Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям о людях » Чверть віку фермерських турбот Миколи Пащенка

Радио

Чверть віку фермерських турбот Миколи Пащенка

 

В останні роки кількість сільгоспвиробників різних форм господарювання, які здійснюють свою діяльність на території Ріпкинської громади, суттєво зросла. Тут функціонують не лише невеликі місцеві виробництва, а й ведуть агробізнес великі компанії, зокрема й з інших регіонів. Серед відомих в громаді селянських (фермерських) господарств - СГ «Крокус» (керівник Оксана Герасенко), ФГ «Пащенок» (Олександр Пащенок), СФГ «Пролісок» (Андрій Герасенко), ФГ «Полісся агрогруп» (В’ячеслав Ма-жуга), ФГ «Зерно Чернігівщини» (Олег Тарасенко), ПП «Санрайз-Ч» (Леонід Петров), «Рось-2008» (Олександр Ніколаєв), «Ягідна країна» (Андрій Федчук) та інші - загалом 12 агровиробників. Вони, зокрема, вирощують зернові, картоплю, овочі, ягоди.

З великих і середніх сільгосппідприємств, які займаються вирощуванням зернових, технічних культур та тваринництвом, - СТОВ «Дружба-Нова» (смт Варва) і ТОВ «Маяк» (с. Смолигівка), ТОВ «Чернігівська індустріальна молочна компанія» (м. Чернігів, с. Вороб’їв), ТОВ ім. Шевченка (с. Тараса Шевченка, с. Малий Листвен), ТОВ «Україна» (с. Гучин), ТОВ «Дружба» (с. Вишневе), ТОВ ім. Попудренка та ТОВ «Північно-Українська агропромислова компанія (с. Задеріївка), ТОВ «Дніпро» (с. Лопатні), ТОВ «Сож Агро АГ» (смт Ріпки), ТОВ «Терра-Агро-Північ» (смт Ріпки) - всього 13 діючих підприємств. Для виробництва сільськогосподарської продукції аграрії орендують пайові наділи селян, землі сільськогосподарського призначення громади й невитребувані паї. Про одне з успішних агровиробництв Ріпкинської громади, яке продовжує розвиватися, - селянське господарство Пащенків з Буянок - розповідь у цьому номері газети.На сортувальному пункті у Буянках кипить робота. Жінки за допомогою сучасної сортувальної машини перебирають картоплю, чоловіки завантажують її до пристрою. А контролює процес Микола Ілліч Пащенок, місцевий фермер з 25-річним стажем. Всі з чогось починають. Ось і Микола Пащенок у далекому 1996 році розпочав займатися фермерським господарством, посадивши 50 соток картоплі «під коня». Не одразу все виходило. На заваді ставало неякісне насіння, яке не давало очікуваного врожаю, нестача необхідної техніки або ж добрив. Та бажання стати успішним фермером, а також величезна підтримка сім'ї) бо працювали дружина, а також діти, які орали, сіяли з 12 років, а не ходили гуляти - все це дало початок тому, чим пишається Микола Ілліч зараз. «Сам би я не потягнув це все», - говорить він. Сини Олександр та Олексій, взявши приклад з батька, також стали фермерами.

На сьогоднішній день ФОП «Пащенок М. І.», ФГ «Пащенок» та ФГ «Трилев» обробляють загалом близько 400 гектарів - це паї в оренді, а також землі запасу громади і власні угіддя.

В основному спеціалізуються на картоплі, яку переважно на експортують - до Литви і до Білорусі.

Крім того, сіють соняшник, зернові (ячмінь, жито, овес, пшеницю, просо) та кукурудзу.

«Секрет гарного врожаю полягає в якісному насінні та вчасній обробці, внесенні добрив і гербіцидів», - вважає Микола Пащенок.Насіннєвий матеріал отримують з Франції. До фермерського господарства Пащенків приїжджав французький професор, провідний спеціаліст з розвитку насіннєвих господарств, який протягом тижня жив у Буянках та досліджував якість роботи господарства. Йому сподобалися напрямки та результати праці фермерів, а особливо червоний та зелений борщ, яким його тут частували. Після цього і розпочалась співпраця між двома країнами, яка, на жаль, в цьому році через карантин не була повноцінною. Пащенки отримали лише 10 тонн елітних сортів картоплі і поки співпрацювати не можуть - бо виникають складнощі при доставці посадкового матеріалу.


На сьогодні зібраний рекордний урожай картоплі, який становить близько 400 центнерів з 1 га. Цьому сприяло і те, що в господарстві використовують лише елітні сорти: «Арізону», «Гранаду», «Лабел-лу», «Таїсію», «Ред леді». Посадковий матеріал завозять дорогий, який коштує 1,8 -2, 2 євро за кг. В цьому році площі посадки збільшили - крохмалиста зайняла майже 150 га.

Величезною гордістю фермерів є сучасна імпортна техніка - німецькі картоплезбиральні комбайни, картоплесаджалки, трактори, які полегшують людську працю.

Наприклад, сортувальна машина виробництва Польщі за день може перебрати 150 тонн картоплі, окремо відділяючи дрібну і велику. Нещодавно отримали інноваційну машину, котра упаковує картоплю в сітки, на яку чекали аж півтора року. Для роботи з нею потрібні лише 4 працівники, завдання яких знімати з лінії некондиційний овоч. Машина сама регулюється за допомогою комп'ютера - її потрібно лише налаштувати.

Микола Пащенок говорить, що і раді б купувати вітчизняну техніку, тим паче держава повертає 20 відсотків вартості, але, на жаль, у нашій країні не виробляють необхідних зразків машин.

Нині Пащенки засівають озиминою поля. В цьому році озимий ячмінь дав високий урожай. На нього є попит, тож фермери планують продовжувати його сіяти і надалі.

Незважаючи на те, що цьогоріч бажаного прибутку з продажу картопля не дала, бо рік виявився врожайним, а ціни невисокі - наступного року все ж не планують від неї відмовлятися.

Дбають у господарстві й про землю, проводять її щорічну сівозміну, а крім мінеральних добрив, використовують і сидерати (маслянисту редьку та гірчицю).

Однією з проблем, яка хвилює фермера, є постійний пошук працівників, зокрема на перебирання картоплі. Велику допомогу в цьому надає Центр зайнятості в Ріпках.

«Як тільки з'являється людина, котра хоче працювати, я можу її доставити на роботу і з Ріпок, і з Данич чи Великої Вісі... За день можна отримати за перебирання картоплі 300 грн, а податки ми платимо самі. На цій ділянці роботи ми даємо можливість заробити 15-20 жінкам, а постійних працівників у нас 11 », - говорить Микола Ілліч.

Не вистачає також у фермерському господарстві і спеціалістів на комп'ютеризовану техніку, бо для цього потрібні знання, а отримати їх у багатьох немає можливості чи бажання.

«Наші землі, наш досвід, наша надійна техніка дозволяють вирощувати прекрасні врожаї, але у країні зовсім немає стабільності. При наших податках та відношенню до фермерів дуже важко працювати, а з нуля почати займатися фермерством просто нереально», - підсумував розмову Микола Пащенок.

Ріпкинська районна газета «Життя Полісся» №47 (10128) від 19 листопада 2021, Ольга Драгун

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: агровиробник, Пащенко, Буянки

Добавить в:
 
 


Центр Комплект