Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » «Я не знімаю з себе відповідальності». Берлінська — про ракетний удар по Чернігову влітку 2023-го, пошук винних і погрози в повідомленнях

«Я не знімаю з себе відповідальності». Берлінська — про ракетний удар по Чернігову влітку 2023-го, пошук винних і погрози в повідомленнях

 

Марія Берлінська, ветеранка війни й експертка з воєнних технологій, розповіла NV про хейт в соцмережах після російської атаки в серпні 2023 року, а також про те, як трансформувалися російські ІПСО.Після російської ракетної атаки по центру Чернігова 19 серпня 2023 року, де проходила закрита зустріч виробників дронів і військовослужбовців, деякі користувачі соцмереж звинуватили в тому, що сталося, засновницю проєкту Victory Drones Марію Берлінську. NV розпитав її про вибір місця для події та пошук винних після трагедії.

«Це не була «виставка» [в ЗМІ й соцмережах захід в Чернігові назвали «виставкою дронів"], це була закрита подія, на яку запросили інженерів, військових, представників влади, — пояснює Берлінська. — Більшість таких зустрічей з міркувань безпеки відбувається онлайн, але офлайнові заходи також необхідні, щоб люди змогли вживу подивитися на розробки, інженерні рішення. До цього такі заходи проводилися в інших містах — Києві, Львові, Харкові, Дніпрі».

За її словами, в усіх випадках місцева влада самостійно вирішувала, де саме проводитиметься подія. Як підкреслює Берлінська, у волонтерів, залучених до організації цих зустрічей, немає можливості самостійно обирати локацію.

Напередодні заходу зʼявився анонс про проведення зустрічі, але інформація про місце не розголошувалась.

Конкретну локацію учасники дізналися за лічені години до проведення заходу.

«Чому звинуватили мене? Думаю, відповідь зрозуміла: когось потрібно було призначити винним, — коментує співрозмовниця NV. — Певні блогери подали це так, наче от Марія, яка займається дронами, сказала, що буде ця точка на карті, й там зробили „виставку“. А росіяни дізналися та вдарили. Але реальність інша».

Волонтери з її команди дійсно були співорганізаторами цієї події, пояснює Берлінська. Проте вони не визначали місце події.

«Крім нас було ще кілька інших співорганізаторів, зокрема представники місцевої влади», — додає вона.


Керівниця Victory Drones запевняє, що спокійно поставилася до тої хвилі звинувачень, які лунали в публічному просторі після трагедії.

«Я точно знаю, що не я обирала це місто й це місце, не я обирала час, — зауважує Берлінська. — Це не я програмувала ракету, не я дала [росіянам] координати. І мене мало хвилює хейт в соцмережах».

Дехто писав й погрози в особистих повідомленнях. Але ветеранка впевнена, що лише частина з дописувачів — це реальні українські громадяни, переважна ж більшість — це боти та росіяни, які діяли в рамках кремлівської пропаганди.

За словами Берлінської, українські спецслужби попередили її, що з російського боку запущена серйозна ІПСО.

«Ворог намагався витиснути максимум з цієї трагедії — максимально розколоти суспільство, звинуватити волонтерів, — згадує вона торішні події. — Я купу коментарів прочитала про те, що «хай ті інженери їдуть на фронт і роблять свої виставки в Авдіївці».

Росіяни дуже прокачалися у своїх інформаційно-психологічних операціях, додає Берлінська. Сьогодні російські пропагандисти рідко залишають коментарі російською мовою з пустих акаунтів. Замість цього вони почали активніше використовувати українську мову, розміщувати в акаунтах державну символіку.

«Ти відкриваєш сторінку, а це начебто повністю проукраїнський акаунт, хоча пишуть ці коментарі десь під Москвою», — запевняє вона.

Наостанок експертка з воєнних технологій наголошує, що не знімає з себе відповідальності.

«В співорганізації цієї події були залучені наші волонтери, тож я вважаю, що моральна відповідальність також є і на мені, — пояснює Берлінська. — Але для мене важлива тільки думка постраждалих, їхніх родин. Ніхто з них мені не писав».

Джерело: nv.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Берлінська, театр, дрони, виставка

Добавить в: