Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Лікування туберкульозу стало комфортнішим для пацієнтів в Чернігівській області

Лікування туберкульозу стало комфортнішим для пацієнтів в Чернігівській області

 

У листопаді 2022 року Чернігівський обласний медичний центр соціально значущих та небезпечних хвороб реорганізували у структурний підрозділ обласної лікарні «Центр фтизіатрії». Також змінилися підходи до лікування хворих на туберкульоз. У пацієнтів з’явилася можливість отримувати медичну допомогу за місцем проживання, не витрачаючи при цьому часу і грошей на поїздки в обласний центр.На фото Жанна Карпенко

«Сьогодні в Чернігівській області відзначається незначне збільшення захворюваності серед населення на туберкульоз порівняно з аналогічним періодом 2022 року, – говорить завідувачка відокремленого структурного підрозділу «Центр фтизіатрії» Чернігівської обласної лікарні Жанна Карпенко. – Ми займаємо 17 місце серед інших областей України, і показник по області не перевищує середнього по Україні».

Нові підходи в лікуванні туберкульозу


«У 2023 році був затверджений новий стандарт лікування хворих на туберкульоз, у якому відбулися зміни, і ці зміни, на мій погляд, на краще, – продовжує лікарка. – По-перше, зменшився термін лікування пацієнтів із чутливим туберкульозом (мікобактерії якого чутливі до препаратів першого ряду). Він лікується чотири місяці, а раніше термін лікування тривав шість місяців. Що стосується стійких до ліків форм, то раніше лікування таких пацієнтів тривало до 20 місяців. Наразі, згідно з оновленими стандартами, цей строк становить шість – дев’ять місяців».

У пацієнтів з’явилася можливість отримувати медичну допомогу за місцем проживання, під наглядом свого сімейного лікаря, не витрачаючи при цьому часу і грошей на доїзди в обласний центр. Сімейний лікар контролюватиме вживання пацієнтом ліків.

«Зараз лікування відбувається за людиноорієнтованим підходом, і пріоритетом у лікуванні туберкульозу є амбулаторне лікування, – говорить Жанна Вікторівна. – Тобто, разом із пацієнтом ми обираємо модель амбулаторного лікування, яка найбільш йому підходить. Перша модель – під супроводом сімейного лікаря, коли центри первинної медико-санітарної допомоги отримують у нас препарати і в подальшому лікують своїх задекларованих пацієнтів.

Друга модель – під супроводом лікаря-фтизіатра «Центру фтизіатрії». Якщо пацієнт не бажає лікуватися у сімейного і йому краще проходити лікування під супроводом вузького спеціаліста, то він починає лікуватися безпосередньо тут, під контролем за допомогою засобів зв’язку з використанням відео технологій. Пацієнт приймає препарати і надсилає відео про їх прийом або відбувається очний відео-ДОТ (відеоконтрольоване лікування, – Ред.) по скайпу, viber або іншими засобами зв’язку, і медичний працівник спостерігає за прийомом ліків, опитує щодо побічних дій протитуберкульозних препаратів».

Є ще медико-соціальний супровід, який реалізується благодійною організацією «Чернігівська МЕРЕЖА» за підтримки глобального фонду. Вони надають послуги соціального характеру – мотивують пацієнтів гігієнічними наборами, продуктовими наборами. Також, якщо у пацієнтів немає коштів на проїзд до лікаря-фтизіатра на обстеження, яке проводиться під час лікування, то їм компенсують витрачені кошти. Благодійна організація «Чернігівська МЕРЕЖА» займається ще й медичним супроводом. У деяких віддалених населених пунктах області немає змоги контролювати пацієнтів, то ця організація забезпечує щоденний довіз і контроль прийому препаратів».

Не всі можуть відразу лікуватися амбулаторно

Нині Чернігівська область – одна з лідерів серед інших областей України саме в амбулаторному лікуванні.

«За останні 9 місяців у нас 75% від загальної кількості пацієнтів починали лікування виключно в амбулаторних умовах з першого дня, але, на жаль, не всі пацієнти можуть розпочати лікування саме з першого дня амбулаторно. Все це залежить від того, на якому етапі, в якому клінічному стані пацієнту встановлений діагноз «туберкульоз», – говорить лікарка. – Якщо пацієнт клінічно тяжкий, то ми просто змушені його направити в стаціонар і лікувати там до того стану, поки він не зможе проходити лікування в амбулаторних умовах. У більшості випадків після двох тижнів від початку лікування пацієнт не несе загрози для оточуючих».

У межах програми медичних гарантій пацієнт з туберкульозом отримує безоплатно: лабораторно-інструментальні дослідження; лікування в амбулаторних умовах та умовах стаціонару; протитуберкульозні ліки.

Кабінет лабораторії та кімната у відділенні

«Лікування абсолютно безкоштовне, – акцентує Жанна Карпенко. – І в рамках програми медичних гарантій в області є два пакети: “Діагностика та лікування і супровід дорослих і дітей в амбулаторних і стаціонарних умовах” і другий пакет – “Супровід і лікування дорослих, дітей хворих на туберкульоз на первинному рівні».

У 2023 році на Чернігівщині 24 із 37 центрів медико-санітарної допомоги підписали з НСЗУ договір про надання допомоги пацієнтам з туберкульозом.

Та, навіть, якщо сімейний лікар не уклав договір на цей пакет з Національною службою здоров’я, він не відмовляє пацієнтам, які виявляють бажання лікуватися у свого сімейного лікаря».

З туберкульозом можна працювати

Наразі стаціонарне відділення «Центру фтизіатрії» знаходиться за адресою вул. Івана Мазепи №3, де за підтримки Міжнародного медичного корпусу були проведені внутрішні ремонтні роботи. Відділення розраховане на 40 ліжко-місць, і, за словами завідувачки, цієї кількості ліжок достатньо. Адже змінилися терміни та схеми лікування, які пришвидшують процес повернення хворого до звичного життя.

«Якщо пацієнт абацильований (не виділяє збудника туберкульозу), лікується, якщо він не відноситься до декретованих груп (працівники окремих професій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб), то він, навіть, може повернутися до своєї роботи, – говорить лікарка. – Звісно, якщо ця робота не пов’язана з продуктами харчування чи закладами освіти. Загалом, якщо раніше ми закривали лист непрацездатності після повного курсу лікування, то зараз, згідно з оновленими стандартами, ми можемо пролікувати, отримати негативні результати лабораторних досліджень і допустити його до роботи. Та я наголошую, що це лише для недекретованих груп населення».

Військові також хворіють

Відповідно до оновлених стандартів, затверджених наказом МОЗ України від 19.01.2023 року №102, військовослужбовців віднесли до групи ризику, що регламентує їх щорічне обстеження на туберкульоз.

«Всі такі пацієнти, у кого виявлено мікроскопічно мікобактерії туберкульозу і встановлено діагноз, залишаються на стаціонарному лікуванні у нашому закладі. Тут вони перебувають до певного періоду, а далі їх направляють безпосередньо на військові лікарські комісії, де ухвалюють рішення про придатність або непридатність до військової служби та продовжують лікування за місцем проживання, розповідає Жанна Вікторівна. – Це такий контингент, який не є осілим, вони постійно змінюють місце дислокації. Але в будь якому випадку військовослужбовцю надається спеціалізована медична допомога, а контактні особи обстежуються».

Щорічне обстеження обов’язкове всім

Сьогодні сімейні лікарі на первинній ланці дуже допомагають у виявленні хвороби.

«На жаль, у нашій області недостатньо проводиться активне виявлення туберкульозу фахівцями первинної ланки, – говорить лікарка. – Це коли пацієнтів, які відносяться до груп ризику, активно обстежують і проводять їм скринінг на туберкульоз (анкетування і рентгенологічне обстеження). Для груп ризику це обстеження обов’язкове раз на рік, щоб мати змогу виявити хворобу до її клінічних проявів. Та знову ж таки, туберкульоз – дуже підступна хвороба, і він уражає всі системи та органи людини, за винятком волосся та нігтів. Тобто людям треба бути уважними до себе і не нехтувати щорічними обстеженнями, а у разі появи будь-яких симптомів звертатися до своїх сімейних лікарів. На жаль, досі є така категорія пацієнтів, яких доставляють до нас каретами «швидкої допомоги». Минаючи свого сімейного лікаря, вони потрапляють на лікування у стаціонарне відділення «Центру фтизіатрії».

Тож кожна людина, навіть якщо сімейний лікар не запросив на скринінгове обстеження на туберкульоз, повинна сама щорічно проходити рентгенологічне обстеження, бо понад 90% хворих мають саме туберкульоз легень».

Значну роль відіграють сімейні лікарі

Сьогодні на сімейних лікарів покладається завдання по ранньому виявленню туберкульозу, а саме направити людей з підозрою на туберкульоз на обстеження у т.ч. за допомогою систем GeneXpert (це обладнання, на якому лікарі мають змогу проводити дослідження біологічних матеріалів, здебільшого це мокротиння пацієнтів із підозрою на туберкульоз).

«Протягом 2020-2022 років за кошти глобального фонду в нашій області встановлено дев’ять систем GeneXpert (Бахмач, Ічня, Козелець, Корюківка, Н-Сіверський, м. Ніжин, м. Прилуки, м. Чернігів), – розповідає Жанна Вікторівна. – На них проводяться молекулярно-генетичні дослідження, які дають змогу з високою точністю встановити діагноз «туберкульоз» за пару годин і визначити спектр медикаментозної чутливості, відтак пацієнту відразу можна призначити правильну схему лікування».

Джерело: газета "Чернігівщина", Марія Пучинець

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: лікування, туберкульоз

Добавить в: