Пільгові транспортні картки у Чернігові: як їх можуть отримати жителі інших громад та чи платитимуть за них гроші
Пільгові картки для проїзду в громадському транспорті Чернігова для жителів інших громад області видаватимуть безоплатно, як і чернігівцям, але за іншою процедурою.
Про це в коментарі Суспільному повідомила директорка міського департаменту соцполітики Ірина Марчук.
За її словами, на відміну від Чернігова, де містяни, які мають право на пільговий проїзд у громадському транспорті, самі оформлюють ці картки у департаменті соцполітики, в інших громадах області за це відповідають органи місцевого самоврядування.
"Громади мають звертатися до управління транспорту Чернігівської міської ради, укладати відповідний договір та закупати картки для своїх жителів. Далі управління транспорту буде виставляти громадам рахунки на відшкодування коштів за безкоштовний проїзд. Людям картки видаватимуться безплатно", — сказала Ірина Марчук.
"Порушення Конституції й законів України"
Водночас правозахисник та помічник депутатки Чернігівської міськради Марини Семененко Олександр Гашпар у своєму дописі в соцмережах заявив про порушення Конституції й законів України місцевою владою.
Таким порушенням він називає рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 3 серпня 2023 року № 480 "Про затвердження Порядку видачі пільгових транспортних карток окремим категоріям громадян для проїзду у громадському транспорті загального користування". Зокрема, він говорить про четвертий пункт цього порядку, де зазначається, що видача пільгових карток жителям інших громад України здійснюється на платній основі.
"В такому випадку Олександр Ломако і члени виконкому порушили не лише купу законів щодо соціального захисту людей з інвалідністю, ветеранів війни, чорнобильців тощо, а й порушили Конституцію України. Адже вищезгадані закони чітко визначають, що незалежно від місця проживання, в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду — електронний квиток видається на безоплатній основі. Крім того, пряма норма статті 24 Конституції України зазначає, що усі громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом, і передбачає заборону встановлення привілеїв і обмежень за ознаками місця проживання", — пише Олександр Гашпар.
"Людина з посвідченням, але без пільгової картки, має сплачувати за проїзд"
Начальник міського управління транспорту Олександр Рижий у коментарі Суспільному розповів, що пільгова транспортна картка видається жителям різних громад області на безоплатній основі.
"В законі чітко прописано, що людина має право перший раз отримати пільгову картку на безоплатній основі. У випадку, якщо людина загубила цю картку або якимось чином пошкодила її, то вона має замовляти цей електронний квиток за гроші. Однак, спочатку ця пільгова транспортна картка надається безплатно на основі документів, які дають людині право на цю пільгу".
За словами Олександра Рижого, всі процедури, пов'язані із замовленням карток, їх розповсюдженням та оплатою, має здійснювати громада, де проживає ця людина. Тобто громади мають забезпечити своїх жителів пільговими картками.
"Ми ще на початку цього року всім громадам направили лист про те, що відбувається видача, забезпечення. Розписали все повністю, описали порядок. Але реакції ніякої не було. Тільки сьогодні (2 жовтня, — ред.) звернулася перша громада та спитала, як це все відбувається".
Водночас якщо людина з іншої громади має посвідчення, яке надає право на пільговий проїзд, але не має з собою пільгової картки, то вона повинна сплачувати за проїзд, додає Олександр Рижий.
"Якщо у людини не має пільгового квитка, то це прирівнюється до того, що в неї відсутнє посвідчення на право безоплатного проїзду. Тобто в законі чітко прописано, що в разі запровадження електронного квитка, посвідчення встановленого зразка та цей квиток надають право пасажиру на безоплатний проїзд. Як бюджет Чернігова взагалі може забезпечити іншу людину (жителя іншої громади, — ред.)? Це буде вже нецільове використання коштів".
Щодо четвертого пункту порядку, де йшлося, про те, що "видача пільгових карток жителям інших громад України здійснюється на платній основі", то начальник управління транспорту пояснив це наступним чином:
"Це не означає, що людина може прийти й купити цю картку. Малося на увазі те, що громади повинні взяти на себе ці видатки (все, що пов'язано з оформленням карток, — ред.) Громади самі мають розробити для своїх жителів зручні механізми", — сказав Олександр Рижий.
Нагадаємо, документи для оформлення пільгових транспортних карток для проїзду в громадському транспорті міста почали приймати з 1 лютого 2024 року у департаменті соціальної політики Чернігівської міськради. Як розповідала тоді директорка департаменту Ірина Марчук, подати заяву можна до кінця цього року.
Документи на транспортні картки прийматимуть до 31 грудня 2024 року. Люди можуть приходити в будні з восьмої ранку до четвертої вечора. Видаватимуть картки теж у департаменті.
До кінця цього року у громадському транспорті можна буде як користуватися пільговою транспортною карткою, так і показувати посвідчення, сказала Марчук.
Джерело: "Суспільне Чернігів"
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.