуванням меблів у інтернеті. - Авт.). Я порахував, що до моря з такими темпами мені їхати цілий місяць. Переглядаю відео блогерів, які подорожують. Вони або просяться зарядити свої електричні транспортні засоби вдома в людей чи придорожніх кафе, або возять сонячні панелі із собою.

Доїду до моря чи ні, а спробувати хочу. Бо, як кажуть, у самурая немає цілі - є лише шлях, - філософськи підсумовує він.

Районна газета «Вісті Борзнянщини» №2 (9976) від 8 січня 2022, Людмила Шульжик

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Бундя, принтер, 3D

Добавить в:
 
 


Центр Комплект