Трудотерапія

Існує багато методів лікування алкогольної залежності. Але, в більшості випадків вони лише придушують потяг до спиртних напоїв страхом (торпеда від алкоголізму) або мають сумнівну дію. Проте, ще з минулого століття застосовується ефективний метод лікування цієї залежності - окупаційна терапія (трудотерапія). Відмінно від інших видів лікування трудотерапія змінює психіку людини, і вона втрачає інтерес до алкоголю.

Історія виникнення

Ідею про цілющі властивості трудотерапії з'явилася ще у часи стародавньої Греції. Вперше ії намагався застосувати на практиці Асклепій, який рекомендував під час лікування душевнохворих застосовувати лікувальні масажі, ванни, фізичні вправи, і просту працю. Пізніше, вже у першому столітті нашої ери давньоримський лікар Цельс додав до цього списку прогулянки на свіжому повітрі, та спілкування с пацієнтами. Проте, у середні віки ця практика була забута і хворих вбивали, або катували з релігійних причин. Повернулися до використання окремих елементів трудотерапії вже у XVIII ст після реформування лікарняної системи. Але, використовувати ії у сучасному вигляді почали лише наприкінці Першої Світової війни.

На території Радянського союзу трудотерапія почала використовуватися з середини 1930-х років. Проте, насправді, душевнохворих експлуатували: порушувалися усі санітарні і технічні норми праці, понаднормовий робочий день, платня мізерна або взагалі відсутня. Аналогічна систематично використовувалася і в інших країнах, тому з резолюцією 46/11 Генеральної Асамблеї ООН від 17 грудня 1991 р. заборонялася примусова праця душевнохворих та пацієнти мали отримувати повноцінну платню за свою роботу.

Лікування алкогольної залежності трудотерапією

При довгому вживанні спиртних напоїв хворі на алкоголізм втрачають усі свої цінності та живуть і працюють лише заради пляшки горілки. Трудотерапія покликана не тільки нормалізувати психічний стан хворого, позбавити алкогольної залежності, а й відновлення працездатності залежного. Досягається це завдяки цілому комплексу програм: трудотерапія, арт-терапія, культурні та спортивні заходи, а також лікувальні масажі. Завдяки такому комплексу програм пацієнт з часом втрачає потяг до алкоголю чи інших залежностей, стає менш егоїстичний і змінює свою життєву позицію. Але, досягнути результатів примушуючи хворого до таких дій не можливо, він сам повинен мати бажання вилікуватися.

Роботи які виконують пацієнти

На території лікувального закладу пацієнти мають систематично піддаватися фізичним навантаженням. Навантаження (терапію) розділяють на декілька типів в залежності від стана пацієнта:

  • Терапія полегшеного режиму. До неї входять не складні операції які не потребують великих навантажень. Це виготовлення марлевих пов'язок, в'язання, прибирання території, роботу в оранжереях та інші.

  • Терапія, яка розвиває координацію рухів і збільшення чутливості пальців. Застосовується до хворих з порушенням опорно - рухового апарату, синдромом Дауна або після інсульту. Від попереднього типу відрізняється тим що робота яку вони виконують спрямована на вироблення функцій які компенсують втрачені. Пацієнти на цій терапії займаються друкуванням, плетінням, в'язанням та іншими вправами.

  • Трудотерапія що спрямована на розвиток сили і витривалості м'язів в руках. Використовується для пацієнтів з достатньою витривалістю та фізичною силою, пацієнти на цій терапії займаються працею зі столярними інструментами.

Для лікування алкогольної залежності використовують усі три види терапії в залежності від стану фізичного та психічного стану пацієнта. Наприклад, на першому етапі (адаптація) хворого не варто застосовувати до нього важкі фізичні навантаження, обмежуючись самообслуговуванням (прибирання кімнати). А на кінцевому етапі для формування нової особистості і для здобуття нових професійних навичок праця вже буде необхідністю.

Етапи лікування трудотерапією

Як і інші види "гуманного" лікування залежності трудотерапія доволі довгий і складний процес який поділяється на декілька етапів.

  • Перший період (3-4 тижні). Період адаптації до нових умов і колективу.
  • Другий період (4-6 тижнів) Проміжний етап, під час якого на пацієнта посилюють фізичне навантаження.
  • Третій період (від 6 місяців до року і більше). Становлення хворого як особистості. Під час цього етапу зазвичай і зникає потяг до алкоголю.

Також, для ефективного лікування варто пам'ятати деякі правила, які допоможуть вам і одужати, і вберегти себе від рецидиву хвороби. По-перше, перед початком лікування варто відмовитися від спиртного хоча б на два-три тижні. Це загартує силу волі та дасть вам можливість підготуватися до терапії. По-друге, під час лікування суворо заборонено думати про вживання алкогольних напоїв. Якщо не хочете звести усі результати на нівець, проведіть розмову на цю тему з психологом.

Також поширеною помилкою є переривання лікування на третій стадії. Можливо схильність до алкоголю і зникла, але при незакінченому лікуванні обов'язково буде рецидив хвороби.

Добавить в:
Армения

Стомат Гарант

ЦентрКомплект