Чи будуть платити за проїзд жителі сіл Чернігівщини у Чернігові з 1 січня 2025 року?
«До уваги чернігівців! Ви маєте право на безоплатний проїзд у громадському транспорті? Отримайте пільгову транспортну картку до кінця грудня за адресою: м. Чернігів, вул. Мазепи, 19. Із 1 січня 2025 року безоплатний проїзд лише з карткою. Не зволікайте! Зараз такі оголошення пасажири громадського транспорту міста можуть побачити в кожному маршрутному таксі чи тролейбусі. І якщо містяни-пільговики вже поспішили оформити заповітну картку, то мешканці сіл не знають, що їм робити: наче й право на пільгу е, але як реалізувати його, якщо ти не є мешканцем обласного центру?
— Сама я мешкаю в Чернігові, тож оформила транспортну картку без проблем. Звернулася із заявою в травні, за три тижні картку мені видали. А ось мій рідний брат (йому 80 років) живе у Трисвятській Слободі (село в Чернігівському районі. — Авт.). Тролейбусом №8 він постійно добирається до районної лікарні. Зараз це безоплатно, але з 1 січня наступного року для пільгового проїзду він теж повинен мати цю картку. А як її оформити? Ми зверталися до керівництва громади, але там відповіли, що грошей на відшкодування проїзду для пільговиків у них немає. Виходить, скористатися своїм правом брат не зможе, тож доведеться щоразу платити за проїзд? — розводить руками чернігівка Лідія Бей.
— Для визначених категорій населення українським законодавством передбачений безкоштовний проїзд громадським транспортом. У разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду (а саме така в Чернігові) реалізоване це право має бути у вигляді надання пільговикам електронних квитків, що зареєстровані в зазначеній системі і видаються на безоплатній основі. Такий електронний квиток, можна сказати, прирівнюється до посвідчення на право на безоплатний проїзд, — пояснює начальник Управління транспорту, транспортної інфраструктури та зв’язку Чернігівської міської ради Олександр Рижий.
— На жаль, із 2016 року держава не компенсує коштів, використаних на перевезення пільгових категорій населення. Це навантаження лягає на місцеві бюджети. Відповідно Чернігівська міськрада взяла на себе зобов’язання забезпечити пільговими транспортними картками пільговиків своєї громади.
Щодо інших громад, то саме вони мають узяти на себе відповідальність складення списків пільговиків, право на безоплатний проїзд яких підтверджується відвідними документами, і подати їх до міської ради, а також оплатити вартість виготовлення транспортних карток.
Чернігівська громада зробити цього не може, бо потім відповідатиме за нецільове використання коштів.
Звісно, ми добре розуміємо проблематику фінансової спроможності сільських громад. Та й сам механізм відшкодування вартості пільгових перевезень повністю не прописаний, тож у подальшому буде окремо вирішуватися, чи то Чернігівська міська громада візьме на себе відшкодування за перевезення всіх пільговиків у місті, чи то це буде часткове відшкодування вартості цих перевезень іншими громадами в межах їхньої спроможності.
Та для цього найперше ми маємо розуміти, яка кількість пільговиків користується громадським транспортом у Чернігові. Зробити ж це без інформації від інших громад неможливо. Ще на початку року ми направляли громадам листи про те, що відбувається видача пільгових транспортних карток, описали весь порядок їх отримання, але й досі жодна з них списків своїх пільговиків нам не надала.
Джерело: газета “Чернігівщина”, Катерина Дроздова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.