• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Людям о людях » Олена Черненко розповіла про пошуки скарбів та нагороду від президента


Талион

Олена Черненко розповіла про пошуки скарбів та нагороду від президента

 

Вона вивчає історичне минуле народу на основі артефактів. Займається викладацькою діяльністю та ще й проводить наукові дослідження. У Чернігові живе унікальна жінка, що обрала собі за справу життя зовсім нежіночу професію. Олена Черненко - археологиня і кандидатка історичних наук, - щаслива, що захоплення всього її життя саме археологія. Влітку її можна побачити на археологічних розкопках. А взимку вона проводить наукову обробку матеріалів на кафедрі історії України археології та краєзнавства навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О.М. Лазаревського.З цією наукою жінка подружилася чи не з пелюшок. Олена Черненко одна із найповажніших представниць академічної археологічної науки на Чернігівщині, вдячна батькам за те, що колись їй прищепили любов до археології. Її тато Євген Черненко і мати Елеонора Яковенко, відомі в свій час професори, доктори історичних наук.

- Це такий фах, який один з небагатьох дає місце для пригод, пошуку, відкриттів. І саме це, напевно захоплює. Якщо один раз ти цим захопився і зрозумів, що таке археологія, то це, напевно, на все життя.

- З самого дитинства мені довелося бути причетною до археологічних досліджень. Бо батьки мої були археологами. Вони займалися добою раннього заліза в історії України. Батько досліджував скіфське озброєння, а мама скіфо-античну культуру, вони були достатньо відомими науковцями. Скільки себе пам’ятаю мої батьки брали участь в експедиціях, до них у гості приходили відомі археологи, розмови були про науку та археологію.

Вона дуже цінує книгу відомого археолога й поета Бориса Мозолевського. Він свого часу тісно співпрацював та товаришував з її батьком в Інституті археології національної академії наук України. А в книзі під назвою "Скіфський степ" присвятив йому вірш. Адже Євген Черненко спеціалізувався на вивченні скіфського озброєння і колись разом з ним знайшов знамениту скіфську золоту пектораль.

- Оскільки я також часто бувала у цьому товаристві, то коли вийшла ця книга Борис Миколайович мені її подарував.

Олена Черненко присвятила археології понад 30 років. Здобула відповідний фах в Чернігівському педагогічному інституті і захистила дисертацію. Тепер вона доцентка кафедри історії України археології та краєзнавства навчально-наукового інституту історії та соціогуманітарних дисциплін імені О.М. Лазаревського Національного універститету "Чернігівський колегіум" ім.Тараса Шевченка.

- Я викладаю курс спеціальних історичних дисциплін. Куди входять геральдика, сфрагістика, палеографія і деякі інші науки. Це такий оглядовий курс, який слухають студенти на другому році навчання. Потім курс архітектурної археології - для студентів магістратури, і такий достатньо цікавий, та дуже складний курс Міфологія і фольклор.

- Я викладаю такі дисципліни, зі змістом яких я булу знайома ще до того, як почала розробляти ці навчальні курси. Не завжди так складається, що викладачу доводиться читати саме ті дисципліни, з якими він пов’язаний своїми фаховими інтересами.Олена Черненко авторка понад 200 наукових праць. Серед яких статті, 2 книги та підручник. Перша її книга видана в серії "Скарбниця української культури". Присвячена вона історії археологічного зібрання обласного історичного музею ім. Тарновського в період 1896 до 1948 років.

В археологічних дослідженнях науковиця бере участь з кінця 80-х років. Разом із відомим краєзнавцем Андрієм Карнабедом вона взяла участь у розкопках поблизу Троїцього собору і на території Дитинця.

А вже з 1983 року брала участь у дослідженнях археолога Володимира Коваленка.


- В 1985-му році мені довелося знайти скарб з прекрасними срібними речами. Це були візантійські чаші та жіночі срібні прикраси, зливки срібла та золота. Зараз цей скарб експонується в Чернігівському обласному історичному музеї ім.Тарновського.

На початку археологічної діяльності вона почала спеціалізуватися на скіфській культурі. Згодом перейшла до вивчення археологічних пам’яток давньоруського періоду і козацької доби на Чернігівщині. Із 2002-го року вона керує розкопками в різних частинах Чернігова.
Під час будівництва великого будинку на вулиці Кирпоноса проводила археологічне дослідження і їй пощастило знайти цінні артефакти (кахлі, ювелірні вироби давньоруського періоду, рештки керамічного виробництва Чернігівщини 17-18 сторіч).

На території Новгород-Сіверського Преображенського монастиря, була відкрита, завдяки її експедиції монументальна споруда Княжий терем (загинула під час монгольської навали). Тоді діючий президент Леонід Кучма вручив їй цифровий фотоапарат.

Археологія - важка наука. Розповідає про свій фах і показує світлини Олена Черненко. Влітку - це розкопки, негода, намети, робота часто під палючим сонцем і лопата для археолога - найперше знаряддя. Та жінка не боїться труднощів, а ще більше її захоплює сам процес наукового дослідження.

- Архелогія, вона як криміналістика. Люди інколи вважають, що ми шукаємо якісь скарби. Але наше завдання за якимось ознаками, деталями відтворити тогочасне життя. Археологія на відміну від історії - оперує фактами. Ми фіксуємо якісь свідчення матеріальні, а потім відроджуємо картину життя.

Не кожен може витримати займатись археологією, особливо жінки, щиро зізнається Олена Черненко.

За роки невтомної праці археологиня знайшла багато цінних решток давнини, але найбільш цікавим матрицю часів Київської Русі. Її вона знайшла в 2015-му році під час розкопок історичної частини Чернігова.

- Це скоріше була не матриця а форма, для виготовлення ювелірних виробів - браслетів "нарочів". Жінки, що їх носили належали до вищого соціального щаблю. І там було зображення птаха та дракона. Зараз ця знахідка зберігається в нашому Національному архітектурно-історичному заповіднику, а також кілька разів експонувалась на виставці. Тобто ми можемо говорити про те, що чернігівські ювеліри на межі 12-13 сторіч виготовляли такі чудові прикраси, що були шедеврами тодішнього ювелірного мистецтва.

Жінка займається й громадською діяльністю. Керує регіональним відділенням спілки археологів України. Має багато нагород, серед яких і грамота Облдержадміністрації. Але найбільше її досягнення - це її учні, які теж присвятили себе науці і видають власні книги. Студенти і колеги по університету поважають і шанують Олену Черненко.

Олена Черненко - мама трьох дорослих дітей. Син Сашко, доньки Оксана та Олеся також разом з мамою, колись брали участь в археологічних експедиціях. Її життєве кредо - ніколи не здаватися і йти вперед. Я вважаю, що активне життя - це дуже важлива річ, не можна бути пасивним та байдужим.

Олена Черненко народилася в Києві, але більшу частину життя провела в Чернігові. Це місто, яке її надихає і зачаровує.

- Чернігів - це місто, яке зберегло атмосферу минулого. Воно, напевно, єдине, яке зберегло історичний ландшафт. Колись до мене приїжджали колеги з Білорусії і вони були вражені тим, що в Чернігові поєднані всі стилі архітектури, які тільки були у Європі за останнє тисячоліття. Містяни на це, зазвичай, не звертають уваги, вони до цього звикли. Не завжди в них присутнє розуміння наскільки це унікально і наскільки це формує образ думки людини, яка народилася і зростає в Чернігові, яка перебуває тут.

Джерело: передача «Чернігів і чернігівці», телеканал «Новий Чернігів»

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Черненко, науковець, археолог, скарби

Добавить в:
 
 


Центр Комплект