Мобільна версія сайту Головна сторінка » Новини » Місто і регіон » Чернігівські музеї вивозять свої експонати. Чи не закриватимуться вони?

Чернігівські музеї вивозять свої експонати. Чи не закриватимуться вони?

 



На фото Максим Блактиний, фото з сайу Челайн

Чернігівські музеї вивозять свої експонати. Чи не закриватимуться вони? Може, варто бігти дивитися на те, що ще залишилося?

— Ще у 2022 році ми з нашої філії «Лісоград» на Сновщині, яка на кордоні з Росією, вивезли музейні експонати повністю. Майно, техніку. Співробітники повиїжджали, завідувач Володимир Спасік зараз у Сновську. Почали восени 2022-го, — заспокоює 43-річний Максим Блакитний, директор Чернігівського обласного історичного музею імені Василя Тарновського.

У кабінеті директора стоять спаковані ящики.

— До нас зверталися й інші музеї з прикордоння, не наші філії. Які після активних обстрілів просили, щоб ми прийняли частину їх експонатів на тимчасове зберігання.

Багато районних музеїв тихенько вивозять свої експонати в безпечне місце. Навіть Київ вивозить.

Наші експонати — не просто культурні чи історичні цінності. Вони цінні і самі по собі. Як речі з цінних металів.

Ми в процесі. Думали, зважували, вивозити не дуже хотіли. Але як показав досвід Другої світової війни: те, що вивозилося, — у більшості збереглося. Невивезене було знищено під час боїв. Або пограбоване окупантами. І місцевим населенням.

— Чому саме зараз?

— Це питання було актуальне з 2022 року. І зараз ми бачимо, що збільшилася кількість обстрілів. Є спроби прориву в Сумській області. Зараз почалися інтенсивні обстріли Сумщини. Ми теж прикордоння.

— Вивозиться за кордон?

— Формат виставки також можна розглядати як міру безпеки музейних предметів. Частина нашої колекції вже рік перебуває на виставці у Швеції, у військовому музеї в Стокгольмі. Понад сто предметів. Є цінні речі. Наприклад шата ікони Троїцько-Іллінської Божої Матері. З цінних металів. Експонати залишаться там до кінця цього року.

Інше все — на території центру і заходу України.

Загалом цей евакуаційний процес триває близько року.

— Шаблю, яку тримав Усик, в Чернігів повернули?

— Вона побула в Чернігові і поїхала на реставрацію в Київ.

— А що залишиться в Чернігові? Чи працюватиме музей?

— Звичайно. В штатному режимі. Без вихідних. І працюватимемо надалі. Показуємо переважно приватні колекції. Приватних власників, колекціонерів. Така практика триває з 2022 року.

Джерело: сайт газети "Вість", Олена Гобанова

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: музеї, Блакитний, експонати

Додати в: