Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Як відновлюють постраждалі від ракетного удару у центрі Чернігова держустанови та крамниці

Як відновлюють постраждалі від ракетного удару у центрі Чернігова держустанови та крамниці

 

Внаслідок ракетного удару по центру Чернігова пошкоджень зазнали 10 адміністративних будівель. Серед них - приміщення Чернігівського апеляційного суду, розташоване на Красній площі. Численні кафе, крамниці, кавʼярні закривають вибиті вікна фанерою і починають працювати. На одній із популярних кавʼярень уже наступного дня після вибуху можна було побачити напис «Ми працюємо з 9.00 до 20.00», що свідчить про нашу незламність. Навіть у темні, складні часи ми виявляємо єдність і силу духу.

Апеляційний суд якнайшвидше розпочне свою роботу

Будівля Чернігівського апеляційного суду належить до післявоєнної забудови центру міста. Тривалий час у ній розташовувалося товариство «Знання». Після реконструкції - з 2005 року - працює апеляційний суд. Власне будівля не має статусу історичної памʼятки, однак є частиною неповторного архітектурного ансамблю центру Чернігова. Особливого шарму їй надають окремі вікна з арками і годинник на невеликій башті.

Після ракетного удару з вулиці помітно відсутність вікон у будівлі, на вході - перекошені від ударної хвилі двері, які проте відчиняються.
Керівник апарату Чернігівського апеляційного суду Тетяна Кривонос запрошує до свого кабінету. Там після ракетного удару все прибрано, але немає скла у вікні, що виходить на площу, зі стелі звисають пластикові панелі, на стіні - тріщина.
Починаємо спілкування - і в цей час якраз оголошують повітряну тривогу. Спускаємося в укриття. Пані Тетяна говорить, що в мирні часи підвальне приміщення будівлі суду співробітники використовували для спортивних занять, зокрема, гри в настільний теніс. Зараз там - стільчики, кулер. Укриття.

За словами Тетяни Кривонос, у суді працюють 12 суддів, всього штат установи налічує до 90 співробітників.

«19 серпня у суді був вихідний. Проте завжди є чергові співробітники, але того дня вони були вдома - працювали в телефонному режимі. В будівлі в момент атаки перебували двоє співробітників судової охорони, вони, на щастя, не постраждали», - говорить вона. Водночас співробітниця суду - помічниця судді, яка мешкає в центрі міста, в час вибуху була в магазині. Дівчина зазнала поранень, у стані середньої тяжкості була госпіталізована, зараз її вже перевели з реанімації, стан здоров’я поліпшується.

«Ми вболіваємо і підтримуємо свою колегу. Висловлюємо співчуття рідним і близьким загиблих», - зазначає керівник апарату апеляційного суду.

В укритті до нашої розмови долучається провідний спеціаліст відділу управління майном апарату Чернігівського апеляційного суду Володимир Гайдай.

Він розповідає, що з 132 вікон у будівлі суду вибито 116. «Окремі вікна нестандартні за формою, а тому їх заміна вимагатиме часу», - вважає фахівець. Ще суттєвою проблемою є пошкодження даху - як власне покрівлі, так і деревʼяних балок.

«Ви звернули увагу на металеву огорожу перед будівлею суду? Вона злетіла з даху і ніби навмисно стала перед будівлею», - говорить Володимир Гайдай. На його думку, до початку опалювального сезону вкрай важливо закрити тепловий контур будівлі - відновити вікна і дах.

Завдані ракетним ударом російських військ збитки в Чернігівському апеляційному суді поки що не обраховано. Має проводитися експертиза. Розпорядником коштів щодо діяльності судів є Державна судова адміністрація України, а тому керівництво Чернігівського апеляційного суду готуватиме документ щодо додаткового фінансування через значні пошкодження будівлі суду.
Потім роботи й послуги закуповуватимуться через систему Prozorro, визначатимуться підрядники, які й виконуватимуть реконструкцію.

На сьогодні із 6 залів засідання суду в робочому стані два. Тетяна Кривонос та Володимир Гайдай проводять екскурсію будівлею, відчиняють зали, які підготували вже до роботи.
Пані Тетяна наголошує, що після вибуху будівлю суду прибирали співробітники власними силами, дехто прийшов сімʼями.

«Ми будемо поступово відновлювати пошкодження. Але вже з понеділка плануємо відновити відкриті судові засідання в двох залах, адже розуміємо важливість здійснення судочинства. Рішення апеляційної інстанції одразу набувають чинності, тому це важливо навіть в умовах війни. Питання зміни підсудності справ не розглядаються», - підкреслює Тетяна Кривонос.

Чи буде відновлений годинник - поки під питанням. Адже насамперед необхідно зробити все для забезпечення роботи суду. Але як мешканці Чернігова пані Тетяні теж хочеться, щоб він був відновлений, бо за час свого існування годинник на башті апеляційного суду став «родзинкою» й окрасою центру Чернігова.
«Ми не зупиняємося, будуємо плани, щоб були безпечні умови праці і кожен виконував свою роботу, передбачену законом», - зазначає керівник апарату Чернігівського апеляційного суду.

Приватні підприємці компенсацій не отримають

Власника антикварної крамниці «Антик» Олександра Єфіменко з синами Дмитром і Євгеном застаємо за прибиранням разом із родиною. Чоловік нарікає, що внаслідок ракетної атаки постраждало не тільки приміщення, а й антикварні речі, автомобіль, що був припаркований біля крамниці.


У суботу він був на роботі - якраз до магазину антикваріату, що працює в центрі Чернігова з 2004 року, завітало подружжя киян, і господар із ними спілкувався. «Я нічого не почув, навіть не зрозумів, що почалася повітряна тривога, а потім - удар, розбиті речі навколо, я так і лишився стояти на місці», - розповідає чоловік. В антикварній крамниці також вилетіли вікна, пошкоджені стіни, стеля і двері. Навіть більше - вибухова хвиля вибила вікно, що виходить у двір, і двері до туалету. Тож, те, що власник та гості його крамниці залишилися неушкодженими (з подряпинами)- це справжнє везіння.

«Це диво, і я припускаю, чому так сталося. У 90-х роках у мене був магазин на Лісковиці і від людей до мене потрапила ікона на металі Іллінської Богородиці. Я віддав її до музею. Унікальну ікону, що має історичну цінність, досить довго реставрували, а зараз вона виставлена в колегіумі (Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній» - авт.)», - розповів підприємець.

У його крамниці найбільше постраждали вироби зі скла та порцеляни, розбилися майже всі дороговартісні камінні годинники. Власник говорить, що прибирання тривало кілька днів і він викинув на смітник 7 мішків розбитих антикварних речей. Завдані збитки оцінює в 200 тис. грн. До поліції заяву він написав, але документувати збитки ніхто до нього так і не прийшов.

«У поліції сказали, щоб я до них приїхав. Я кажу, що автомобіль пошкоджений, а у відповідь почув, що приїдьте на пошкодженому. Я зняв відео, щоб був доказ, який був безлад у крамниця після вибуху», - зазначає антиквар.

Підприємець планує відновлювати роботу, хоча не знає, коли це станеться, бо приміщення крамниці потребує ремонтних робіт.

Він зазначає, що приватним підприємцям ніхто не допомагає - міжнародні організації та фонди орієнтовані на допомогу постраждалим громадянам, але не підприємцям.

Олександр Єфіменко сподівається, що після завершення війни можуть бути репарації, то, можливо, і про підприємців згадають. Також він вважає, що саме військова виставка спровокувала удар по центру міста.

Тимчасово навести лад культурному центру «Інтермецо» допомогли друзі і партнери. Завдяки підтримці одразу вибиті вікна закрили фанерою. Представник центру, громадський активіст Олександр Ясенчук розповідає, що в суботу в книгарні працювали двоє людей.

Вони залишилися неушкодженими, а ось під час прибирання розбитого скла трохи поранилися. Олександр Ясенчук оцінює завдані збитки у понад 240 тис. грн. Адже торік після удару по центру Чернігова в «Інтермецо» було пошкоджене одне вікно, його відновлення коштувала 60 тис. грн. Зараз потрібно замінити четверо вікон.
Попри тимчасові труднощі книгарня працює.

Скло біля кавʼярні прибрав незнайомий чоловік

Кавʼярня «Золотий ключик», розташована у центрі Чернігова, мабуть, є одним із символічних закладів міста, куди ласувати десертами ходило не одне покоління містян. Після ракетної атаки вона відновилася швидко, у вівторок уже приймала відвідувачів. Напередодні на закритих фанерою вікнах зʼявився напис «працюємо з 9.00 до 20.00» як символ стійкості і незламності.Керуюча магазином ТОВ «Альянс-маркет» (така офіційна назва кавʼярні) Валентина Єдомаха пригадує, що в день ракетного удару мала вихідний. Заклад працював, як завжди, на зміні були четверо працівників. «Коли мені зателефонували і повідомили, що сталося, то я взяла таксі й одразу приїхала. Центр вже була перекрито, я прийшла до «Золотого ключика» в супроводі військового. Опанувала себе тільки тоді, коли побачила працівників - з ними було все гаразд», - розповідає пані Валентина. У приміщенні магазину є укриття. Вона запропонувала завести туди людей з вулиці, оскільки існувала висока загроза повторного удару.

Під час повітряних тривог заклад зачиняється, що фіксується документально. Відвідувачам пропонують забрати замовлення із собою або спуститися в укриття. Правда, останнім часом, як зазначає Валентина Єдомаха, до укриття відвідувачі майже не спускалися.

Внаслідок ракетної атаки по центру Чернігова в кавʼярні вибиті шість панорамних вікон. В одному з них тільки-но було зроблене віконце для продажу кави на вулицю, щоб відвідувачі мали змогу не заходити до закладу. Також пошкоджені двері, холодильне обладнання. Окремі холодильники почали вже замінювати постачальники. Завдані збитки закладу наразі невідомі, суми ще встановлюються. Цими питаннями займається юридична служба підприємства.

Працівники швидко прибрали бите скло, навели лад, надвечір забили віконні прорізи фанерою. Допоміг і син пані Валентини з друзями. На вулиці осколки скла прибрав незнайомий чоловік. «Він зайшов і попросив лопату для прибирання снігу. Всю територію розчистив, за що вдячні небайдужій людині», - говорить керуюча магазином. Також вона відзначає роботу працівників комунального підприємства «АТП-2528», які вивезли уламки вже наступного дня. У понеділок у закладі провели інвентаризацію, у вівторок відчинилися зі свіжим асортиментом тістечок і тортів.

«Так, як було, вже ніколи не буде. Але в наших силах зробити краще», - говорить Валентина Єдомаха, стримуючи сльози. Адже віра і праця дозволяють досягати успіху навіть у надскладних умовах. Це глобально, а локально рухатися варто невеликими кроками. У «Золотому ключику» збираються ремонтувати ґанок і вже замовили нову вивіску, що відповідатиме загальноміському стилю.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Іскандер, магазин, удар, відновлення

Добавить в: