Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Чи не завадять погодні явища травневим дням рік годувати?Чи не завадять погодні явища травневим дням рік годувати?

«Травневий день рік годує!» - казали здавна. Дійсно, справжньому господарю в цей час було чим зайнятися і колись у добрі давні часи ніхто не гаяв травневу «золоту днину». Хіба що погодні умови давали людям трохи перепочинку. От саме так, як і цими днями – охолоджене скандинавське повітря, що переміщалося з північного сходу, охопило всю територію України, тому відчуваємо похолодання, бачимо посилення поривів вітру (подекуди знов дерева падають!), чуємо, як гримлять грози, дощить.В Державній службі України з надзвичайних ситуацій Чернігівського обласного центру з гідрометеорології, повідомили, що 11-14 травня погоду області формувала периферія північного антициклону, вдень 12 травня та вночі 13 травня пройшов невеликий дощ, вітер переважав 11 травня північний 7-11 м/с, 12 травня північно-східний 10-14 м/с, у південно-східних районах посилювався до 17 м/с. Температура повітря вдень 11 травня була 18-19°, 12 травня 22-24° тепла, вночі 12 травня знижувалася до 4-9°, 13 травня до 8-10° тепла, а 12 травня подекуди у південних районах на висоті 2 см над ґрунтом відмічався заморозок 0°. Минулої ж доби пройшов невеликий та помірний дощ, у південних районах прогриміла гроза, вітер переважав східний 9-13 м/с, місцями у південних районах спостерігався шквал 15 м/с. Температура повітря вдень підвищувалася до 18-20º, вночі знижувалася до 9-10º тепла (середньодобова температура наразі нижча норми на 1º). До речі, абсолютний максимум температури повітря в Чернігові 13 травня становив 30,4º тепла у 1996 році, а абсолютний мінімум 14 травня 0,7º морозу у 1980 році. Яких «сюрпризів» нам далі чекати? Метеорологи прогнозують.

15 травня буде мінлива хмарність, вночі місцями невеликий короткочасний дощ, гроза, вдень без істотних опадів, вітер дутиме південно-східний 5-10 м/с. Температура по області вночі 8-13º, вдень 19-24º тепла, по Чернігову – без істотних опадів, температура вночі 10-12º, вдень 22-24º тепла.

16 й 17 травня – мінлива хмарність, місцями невеликий короткочасний дощ, гроза, лише вночі 16 травня без істотних опадів, вітер південно-східний та південний 5-10 м/с. Температура вночі 10-15º, вдень 22-27º тепла.

18 травня – вночі місцями короткочасний дощ, вдень короткочасний дощ. Температура вночі 10-15º, вдень 20-25º тепла.

Зазирнемо і до народного календаря:

15 травня - відзначається день пам'яті князів Бориса і Гліба, Сіячів. У ці дні дуже добре чути спів солов'їв, тому їх називали "солов'їними". Примічали: якщо солов'ї співали заливисто, то зазначали, що "весна пішла на спад, а літо – на прибуток", якщо ж вони починали співати на голі дерева, то боялися неврожаю плодів у садах.

16 травня - вшановується пам'ять мучеників Тимофія і Маври. У народі святу називали "Маврою-Молочницею", оскільки в корів у цей час збільшувався надій молока. Наші пращури вважали, що цвіт черемхи холод приносить і тому казали: "Коли на Мавру цвіте черемха – завжди холод оживає".

17 травня - вшановується пам'ять мучениці діви Пелагеї. У давнину цього дня рубали дерева на вичинку ложок. А ще наші пращури на Пелагею чекали сильного дощу, оскільки він приносив чистий і достатній урожай.

18 травня - відзначається день пам'яті мучениці Ірини. У народі цей день називався "Ірина-Розсадниця", оскільки у період з 18 по 25 травня було прийнято висаджувати розсаду капусти. Займалися цим зазвичай лише жінки, бо вважали, що "якщо посадить овочі чоловік, то вони зацвітуть, але не дадуть плоду". Взагалі, колись у прадавні часи, як висаджували насіння й розсаду, то обов’язково загадували бажання і зазивали теплого дощику, адже…

Травневий дощ, просочений теплом,
Цілує землю, жде від вітру свисту.
Де сонце-бра? За хмарою-столом
Пряде з проміння райдугу барвисту…


Gorod.cn.ua

Теги: погода, прогноз погоди, синоптики, травень, весна

Добавить в:
Армения

Стомат Гарант

ЦентрКомплект