Катерина Гайдук зі Сновська поїхала на побачення до чоловіка у Покровськ і привезла звідти 83-річну бабусю та збирає зараз на пікап для ЗСУ
Уже близько місяця місто Покровськ, що на Донеччині не сходить з перших стрічок новин. І з кожним днем вони все більш тривожні — окупанти на цьому напрямку активно наступають. Пояснюючи причини важкої ситуації, Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський наголошує, що росія зосередила тут найбільш боєздатні підрозділи. Щодня фіксується понад 50 боєзіткнень. Рашисти постійно штурмують українські позиції, намагаючись змістити лінію фронту, адже захоплення Покровська відкриває їм шлях для атак на Дніпро. У середині липня ворог зміг подолати лінію оборони біля села Прогрес і за місяць наблизився до Покровська більш ніж на 10 км. Та Катерина Гайдук зі Сновська все одно поїхала туди — до свого чоловіка, головного сержанта окремого гранатометного взводу.
Катерина каже:
— Ми востаннє бачились п’ять місяців тому, коли Саша був на реабілітації після госпіталю. Тоді й домовилися: якщо обстановка дозволить і він ще буде в Покровську, я приїду. Та обстановка тільки погіршувалася. А чекати вже не було сил.
Випробування чеканням Катерина пройшла ще у 2022-му. Незадовго до повномасштабного вторгнення її, фармацевта аптеки «Подорожник» у Сновську, підвищили до бізнес-тренера. У лютому вона якраз освоювала нову роботу. 24-го була в Чернігові. Чоловік із дочкою Поліною — тоді 9-річною — вдома у Сновську. Усього за 70 км, але раптом це стало нездоланно далеко. Міст підірваний — не добратися. Навколо — жах. Кожен день — новий виклик, переживання, тривога за рідних.
— Хотілося зробити свій внесок, щоб усе це швидше скінчилося, — так Катерина пояснює, чому прийняла рішення стати військовим фармацевтом-медиком. На службу у Фастів поїхала прямо з Чернігова. У чому була. Там отримала форму.
Чоловік із дочкою змогли приїхати до неї тільки через два місяці.
— Тоді Саша сказав: «У війську із сім’ї має бути чоловік. Повертаємось додому, і я зразу — у військкомат». До цього він працював зварювальником на залізниці.
За час служби в ЗСУ пройшов Авдіївку. Майже по два місяці був із побратимами в окопах. Тепер — Покровськ.
... Про те, як вони жили в Сновську навпроти одне одного (не у «висотках» — в одноповерхових будинках), а познайомилися через Інтернет, ми писали ще в 2010-му. Тоді Каті було 24, Саші 30. Вони були закохані і щасливі.
— За ці 14 років нічого не змінилося. Вони такі ж самі й зараз, — стверджують друзі.
— Не можуть довго одне без одного.
Прошу Катерину розповісти про поїздку в Покровськ.
— Туди — потягом. Сусідами були військовий і двоє цивільних чоловіків. Один — айтішник. Другий — високий, кремезний — нічого про себе не розказував. Він взагалі майже всю дорогу мовчав. Уже прощаючись, потиснув військовому руку: «Спасибі, що ви нас захищаєте». І зізнався: «Я боюся».
На вокзалі в Покровську — багато людей. Тоді ще не було обов’язкової евакуації
для родин із дітьми (вона почалася 20 серпня, а Катя їздила туди на початку місяця.
— Авт.), але люди масово виїжджали безкоштовними евакуаційними потягами на Захід України. В очах у всіх — сум і біль. Але залишатися небезпечно для життя.
Багато руйнувань. Вікна в уцілілих будинках забиті. Постійно чути звуки вибухів. Хлопці потім розказували: росіяни буквально закидають керованими авіабомбами лінію фронту. Гатять по місту «Іскандерами», «Смерчами», «Торнадо» (системами залпового вогню. — Авт.).
А на клумбах — всупереч обстрілам — квітнуть троянди. Комунальники як можуть прибирають місто.
Величезні черги на Укрпошті й «Новій пошті». Люди відправляють необхідні речі в нові місця свого проживання. Черги і біля банкоматів. Усі намагаються зняти готівку, бо поширюється інформація, що з 1 вересня припиняють роботу всі банківські установи. Мережеві супермаркети (АТБ, «Еко-маркет» тощо) розпродають залишки товарів. На багатьох уже висять таблички «Тимчасово не працюємо». Невеличкі магазини місцевого бізнесу переважно закриті. Тримається тільки базар. Та й він ледве животіє.
— Там Ви й купували продукти?
— У цьому не було потреби. Хлопці пригощали борщем, кашею з м’ясом, смаженою рибою.
Їхня позиція на одній з околиць міста. Готові страви привозить польова кухня. А відпочивають у старій хаті — сплять покотом на підлозі.
Нам із чоловіком на чотири дні віддали продуктовий сарай. Це був як покращений готельний номер — радіо, ліжко...
За цей час Катя встигла познайомитися з деякими побратимами Олександра, розпитати їх про домівки, про рідних.
— Більшість такого ж віку, як мій Сашко, — за 40. Не бізнесмени — прості трудяги без зв’язків і багатих друзів. Тому не мають підходящої техніки — пересуваються автівками, якими приїхали з дому.
Каже: ледве впізнала свою «Шевроле Лачетті» — на війні їй дісталося неабияк. Ще більше постраждав «Рено» іншого військового. «Рани» на ньому загримували фарбою, яку вдалося знайти. Яскравою як зеленка. Та головне — машина на ходу. Втім чи надовго? Адже їздить автівка не по асфальту, та ще й під обстрілами.
— Хлопці збирають гроші на пікап зі своїх зарплат, бо ніхто з них не звик просити. Але їх тільки 13. Самим не впоратися, — продовжує Катерина.
Вона таки вмовила чоловіка написати звернення до земляків — розказати про ситуацію і попросити підтримки донатами. Розмістила оголошення в соцмережах. І сама зверталася
до кого тільки могла. На сьогодні вдалося зібрати більшу частину суми. Залишилося 120 тисяч гривень. Але збір майже зупинився. Разом із тим ситуація під Покровськом все більше й більше загострюється. Та й осіннє бездоріжжя не за горами. Для всіх, хто захоче допомогти військовим хоч невеликою сумою, повідомляємо номер картки: 5375 4112 2021 7983. Посилання на монобанку >>>
Коли поверталася додому, Катерина зробила ще одну добру справу — вивезла з Покровська жінку, яка у 83 роки залишилася сама не лише у своїх чотирьох стінах, а майже в усій п’ятиповерхівці: практично всі мешканці будинку виїхали. Це при тому, що жінка насилу ходить і погано бачить. Про неї Катерина дізналася від знайомих зі Сновська — далеких бабусиних родичів, бо близьких у неї в Україні немає:
— Попросили Катю передати невеличку — щоб не обтяжувати — посилочку, а вона у відповідь: «Якщо треба, я можу привезти цю жінку». Хоч і знала, що в дорозі буде нелегко. Інші б і за гроші на таке не погодилися, а вона сама запропонувала. Величезне їй спасибі!
— Чи не найбільше мене вразив у квартирі бабусі... спальний мішок, — розказує Катерина. — Їх видали жителям, які збиралися залишатися в місті до останнього
— без тепла, без світла. Вона бідкалася, що не зможе в нього залізти.
Довгий шлях старенька витримала мужньо, хоч для неї це було важко. Тим більше стояла спека. Добре, що її речі я відправила поштою. Із собою в нас було тільки необхідне в дорозі і документи.
У Дніпрі — пересадка. Дістати квиток до Києва за прийнятною ціною нереально. Зате їхали поїздом «Інтерсіті» у вагоні першого класу. Бабуся бачила такий транспорт уперше. І мандрувала так далеко — теж. Наскільки могла, роздивлялася місця, які проїжджали. Повторювала: «Яка ж вона красива, Україна!»
До Києва ми прибули ввечері 12 серпня. Місто сяяло вогнями. Моя супутниця була приголомшена: «Стільки світла!»
...Зараз Марія Москаленко (так звуть жінку з Покровська) мешкає в Седневі — у людей, які до цього її наживо навіть не бачили. Але це вже інша історія. Ії ми розкажемо в наступному номері.
Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.