Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Пряники «Кавалер» і «Баришня» визнано культурною спадщиною Черні­гівської області

Пряники «Кавалер» і «Баришня» визнано культурною спадщиною Черні­гівської області

 

Для одних пенсія — це хрест на нереалізованих мріях і планах, для інших - шанс втілити їх у жит­тя. Марія Шевченко з Березни (Менщина) - з останніх. Вийшла на пенсію у 2017-му, пропрацю­вавши 40 років у школі-інтернаті (більш ніж половину з них — дирек­тором), і взялася за здійснення за­думаного - відродити рецепт міс­цевих пряників, що вважався втра­ченим: майстрині померли, нікому його не передавши.
Смак пряників вона пам’ятала з дитинства. Як і те, що були вони шоколадного кольору, з гірчинкою, нерозсипчасті. На це й орієнтува­лась, підбираючи інгредієнти. По­стійно експериментувала. Запро­шувала на дегустації односельців, враховувала їхні зауваження. Па­ралельно випікала сувенірні ласо­щі — дарувала їх землякам на дні народження, інші свята.Пряники ж зі смаком дитинства вийшли в Марії Трохимівни тіль­ки через 6 років. «Такі самі, як про­давали біля автостанції», — казали всі, хто куштував.


Нещодавно експертна рада при Департаменті культури Черні­гівської ОДА внесла пряники Марії Шевченко «Кавалер», «Баришня», «З кмином» до реєстру нематері­альної культурної спадщини Черні­гівської області. Вони такі самі, як колись не лише за рецептурою, а й за формою: «баришня» — у фор­мі ляльки, «кавалер» — вершника. Оздоблення теж колишнє — випуклими цукровими цяточками.

Пряники з вершниками Марія Шевченко любить доповнювати зо­браженням козака з бандурою, бо й сама — із козацького роду.

Свою мрію вона здійснила у 63 роки, довівши, що зробити це ніко­ли не пізно.

Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: пряники, спадщина, Березна

Добавить в: