• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям о людях » Дитячий хірург Олександр Риженко: «Рятувати та лікувати дітей - це моя здійснена мрія»


Дитячий хірург Олександр Риженко: «Рятувати та лікувати дітей - це моя здійснена мрія»

 

У цій статті ми хочемо розповісти нашим читачам про людину, яка завжди мріяла лікувати дітей. «Діти - найщиріші та найчистіші істоти на планеті, а малюнки, подаровані ними після одужання – найцінніше, що може бути», - саме так вважає дитячий хірург вищої категорії, кандидат медичних наук, завідувач хірургічним відділенням Чернігівської обласної лікарні Олександр Васильович Риженко.

Про лікарів писати легко і складно водночас, але завжди цікаво. Під час бесіди співрозмовник завжди розкривається не тільки як професіонал, але і як людина. І завжди приємно спостерігати, коли в людині дивним чином поєднуються скромність, а не пафос, любов до професії, а не показовість, і професіоналізм, який роками відточується досвідом і знаннями.

Олександру Васильовичу Риженко 40 років, він уродженець Чернігова, одружений, разом з дружиною Вікторією виховує трьох дітей: 13-річних двійнят хлопчика та дівчинку і 17-річного сина, який в цьому році закінчує школу та мріє стати хіміком. З дружиною вони разом вчилися в академії, і зараз вона працює в нашому медичному коледжі лікарем-викладачем.У 2003-му році Олександр закінчив Українську медичну стоматологічну академію в Полтаві і відтоді працює в Чернігівській обласній дитячій лікарні. Водночас навчався в інтернатурі зі спеціальності «Дитяча хірургія», закінчив курси з ендоскопії, торакальної хірургії, курси «Малоінвазивна хірургія дитячого віку» та «Hands-on skills lab in endoscopic surgery for pediatric surgeons» в Польщі. У 2011 році захистив дисертацію «Діагностика та лікування компресії трахеї при природженій та набутій патології вилочкової залози у дітей» та здобув науковий ступінь кандидата медичних наук. Має 25 наукових робіт, є одним з авторів книги «Внутрішньогрудна компресія дихальних шляхів при об'ємних утвореннях межистіння у дітей». Завідуючим відділення дітячої хірургії ЧОДЛ працює з лютого 2013 року.- Олександре Васильовичу, чому ви вибрали саме цю спеціальність?

- Я завжди мріяв стати дитячим хірургом. Мене приваблює щирість дітей - це те, чого нема у дорослих. Насправді, з дітьми простіше в тому плані, що вони ще не можуть лукавити, хитрити, думати про якусь вигоду. Вони після одужання малюють та дарують мені малюнки і це ні з чим не можна порівняти.

- Скільки персоналу працює в вашому відділенні? На скільки всього місць розраховане відділення? Операції проводите кожного дня?

- Всього у нас 11 палат, які розраховані на 45 ліжок. У нас є дві палати, де лежать новороджені малюки з мамами, є онкологічні ліжка, де знаходяться дітки з новоутвореннями. Мамам дозволяється перебувати в палаті разом з дітками віком до 6 років.

У відділенні працює 10 хірургів, переважна більшість з них – ургентні. Діти поступають до нас кожного дня. Наприклад, за вчорашню добу поступило 8 дітей. Це єдиний стаціонар в Чернігівській області, тому операції проводимо кожного дня, як планові (по середах для діток, які вже обстежені і чекають на проведення операції), так і ургентні (термінові при гострих патологіях).
Правильніше було б спитати скільки операцій в день - буває до 8. Взагалі, ми працюємо в режимі 24/7, тобто у відділенні завжди на зміні чергові хірурги і медсестри, які зможуть надати допомогу в будь-який час. До речі, в нашому відділенні працюють дуже добрі медсестрички, як то кажуть - за покликанням. Вони - моя гордість та підтримка. Я задоволений, як вони виконують свою роботу та всі медичні призначення.Лікар разом зі своїми помічницями медсестрами

- У чому особливість дитячої хірургії? Які операції проводите і з якого до якого віку?
- Взагалі, до сфери дитячої хірургії входить діагностика і оперативне лікування великого спектру патологій у дітей. Особливість та складність в практиці дитячих хірургів полягає в тому, що дитина не в змозі адекватно описати свої скарги, розповісти, що саме його турбує. Тому, діагностика захворювань складніше, ніж у дорослих. Крім цього, організм дитини незрілий, і навіть ефективно проведене лікування в майбутньому може стати причиною аномального розвитку. Тому будь-яке втручання в роботу дитячого організму має бути обґрунтовано та ретельно сплановано. Звісно, якщо це не ургентний випадок, коли операцію потрібно робити швидко. Ми оперуємо діток з самого народження від 0 до 18 років. Зараз у нас у відділенні є 2-місячна та 7-місячна дитинки.

При виборі операції надаємо перевагу малоінвазивним методам за допомогою відео асистенції, таким як лапароскопія чи торакоскопія.

- З якими патологіями припадає найчастіше стикатися вам, як хірургу?
- Це патології грудної клітки, вроджені вади, сторонні тіла дихальних шляхів, патології черевної порожнини (найчастіше - апендицит, перитоніт, кишкова непрохідність, жовчокам’яна хвороба), патологія нирок, камені в нирках, пупочні і пахові грижі, гастрошизис та інші. Вчора за добу (спілкуємось 19 травня - прим.авт.) поступили дітки з травмою нирки, з травмою черевної порожнини, апендицитами, ковтанням сторонніх тіл. У деяких діагноз був встановлений не зразу. Тобто ми госпіталізуємо, обстежуємо, слідкуємо за станом дитини і якщо немає гострих патологій, то наступного дня виписуємо.

У хлопчиків є така патологія, як синдром набряклої мошонки. Це може бути перекрут підвіска яєчка або перекрут самого яєчка, що небезпечніше. Бо навколо цих судин відбувається спазм і до яєчка не постачає кров. Операцію в такому випадку потрібно робити терміново, не пізніше, ніж через 4-6 годин.На фото - операція через перекрут підвіска яєчка у пацієнтаНа фото - результат операції у пацієнта, в якого було подвоєння ниркиНа фото - видалення флегмонозного апендициту

- Чи приймаєте ви онкохворих діток?
- Так, на жаль, є такі випадки і ми приймаємо діток з доброякісними і злоякісними новоутвореннями, тобто з онкологічними захворюваннями. Зазвичай це набуті утворення і дуже рідко, коли дитина народжується вже з тератомою чи терапластомою. У разі виявлення пухлини, ми проводимо операцію по її видаленню. В нашому відділенні працює досвідчений дитячий лікар-онколог вищої категорії Сергій Ярославович Ярмак. Саме сьогодні він провів операцію з видалення пухлини стегна. Якщо у дітей виникли доброякісні новоутворення (лімфоми, гемангіоми, атероми, ліпоми, фіброми) – ці пухлини потребують видалення в межах здорових тканин. Після цього дитина, як правило, видужує. Якщо пухлина злоякісна, то зрозуміло, що після видалення потрібен курс хіміотерапії.

- Які пацієнти вважаться найважчими та які важкі вади бувають у дітей?
- Найважчими, звісно, є новонароджені. Наприклад, у малюка після народження було виявлено гастрошизис – це вроджена важка вада передньої черевної стінки. Дитинка була прооперована в перші дні після народження, всього в три етапи. Все пройшло добре, зараз їй вже 5 місяців. Взагалі, завжди запам’ятовуються такі випадки, які потребують декількох етапів лікування, наприклад, гіпоплазія кишечника та інші випадки, пов'язані з  природженими вадами грудної клітини та черевної порожнини. Батькам потрібно ретельно слідкувати за станом дитини та виконувати всі призначення лікаря.
Найважчі вади - це вроджені. Наприклад, відсутність кишечнику, аномалії розвитку та інше. Такі діти потребують найскрупульознішої хірургічної тактики, спостереження, і що не менш важливо – догляду, вихожування в реанімаційному відділенні. Воно в нас знаходиться на третьому поверсі.Хірург Риженко за роботоюНа відео хірург Риженко О.В. проводить лапароскопічну апендектомію дитині

- В процесі пізнання світу дітки часто ковтають різні предмети. Яким чином ви видаляєте їх? Тільки шляхом хірургічного втручання?
- Так, дітки чого тільки не ковтають! Це різні кульки, магніти, горіхи, стрижні та інше. Ось наприклад, магнітні кульки, які перетворилися в ланцюжок. Біда не в тому, що дитина проковтнула декілька маленьких кульок, а в тому, що магніти в різних відділах кишечника продовжують притягуватись один до одного, створюючи ланцюжок. І таким чином викликають пролежень в стінці кишечника аж до перфорації. Звісно, в такому випадку потрібно оперувати, бо у дитини виникає перитоніт. 

Маленькі діти можуть і вдихнути щось легке, насіння чи якийсь пластмасовий елемент. Сторонній предмет попадає у бронхи, і дитина не може дихати нормально. В такому випадку ми під наркозом робимо бронхоскопію.
Ще більш небезпечніше, коли діти ковтають батарейки. В такому випадку батарейка не може пройти, а залишається в слизовій. Вона не тільки механічно тисне на стінку, а ще й провокує розвиток хімічного процесу в слизовій. Це веде до утворення пролежню. Найкращий спосіб – витягнути якнайшвидше ендоскопічним шляхом через рот. Ось такі небезпечні магніти, як на фото, доводиться лікарям діставити з дитячих шлунків

- Чи поступали дітки, хворі COVID-19? Ви самі не хворіли?
- Так, на жаль були такі дітки, але вони знаходяться в інфекційному відділенні. Стосовно особисто мене, напевно, я перехворів. Бо ми здаємо ПЛР-тест і тест на імуноглобулін, який буває двох типів М (гострий) і G (перенесений). За результатом я маю позитивний імуноглобулін G, що означає буцімто я вже хворів. Але я нічого не відчув, як і багато моїх колег. Вже зробив щеплення 2 рази корейською вакциною, бо не зрозуміло, чи дочекаємося ми Pfizer. Для себе я зробив висновок, краще, щоб хоча б якийсь, але був захист.Аби діткам не було так лячно перебувати в лікарні - хірург Риженко розфарбовує їм післяопераційні рани

- Яке у вас є обладнання?
- У нас є гарний коагулятор експертного класу, апарат для електрозварювання тканин. Тепер ми можемо оперувати дітей лапароскопічним методом, тобто проколом без розрізу на тілі.
Була в мене ідея, щоб операції проводилися з відеофіксацією. На жаль поки що нема такого фінансування, але згодом я думаю у всіх лікарнях буде встановлене таке обладнання. Це дуже важливо переглянути як в навчальних цілях, так і в цілях захисту при виникненні спірних питань.

- І на закінчення нашої бесіди, розкажіть, будь ласка, про ваші захоплення чи хобі.
- Я віддаю перевагу активному відпочинку: це велосипедні прогулянки, байдарки, картинг, мотоцикл. Подобається грати на гітарі.Малюнки від маленьких вдячних пацієнтів

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: хірург, Риженко

Добавить в:
 
 


Центр Комплект