Заможні чернігівці скуповують руїни і чекають грошей від держави?
Жителі Новоселівки отримали сім сертифікатів на придбання нового житла
Держава почала видавати сертифікати на придбання нового житла замість зруйнованого війною. В Новоселівці їх отримали сім власників.
— Ще є заявки, будемо формувати, — каже 32-річна Юлія Корольова, місцева жителька, власниця зруйнованого житла, член комісії з «єВідновлення» в Киселівській громаді. Допомагає іншим отримати сертифікати.
— Кажуть, що заможні чернігівці скуповують руїни за безцінь і чекають на них солідну компенсацію від держави. На різниці зароблять.
— Не чула про такі випадки.
— Скільки реально отримують грошей по сертифікатах?
— Залежить від квадратури знищеного майна. Кількість метрів квадратних множимо на вартість метру квадратного в Чернігівській області, визначену Кабміном, це 21 тисяча 214 гривень. Чи хтось вже придбав нове житло за сертифікат, не знаю. На папері це все прописано, а як буде в реальності?
— Вже звертаються до ріелторів.
— Кошти будуть у безготівковій формі. Як це відбувається у забудовників, розумію. Як буде на вторинному ринку, прогнозувати боюся. Той, хто продає квартиру, хоче отримати гроші на руки. А тут так не вийде, потрібно відкривати банківський рахунок.
— Якщо житло дорожче, ніж сума в сертифікаті, доплатити свої гроші можна?
— Так. Скажімо, в одній родині зруйновано два будинки. Вони можуть об’єднати два сертифікати, придбати спільний дім.
— При покупці житла треба сплачувати комісію, відсотки до Пенсійного фонду?
— Так. І ці додаткові витрати не входять в суму сертифікату. Після придбання нового житла втрачається право власності на старе, на наші руїни. І якщо будуватися, то все треба починати з нуля. Робити новий план, погоджувати його.
— Земельна ділянка залишається власнику?
— Так. Деякі хочуть після придбання нового житла продавати землю. Чула таке від літніх людей. І нічого кримінального в цьому немає.
— Забудовники не цікавляться землею в Новоселівці під багатоповерхівки?
— Власники розбитої двоповерхівки готові вкласти свої сертифікати в будівництво на тому ж місці. Земельна ділянка до гектара, реально побудувати не двоповерховий, а три- п’ятиповерховий дім. Бо у нас ще є жителі прикордонних сіл, які втратили домівки. Вони також будуть отримувати сертифікати.
«Дата оформлення впливає на виплати»
— Не купують заможні люди руїни, — запевняє Ігор Писанка, директор чернігівської агенції нерухомості «Бродвей». — Принаймні, поки що такої інформації в нашій агенції немає. Нові власники руїн не отримають компенсацію від держави. Бо на момент війни у них не було права власності на цю нерухомість.
— Якщо, наприклад, дарчу оформити?
— Дата оформлення документів впливає на виплати. Сертифікат отримують, якщо є акт повного знищення житла. Продавати земельну ділянку можуть. У багатьох трапляються проблеми з документами. Побудували дім на 50 квадратів, зареєстрували. З часом добудували ще 150 квадратів без реєстрації. Компенсація буде за 50, бо все інше не узаконене. Наприклад, на ЗАЗі люди жили на дачах постійно. Але зареєстрована була тільки земельна ділянка. Будинку за документами не існувало. Або не введений в експлуатацію як житловий фонд.
— Вже звертаються, аби підібрали нове житло?
— Тільки за порадою. Декілька угод було, допомагали придбати житло родичам військових, які загинули на війні. Щоб гроші не залишалися на рахунку, купують або квартири, або будинки. На Бобровиці ми продавали будинок, який був частково пошкоджений. Але його відновили і по документах проходив, як звичайний дім.
Останні два місяці попит на покупку впав. Скажу відверто, власники попіднімали ціни. І купують в основному ті, хто отримав виплати на загиблого. Інші покупці в очікуванні.
«Без договору сертифікат до лампочки»
— Чи може претендувати на компенсацію особа, яка набула право на житло після його пошкодження? Важко сказати. Декілька разів до нас зверталися мешканці мікрорайону Масани, — розповідає Михайло Григор’єв, власник агентства нерухомості «Опора Естет», — які в пошуку житла саме за сертифікатами. І договори купівлі-продажу нотаріуси вже оформлюють. Працює це так. Ти обираєш житло, яке посильне по грошах. Оформлюємо договір, до нього кріпиться сертифікат. Як тільки держава перерахує гроші, продавець житла їх отримує. Без договору сертифікат до лампочки.
— Грошей від держави можна чекати довго?
— Ця історія дуже схожа на державне кредитування під три відсотки. Спочатку кошти пообіцяли, чернігівці оформлювали договори купівлі-продажу в розрахунку, що гроші будуть. І зараз вони з житлом, хоч із затримкою, але фінансування пройшло. А ті, хто сумнівався, так і залишилися «на пероні вокзалу».
— Що власники роблять з землею?
— Скажу так — продається все. Земельну ділянку можна продати і з фундаментом, під забудову. Але забудовникам за новими нормами треба, щоб землі було соток 15. Саме тому на парканах невеличких земельних ділянок в Чернігові з’явилися плакати: «Продаж». Там вже не можна побудувати багатоквартирний будинок, місця мало.
— На Бобровиці є ділянки по 10, 15 соток.
— Так. І їх великі компанії можуть розглядати під забудову. Але треба, щоб було декілька бажаючих продати і бажано поряд. На Масанах, де впав літак Красноярцева, ділянки по чотири сотки.
— Розбитий бізнес продають?
— Комерційна ланка, думаю, точно буде чекати на компенсацію. В основному, бізнес був на орендованій землі, рідше на своїй. Хороший приклад — готель «Україна» в центрі Чернігова. Власники не розбирають, не відбудовують, але і не продають.
Джерело: сайт газети "Вєсть", Юлія Семенець
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: житло, нерухомість