Тепло в оселі: які альтернативи центральному опаленню можна запропонувати?
АКТУАЛЬНО Друга половина осені - традиційний час для початку опалювального сезону, але війна вносить свої корективи. І похолодання за вікном зовсім не гарантує теплих батарей у помешканні, якщо у вас централізоване опалення. Тож ми спробуємо знайти альтернативи, як обігріти своє помешкання і зігрітися самим як в умовах відключення електрики, так і з електропостачанням. Рекомендації будуть дієвими, як для власників квартир, так і приватних будинків. До речі, в будинках існує більше можливостей зігрітися в умовах відсутності центральної подачі тепла та електрики.
Альтернативи центральному опаленню у Чернігові
«Завдання без зірочки» - електрика є
За наявності електрики, але відсутності тепла в квартирі, для зігрівання можна скористатисярізноманітними обігрівачами, електроковдрами, теплою підлогою. Тепловентилятори - найпростіші і найдешевші прилади для зігрівання. Вони обладнані нагрівальним елементом та вентилятором, окремі моделі мають режим холодного обдуву. В якості нагрівальних елементів можуть використовуватися спіраль, ТЕН, відкританитка, керамічний, галогенний чи карбонові нагрівальні елементи. Усі вони працюють шумно, мають спрямований потік теплого повітря, а пил, що осідає на нагрівальнийелемент дає неприємний запах.
Конвектор - завдяки конвекції нагріте повітря піднімає вгору, а холодне засмоктує знизу. Конвектори - компактні, безшумні, легкі та мобільні. Але головним їхнім недоліком є накопичення пилу всередині пристрою, що теж може «горіти».
Масляний обігрівач всередині заповнений мінеральною оливою, і для його розігріву потрібен час. Якщо обрати модель ізвбудованим тепловентилятором, то приміщення він нагріватиме швидше. Масляний обігрівач не підходить для великих приміщень або кімнат із високими стелями. Експерти рекомендують обирати моделі з таймерами перекидання - якщо обігрівач перекосився чи перекинувся, то він автоматично вимикається.
Керамічна інфрачервона панель віддає тепло предметам у зоні обігріву. Вона повільно нагрівається і так само повільно охолоджується. Ці обігрівачі економні - споживають до чотирьох разів менше електроенергії, порівняно з конвекторами чи масляними обігрівачами. Якщо встановлювати цей тип обігрівача на стіну, яка межує з вулицею, обовʼязково потрібен відбивач тепла - інакше грітимете стіну, а не приміщення.
Інфрачервоний плівковий обігрівач складається з кількох шарів електроізоляційної плівки, між якими розташована карбонова нитка, що нагрівається. Ці моделі компактні, легкі, їхможна повісити на цвях і увімкнути в розетку. Окремі мають форму килимка під ноги. Розіслали, увімкнули - і можна грітися. Але вони не здатні обігріти приміщення великої площі, сушать шкіру, якщо сидіти до такого обігрівача впритул.
Електроковдра допоможе зігрітися в ліжку. Вона схожа на звичайну ковдру, але всередині має нагрівальний елемент. Крім цього, зазвичай має термодатчики і запобіжники. При виборі і використанні електроковдр в першу чергу варто звертати увагу на безпеку, адже вони контактують з тілом людини, а тому мають відповідати стандартам якості і бути сертифікованими.
А ще як альтернативу централізованому опаленню можна використати теплу підлогу. Звісно, якщо її встановили під час ремонтних робіт або плануєте це робити. В сучасних умовах чимало власників помешкань розглядають цю систему як основне чи додаткове джерело тепла.
Серед її переваг - не сушить повітря, тепло рівномірно підіймається вгору (від 24 градусів С на рівні ніг - до 16 градусів на рівні голови, що позитивно впливає на самопочуття), ідеально підходить для астматиків й алергіків. Може швидко прогріти приміщення будь-яких площ.
Температурний режим «теплої підлоги» можна регулювати, враховуючи побажання і спосіб життя господарів.
Електричні теплі підлоги мають високу надійність у використанні, як стверджують продавці, і можуть стільки ж експлуатуватися, скільки й саме помешкання. А головний їхній недолік - зростання рахунків за електроенергію. За умов її вимкнення - можна замерзнути у власній оселі.
«Завдання із зірочкою» - електрики немає
Під час війни ніхто не може передбачити, в яких умовах житимемо цієї зими. Й російський агресор може знову руйнувати інфраструктуру України. Тож варто подумати варіанти зігрівання в умовах відсутності не тільки тепло-, а й електропостачання.Насамперед, це грілки для рук і ніг. Вони не потребують батарейок, палива, не випромінюють мікрохвиль, є екологічночистими та не шкодять здоровʼю. Займають мало місця.
Часто їх називають «туристичними», оскільки в мирний час використовувалися рибалками, мисливцями, під час відпочинку на природі в холодну пору року.
Зігрівають такі грілки за рахунок хімічних реакцій. Для введення її в дію потрібно зняти верхній шар та прикріпити у взуття. Цей тип грілок - одноразовий. Термін їхньої дії сягає 2-4 години.
Інший різновид - устілки з вбудованим нагрівальним елементом. Їх можна використовувати повторно, тому і коштують вони дорожче, порівняно з одноразовими.
Також бувають грілки для рук. А ще - кишенькова бензинова, що має розміри телефона. Її корпус виготовляється з металу, там також є отвори для бензину. Крім цього, розташований каталізатор, що закривається кришкою. Всередині є вата, що просякає бензином під час заправки і виділяє тепло в процесі випаровування.
Якщо хімічними грілками можна зігрітися як на природі, так і вдома, то біокаміни - опалювальні пристрої, що підходять не тільки для помешкання, а й офісу. Якщо раніше вони були привабливими в інтерʼєрі з декоративної точки зору, то в нинішніх умовах переважає їхня функціональність. Особливість біокамінів у тому, що вони не потребують дров, витяжки чи димоходу, й дозволяють використовувати справжній вогонь у приміщенні. Біокаміни працюють на біологічно чистому паливі - спирті чи біоетанолі - внаслідок згоряння утворюється вуглекислий газ і виділяється водяна пара. Тому застереження щодо хімічного впливу речовин чи його шкодиздоровʼю безпідставні.
Під час роботи цей пристрій виділяє значну кількість тепла, що дорівнює роботі двох середніх обігрівачів. Спиртовий камін може обігріти кімнату в 20 метрів квадратних прохолодними вечорами. Але в якості основного теплового обладнання навряд чи може застосовуватися.
Більш затратними в обігріві, але ефективними є пічки-буржуйки, які теж встановлюють у своїх квартирах чернігівці. З одного боку, їхній монтаж не заборонений, оскільки мешканці багатоповерхівки не відмовляються від централізованого опалення, і радше використовують цю конструкцію як альтернативу під час підключення опалення чи його раннього відключення. Або ж про всяк випадок. Звісно, повторення ситуації лютого-березня 2022 року, коли місто було в облозі, ніхто не хоче. Однак про власну енергетичну незалежність містяни все-таки дбають.
З іншого боку, встановлення цієї конструкції вимагає узгоджень із сусідами і дотримання техніки безпеки. Димохід має виходити на вулицю, тому теоретично це більше підходить для квартир верхніх поверхів, що дозволяє зробити димохід через дах. Хоча можна спостерігати і димоходи в стінах, тобто не на верхніх поверхах. Опалювати такі пічки потрібно дровами, що вимагає мати місце для їх запасів. Найкраще підходить для опалення деревина акації, верби, дуба. Сосна і береза дають більше диму і сажі.
Крім цього, фахівці рекомендують встановити спеціальні датчики, що зможуть реагувати на чадний газ. Такі пічки-буржуйки - вимушена альтернатива централізованому теплопостачанню. Але воєнний час спонукає людей пристосовуватися і виживати в будь-яких умовах.
Корисні поради зігрітися вдома без світла і тепла
Працюючи вдома в умовах відсутності тепла й електрики можна вдатися до простих способів зігрітися. Вони ніби всім відомі, однак ще раз нагадаємо.- Утеплюйте щілини вікон і дверей у приміщенні. Способи можуть бути різними, але головне, щоб із щілин не було протягів.
- Використовуйте природне тепло - у сонячний день не зашторюйте вікна, температура у кімнаті стане на кілька градусів вищою.
- Утеплюйте поверхні, згадайте про килими на підлозі і стінах.
- Використовуйте тепло від кухонних приладів. Включена газова плита додасть тепла, але памʼятайте про правила безпеки. І точно не залишайте увімкнений газ, якщо залишаєте кімнату чи квартиру на тривалий час.
- Гріємося зсередини - у цьому допоможуть гарячі напої. До речі, алкоголь не зігріває, а тільки дає фейкове відчуття тепла. Внаслідок розширення судин кров приливає до поверхні тіла, але внутрішні органи втрачають тепло. Тому краще не вживати алкоголь для зігрівання.
- Вдягайтеся багатошарово, якісна термобілизна стане в пригоді.
- Не забувайте про рух. Періодична фізкультхвилинка допоможе не замерзнути і тримати організм в тонусі.
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.