чернигов-авто
чернигов-авто
чернигов-авто
чернигов-авто
чернигов-авто
чернигов-автоЯк врятувати озеро?

Як врятувати озеро?

Проблеми озера Магістратського виникла не сьогодні і навіть не вчора. Озеро, що багато років радувало жителів міста своєю чистою водою й мальовничим ландшафтом, поступово заболочується. Як призупинити цей процес І донести до нащадків неповторну красу цього унікального пам'ятника природи?

Ще в 2004 році був розроблений проект з реанімації даної водойми — «Гідрологічному пам'ятнику озеру Магістратському — бути». Озеро, що розташоване на території міста з лівої сторони Десни, неподалік від пішохідного моста, ще в давні часи було обсаджене по периметру тополями. Суть реанімаційних дій полягає в знесенні старих дерев, на їх місце планується висаджувати молоді дерева більш цінних порід. За логікою творців проекту, це дасть можливість поновлення прибережно-захисних смуг, озеро не буде заболочуватися деревиною та листям.

За останні роки було знесено 360 старих тополь, висаджено 1230 дерев (горобина, дуб, береза), причому розташовують їх у три ряди.

У 2008 році також продовжують роботу з омолоджування дерев у прибережній зоні, планується знести ще 300 дерев. Даним проектом передбачається також ряд заходів щодо підтримки рівня води в озері: поглиблення дна, очищення русла водойми тощо. Зокрема, завдяки ремонту й  будівництву   шлюзів   вдалося підняти на 80 сантиметрів рівень води в озері. Зараз його глибина — 2,5 метри, але це ще не дуже оптимальний режим, тому що буквально всього років п'ять тому середня глибина озера становила 3,1 метри.

Якщо заходи щодо розчищення русла й поглиблення дна практично не викликають сумніву, то щодо зносу дерев існують різні думки. Ми всі звикли вважати, що зелені насадження — це легені планети. У цьому проекті пропонується просто так взяти й знести сотні старих дерев. Наскільки це обґрунтовано? Із цим запитанням ми звернулися до завідувача кафедрою ботаніки, зоології й охорони навколишньої природи Чернігівського держпедуніверситету кандидата біологічних наук Юрія Карпенка.            

— З погляду екології, будь-яке втручання людини в живу екосистему — це погано. Але з погляду збереження здоров'я озера — це, мабуть, єдиний на сьогодні реальний шлях його порятунку від заболочування та деградації. Це допоможе зберегти для майбутніх поколінь Магістратське як озеро, а не як болотну систему. Щоб підтримати його гідрологічний режим, необхідно зменшувати вплив зовнішніх факторів. Зокрема, вся та біомаса, що падала зі старих тополь у воду — листя, гілки, засохлі дерева — заболочувала озеро й створювала загрозу життю гідробіонтам (живим організмам, що живуть у воді). Тому ідея реконструкції прибережно-захисної зони навколо озера шляхом вирубки старих тополь і висаджування саджанців, можливо, і не найкраща, але в наших умовах практично єдино можлива.

Наша довідка

Озеро Магістратське відноситься до басейну Десни, площа водного дзеркала становить 63 квадратних кілометри, його повний об'єм - 1953 тис. м, середня глибина - 2,5 метри. Ця водойма - не тільки улюблене місце відпочинку жителів міста. Його цінність полягає ще й у тому, що завдяки тісному зв'язку з Десною, озеро б місцем нересту риби. Якщо воно загине, то Десна втратить частину своїх рибних запасів.

Олена Березкіна (щотижневик „Чернігівські відомості”, №36)

 

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Добавить в:
АрменияЦентрКомплект