Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » ПДСЕР від Чернігівської міськради – мильна бульбашка для американського народу

ПДСЕР від Чернігівської міськради – мильна бульбашка для американського народу

В березні цього року на сайті gorod.cn.ua була розміщена інформація про те, що «членство Чернігова в «Угоді мерів» було призупинено на невизначений термін. Причина вражає: членство призупинено через те, що в місті протягом двох років(!) не змогли скласти «План дій сталого енергетичного розвитку (ПДСЕР) Чернігова». І ось не пройшло й двох місяців з часу публікації, як ПДСЕР нарешті було презентовано. Це відбулося 14 травня у Чернігівській міській раді. І от тепер, на найближчій сесії міськради депутати ПДСЕР затвердять, але…Чи знають наші депутати, що підсовують їм чиновники під виглядом ПДСЕР? Мабуть їм невідомо, що цей, так би мовити План – суцільна мильна бульбашка, яку на наш погляд, надули тільки для того, щоб отримати грантові гроші від американського народу, зарплати та премії з міського бюджету та, можливо, інвестиції від міжнародних організацій. При цьому переконані, що з такого ПДСЕРу скорочення викидів СО2 не буде!

Презентація відбулася

Презентація розробленого Плану дій сталого енергетичного розвитку відбулася в Чернігові 14 травня під головуванням першого заступника міського голови Миколи Миргородського. Але нам здається, що сам пан Микола чи навряд проглядав цей план, складений за участі його підлеглих – працівників управління економіки Чернігівської міської ради.Суть енергетичного сталого розвитку доволі проста і зрозуміла: шляхом технічних новацій добитися скорочення споживання будь-яких видів енергії і за рахунок цього скоротити викиди СО2 у повітря. Кожна країна бореться за скорочення цих викидів, на них навіть виділяють певні квоти. Тому є можливість продавати ці квоти і на цьому заробляти кошти. Але для мешканців Чернігова такий план мав би стати рятівним колом: за рахунок західних інвесторів можливо було б модернізувати виробництво, зменшити споживання і добитися значних економічних результатів. Так мало б бути. Але в нас навряд чи хто з чиновників знає, як це зробити. А от як отримати гарні звіти і «ліві» кошти – усім їм відомо…

Для того, щоб показати, наскільки ефективно попрацювали спеціалісти, які складали ПДСЕР і наскільки зменшились викиди СО2, не обов’язково займатися зменшенням цих викидів. Можна просто показати у декілька разів завищену начальну цифру, а кінцеву – те що є насправді. А от «різницю» вважати досягненнями ПДСЕРу. Нам здається, що саме за таким принципом і було складено ПДСЕР у Чернігові. Але, судіть самі…Презентував ПДСЕР в Чернігівській міській раді Руслан Тормосов, виконавчий директор Інституту місцевого розвитку. На екрані величезного телевізора постійно змінювались якісь графіки та схеми, які, на переконання розробників ПДСЕРу, мали б довести його ефективність. Але ми звернули увагу на слайд, на якому мова йшла про вибір базового року споживання природного газу.Цікавим було те, що у відповідності до наданої інформації, після 2008 року у Чернігові споживання природного газу у промисловості скоротилося аж в 4 рази! Ми не змогли зрозуміти, звідки ж взялася така арифметика і задали відповідне питання доповідачу. Нажаль, пан Руслан так і не зміг нам пояснити, де до 2009 року в Чернігові працював хімічний завод, який споживав стільки газу? Він взагалі не зміг пояснити, хто в нашому місті взагалі міг спалювати стільки блакитного палива.На допомогу пану Руслану прийшов його колега – пан Анатолій Колієнко, технічний експерт Інституту місцевого розвитку. Він почав активно доводити нам, що саме Чернігівська ТЕЦ до 2008-го року перепалювала стільки газу. А потім, після її модернізації, споживання газу суттєво скоротилося. Ми намагалися переконати пана Анатолія, що таке – технічно неможливе. Але наших доводів просто не чули...

Забігаючи вперед, скажемо, що після презентації плану ми, все ж таки знайшли підтвердження того, що нас банально дурили. В текстовому варіанті ПДСЕРу була таблиця з показниками обсягів споживання газу, у якій було написано, що йдеться тільки про промисловість Чернігова без врахування обсягів споживання КЕП «Чернігівська ТЕЦ» фірми «ТехНова» та ПАТ «Облтеплокомуненерго». А споживання 163 153 692 м3 газу – цифра для Чернігова взагалі астрономічна!


Під час проведення презентації саме Анатолій Колієнко намагався нам довести, що 2008 рік не береться за базовий. Тобто рік, який береться як основний, відправний, базовий при аналізі динаміки розвитку економічних показників. Але ще раз передивившись текстовий варіант ПДСЕР, ми впевнились, що саме 2008 рік і є базовим, тобто головним у розрахунку економії енергоресурсів! Нас знов надурили!

Після документального підтвердження того, що показники споживання природного газу у 2008 році є необґрунтованими, рівень довіри до такого ПДСЕР впав до відмітки «нуль»! Але далі було ще цікавіше…

Які проекти мала б запропонувати влада

Якщо розмірковувати логічно, то економити потрібно там, де найбільше витрачається. В Чернігові енергозалежної промисловості не було ніколи. Тим більш, сьогодні її зовсім немає! Найбільшими забруднювачами повітря в усі часи були Чернігівська ТЕЦ та котельні міста, які на виході видають два продукти (електрика від ТЕЦ вже давно не головний, а побічний продукт): опалення будинків та гаряче водопостачання. Те, що саме ці підприємства є найбільшими забруднювачами навколишнього середовища підтверджує й те, що саме вони сплачують величезні суми до екологічного фонду міського бюджету. Таким чином, щоб зменшити викиди СО2, потрібно зменшити споживання тепла та гарячої води мешканцями та підприємствами Чернігова, та скоротити втрати при транспортуванні теплоносія та гарячої води.
Ви спитаєте, як це зробити? От, наприклад, тільки лічильники тепла з автоматичним регулюванням дають 30-40% економії. Але це не означає, що ТЕЦ, або котельні міста будуть менше видавати тепла та гарячої води. Те, що споживання тепла та г/в буде обліковуватись, змусить підприємства зайнятися енергозбереженням: утепленням теплотрас, заміною котлів та іншого обладнання на більш ефективне.

Таким чином, створивши в усіх будинках міста індивідуальні теплові пункти (ІТП) можливо було б скоротити споживання тепла та г/в на 30-40%, що б дало зменшення викидів в атмосферу, навіть без додаткових вкладень з боку теплопостачальних організацій як мінімум, на 20 відсотків!
Якщо до цього ж додати заходи з утеплення будинків та заміни вікон на енергоефективні, викиди СО2 зменшились би ще відсотків на 10-15! Що ще потрібно, щоб показати ефективність ПДСЕРу?..

Але влада пропонує інше!
Натомість міська влада пропонує розпочати «економію» дещо з іншого.
Чи не найбільше скорочення викидів СО2 пропонується здійснити в сфері газопостачання за рахунок так званої «оптимізації режиму роботи газорозподільних мереж низького тиску у ході профілактично-налагоджувальних робіт на обладнанні газорегуляторних пунктів (ГРП) і системах газопостачання». За рахунок цього планується скорочення витрат газу на 44100 тис. куб метрів, що дасть можливість скорочення викидів СО2 від базового рівня аж на 86000 т. Але цікаво те, що будь-які витрати на виконання робіт в Плані міськради взагалі не заплановані і цільової програми у сфері газопостачання немає!

Але ми звертаємо увагу на ключову фразу: «скорочення викидів СО2 від базового рівня». Тепер стає зрозумілим, чому у 2008 році споживання газу було в рази більшим, ніж стало у 2009! Погравшись з графіками та таблицями, без будь-яких витрат на модернізацію ГРП та інші роботи, фактично з повітря розробники ПДСЕР змогли показати скорочення викидів СО2 на 86000 т, що є найбільшим показником!Але дивимось далі, на так званий «сектор теплопостачання». Тут міська влада виписала начебто цілком конкретні завдання. Але надана інформація здалася нам дуже знайомою: десь зовсім недавно ми вже її бачили.Придивившись уважніше, ми зрозуміли, що і об’єкти, і цифри були взяті з Інвестиційної програми ПАТ «Облтеплокомуненерго», яку міська влада затвердила лише в березні, виділивши 23 млн. грн. з коштів на амортизацію обладнання переданого в оренду ПАТ «Облтеплокомуненерго». Таке подвійне фінансування ми побачили і в інших секторах. Про це було заявлено на презентації проекту.

Але наша заява навіть не збентежила розробників. Хтось почав заявляти, що ОТКЕ ще навіть не приступило до виконання інвестпрограми, а хтось запевняв, що на виконання завдань коштів не потрібно. Тобто, подвійного фінансування не буде. Але ми звернули увагу на наступне:1. Реконструкція існуючої котельні по вул. Староказарменна дільниця, 13б згідно інвестпрограми на 2015 рік мала б бути виконана у тому ж 2015 році. Але відповідно ПДСЕРу міськради ці роботи були заплановані аж на 2018 рік!
2. Реконструкція існуючих інженерних мереж – улаштування перемички між котельними по вул. Інстурментальна, 17 – вул. Нафтовиків, 12 має бути виконана у 2015 році, а ПДСЕР відносить її взагалі на 2016 рік. І, так далі, і тому подібне! Причому, з досить конкретним фінансуванням за рахунок позикових коштів!Як то кажуть, навскид, ми побачили три об’єкти, які стоять в планах ОТКЕ на 2015 рік, а планом міськради переносяться разом з фінансуванням на інші роки. І сума запланованих позик – чимала: понад 35 млн грн.

Що з будинками?
Можливо, хтось з читачів спитає, що планує влада робити з енергозбереженням у секторі багатоквартирних будинків, про який ми говорили, як про першочерговий? Можливо влада допоможе громадянам, які самотужки намагаються встановити дешеві теплолічильники невизначеного виробника? Як би не так! Будь які роботи по багатоквартирним будинкам відклали у довгий ящик! Аж до 2017 року, коли, або громада сама встановить лічильники своїм коштом, або НКРЕКП змусить теплопостачальників це зробити. І знов кошти інвесторів будуть направлені невідому куди!Припустимо, що ми не розуміємо «тонкощів моменту», але ми просили прямо на презентації прилюдно відповісти на задані нами питання. Ніхто нічого на пояснив. Висновок один: хтось, за рахунок програми хоче отримати грантові кошти на її розробку, чиновники міськради – зарплати та премії за успішну підготовку Плану. А потім ще хтось отримає мільйони на «реконструкцію». І всі будуть в шоколаді, за винятком громади Чернігова, яка з простягнутою рукою знов піде по провладних кабінетах.

А що ж депутати?
На презентації ПДСЕРу були присутні і депутати міськради. Цікавим фактом є те, що, наприклад, депутат від фракції «Батьківщина» (партія в Києві начебто бореться з незаконними тарифами на ЖКП) В’ячеслав Лебідь постійно заважав журналісту сайту задавати питання по Плану, а потім взагалі встав і виступив на підтримку презентованого ПДСЕРу! От вам і весь «захист» громади міста в дії!Наголошуємо, що запропонований владою ПДСЕР буде виноситися на розгляд чергової сесії міськради, яка має відбутися у найближчий четвер. Ну що ж, подивимось, як наші депутати ПДСЕР прийматимуть!

Ігор Грищенко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: ПДСЕР, ЧМР, енергозбереження, лічильники В’ячеслав Лебідь, Ігор Грищенко

Добавить в: