На Чернігівщині «розбушувалися» шахраї
Усього за два перших тижні вересня пройдисвіти видурили в мешканців Чернігівщини понад пів мільйона (!) гривень. Їх не обходить той факт, що триває війна і чимало людей заледве зводять кінці з кінцями. Лиходіям головне, аби їм було на «хліб з маслом». Для цих цілей вони не лише послуговуються перевіреними схемами, а й придумують нові. На одну з них днями і попалася 40-річна чернігівка.
Фото з сайту "Вечірній Київ"
4 вересня жінці зателефонувала невідома, представилася оператором мобільного зв'язку і пояснила, що через обстріл нібито було пошкоджено «вишки», тож незабаром мобільний зв'язок погіршиться, а то й взагалі зникне. Після мого запропонувала «вихід із ситуації»: підключити роумінг і тимчасово перейти на іншого оператора. «Умови вашого тарифного плану збережуться, тож доплачувати не доведеться», — заспокоїла псевдо-операторка. І додала: треба лише слідувати її вказівкам і продиктувати одноразовий пароль, який надійде в смс-повідомленні. Що чернігівка і зробила. А вже за секунду її номер було заблоковано. Як з'ясувалося, лиходійка переотримала доступ до банківських карток чернігівки. Жертва кинулася відновлювати доступ до сімки, втім, поки вона це робила, на її ім'я встигли оформити кредит на 70 тисяч гривень і перевести гроші на іншу картку. Бідолашній нічого не залишалося, як звернутися в поліцію.
На Чернігівщині це перший випадок за такою схемою. Та, певно, не останній, бо на слід зловмисниці поки що не вийшли. Тож будьте обачні!
Тим часом у фаворі шахраїв залишаються давні схеми, такі як «Ваш родич у біді» або «Ваш банківський рахунок заблоковано». Люди, на жаль, ведуться, тож деякі дурисвіти навіть не намагаються вигадати щось нове. Так, пенсіонер із Прилук клюнув на дзвінок нібито від своєї дочки. По той бік слухавки слізним жіночим голосом шахрайка повідомила «батьку», що випадково вдарила дверима дитину в супермаркеті і їй на операцію терміново потрібно 5 тисяч гривень. І назвала номер картки. Схвильований чоловік перерахував гроші і лише після цього передзвонив дочці на її мобільний. Втім замість слів подяки почув подив. Тоді й зрозумів, що його обдурили.
Ще двоє чернігівців (одному 50 років, другому 22) попалися на «фішингові» сайти — тобто замасковані під справжні. Чоловіки збиралися придбати велосипед та кросівки на сайті оголошень і зв'язалися з продавцем. Той надіслав їм посилання, де нібито можна оформити доставку. Обоє ввели свої конфіденційні дані з банківських карток. Уже за хвилину з одного рахунка зникло 14 тисяч гривень, а з другого — 30 тисяч. Утім цей шахрай принаймні заморочився над створенням підробного сайту. Інші ж просто виманюють передоплату за товар і «кидають» наївних покупців. У тренді фейкові оголошення з продажу дров які шахраї публікують у місцевих групах у фейсбуці.
Саме через такий «трюк» подружжя з Крутівської громади (Ніжинський район) залишилося без 6 тисяч гривень. А ще одна мешканка Бобровиці «подарувала» махлярам 5 тисяч гривень.
Та найбільшу суму серед усіх ошуканих втратив пенсіонер із Євминки Остерської громади (Козелеччина). На умовах анонімності чоловік погодився розповісти нам, як усе було:
- Я хотів придбати собі два невеликих трактори, що були у вжитку. Переглядав в Інтернеті різні варіанти. І тут на сайті Prom.ua натрапив на, здавалося б, вигідну пропозицію. В оголошенні було виставлено на продаж і великі, і малі трактори. Мене зацікавила модель «Володимирець».
Продавець сказав, що трактори хоч і не першої свіжості, проте в хорошому стані. Обіцяв віддати обидва за 155 тисяч гривень. Низька ціна мене не здивувала, адже товар вживаний. Тож я погодився. Тоді продавець скинув мені реквізити для оплати. Якби це був просто номер банківської карти, то мене, мабуть, це насторожило б. Але ж він прислав реквізити своєї організації. Частину обумовленої суми я перевів як передоплату. Тоді продавець запевнив, що фури з товаром уже виїхали до мене і пригрозив: «Якщо не сплатиш повної вартості — то накажу фурам розвернутися». Після цього я сплатив решту грошей, та на зв'язок продавець більше не вийшов. Тепер я сам не свій від переживань. Надіюсь, що поліцейські таки знайдуть негідника, адже йому дісталися всі мої заощадження...
За всіма згаданими фактами слідчі відкрили кримінальні провадження за статтею 190 ККУ (шахрайство). В залежності від суми здобичі і використаної схеми зловмисникам світить від 34 тисяч гривень штрафу до 12 років тюрми. Звісно, якщо хоч когось із них упіймають.
Джерело: газета “Гарт” від 14.09.2023 , Олексій Прищепа
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: шахраї