Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Суддя Шаповал виправдала поліцейського, після зустрічі з яким став інвалідом водій мопеда

Суддя Шаповал виправдала поліцейського, після зустрічі з яким став інвалідом водій мопеда

 

28 квітня Щорський районний суд закінчив розгляд справи по обвинуваченню З7-річного Романа Дудка, інспектора сектора реагування патрульної поліції Сновського відділення поліції. Йому інкримінували частину 2 статті 365 Кримінального кодексу (перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу, що супроводжувалося насильством). Санкція цієї статті - від трьох до восьми років ув'язнення з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Потерпілий 36-річний Михайло Коваленко - житель Сновська.Події, які розглядали в суді мали місце 14.01.2020 о 21 годині 50 хвилин. Широкому загалу вони стали відомі у листопаді 2021-го року, коли Державне бюро розслідувань оприлюднило інформацію про повідомлення правоохоронцю підозри. Увесь час, доки тривало слідство, інспектор продовжував службу.

Досудовим розслідуванням було встановлено, що поліцейський грубо порушив правила примусової зупинки транспортних засобів. У січні 2020 року Дудко під час чергування в місті Сновськ з колегою на службовому автомобілі переслідував водія мопеда марки «Yamaha» Михайла Коваленка, який їхав без номерного знаку і без шолома. При цьому правоохоронці не вимагали від нього зупинитися.

Підозрюють, коли скутерист зменшив швидкість, Дудко підбіг до нього та вдарив кулаком у голову. Від переляку і нерозуміння, що коїться, оскільки правоохоронець не представився та не висунув жодних вимог, Коваленко намагався поїхати. Але Дудко заскочив на скутер і вже під час руху застосував прийоми удушення та умисно завдавав Коваленку неодноразових ударів по голові і тілу. Від чергового удару по голові Коваленко впав і знепритомнів, а правоохоронець продовжував його бити.

Свідками події стали кілька перехожих. Постраждалого відвезли до лікарні з відкритою черепно-мозковою травмою та іншими ушкодженнями. А згодом через отримані ушкодження він став інвалідом 3-ї групи.

«Поліцейський звернувся до постраждалого з пропозицією оплатити його лікування, аби той не подавав заяву. Але обіцянку не виконали. Навіть більше, вони намагалися запевнити чоловіка, що знайшли його вже лежачого на узбіччі дороги», — повідомляло тоді Державне бюро розслідувань.

— Я втратив 30 відсотків працездатності. У мене не тільки черепно-мозкова травма, а й розрив барабанної перетинки лівого вуха, скалічена ліва рука. Для відновлення її повноцінного функціонування потрібно щонайменше 65 тисяч гривень, це з курсом реабілітації. Про це маю висновок зі столичної клініки, — розповів телефоном Михайло Коваленко журналістам газети “Вісник Ч”. — Загалом пере­бування у лікарні, лікування препаратами обійшлося мені більше ніж у сто тисяч гривень. Я нічого не просив Хотів лише, щоб компенсували понесені мною витрати на лікування, коли перебу­вав у медзакладі.

У суді потерпілий Коваленко розповів свою версію подій. 14-го січня 2020-го року він знаходився у знайомого, спиртне не вживав, потім заїхав в магазин АТБ і приблизно о 22 годині повертався мопедом додому. На залізничному переїзді м.Сновськ назустріч йому зі світлом дальніх фар їхав автомобіль. Порівнявшись з автомобілем потерпілий розпізнав службовий поліцейський автомобіль. За переїздом поліцейський автомобіль розвернувся та поїхав слідом за ним. Щоб уникнути адміністративної відповідальності, оскільки мопед був без державної реєстрації, а він сам без мотошолома, вирішив заїхати у сторону залізничного вокзалу і сховатись. Він заїхав за бетону огорожу, що розташована на залізничному вокзалі, мопед залишив на пероні та пішки пішов в бік місця розташування воєнізованої охорони. Пройшовши метрів 200 побачив, що поліцейські поїхали, тому повернувшись до мопеда та через територію залізничного вокзалу, біля будівлі вокзалу під'їхав до хвіртки вокзалу.

Раптом він помітив, що з боку перону за ним хтось біжить. Він подумав, що то сторож, став проводити мопед у хвіртку та продовжив рух далі, але позаду отримав удар в праве плече. Позаду на мопед застрибнув чоловік, який правою рукою шляхом захвату за шию намагався скинути його з мопеда. Оскільки до потерпілого застосовувався прийом захвату рукою його шиї, відповідно натягувався ручка газу транспортного засобу та продовжився рух вже вдвох зі швидкістю 30-40 км. Аби він відпустив ручку газу, то вони б впали вдвох. При цьому чоловік застосовував до нього насильство заподіявши не менше п’яти ударів кулаком лівої руки в ділянку лівої скроні.

Так вони проїхали 300-400 метрів до перехрестя в районі магазину «Люкс» де ледь не збили свідка-перехожого.

При освітленні від вуличного ліхтаря потерпілий впізнав працівника поліції Романа Дудка. Після чергового удару шапка з голови сповзла на очі він не впорався з керуванням і вони обоє впали з мопеда на його ліву сторону на асфальтне покриття дороги. Спочатку впав потерпілий, а на нього обвинувачений, мопед проїхав вперед і впав на праву сторону дороги. Потерпілий підвівся та поставив мопед на підніжку, а обвинувачений вирішивши, що він буде тікати знову наніс удари по голові від чого Коваленко втратив свідомість та впав на асфальт і отямився від того, що його штовхав працівник поліції — колега Дудка. Поліцейський запитав чи доїде він додому і намагався підняти його за руку, але він відповів, що у нього болить плече.


Як раз йому зателефонував знайомий який приїхав на місце події і відвіз потерпілого додому, а мопед свідок-перехожий відвів додому. Особисто Коваленко не був знайомий зі свідком, але знає, що він живе на сусідній вулиці.

У районних лікарнях і обласній лікарні потерпілий пояснював, що отримав травми при падінні в побуті, бо не думав, що отримав такі серйозні травми, наслідком яких є інвалідність. До того ж, він був під дією медичних препаратів і не міг оцінювати ситуацію правильно. Після виписки з обласної лікарні в лютому 2020 року його товариші та інші знайомі, порадили йому звернутися з заявою до правоохоронних органів. Працівники поліції, які в той вечір чергували разом з Дудко і сам він приїжджали до нього додому та вибачалися. Обвинувачений пропонував 100 тис.грн. Але так ніхто з них нічого не відшкодував. Самі ж поліцейські на суді казали, що ніяких грошей Коваленку не пропонували.

Потерпілий розповів, що отримав травму голови, перелом руки та став інвалідом 3 групи. Якість життя у ньогоа змінилась, погане самопочуття, болить голова, погіршилась пам'ять, погіршився слух. Просив стягнути з обвинуваченого матеріальну шкоду в сумі 63 795,65 грн. та моральну шкоду в сумі 300 000 грн. Просив обрати відносно обвинуваченого сувору міру покарання.

Обвинувачений поліцейський свою винуватість не визнав та пояснив, що 14.01.2020 року о 08.00 год він, як інспектор поліції у складі наряду СРПП заступив на добове чергування.Чергували на службовому автомобілі «Skoda Rapid». Приблизно о 22 годині виконуючи патрулювання в районі залізничного вокзалу водій «Skoda Rapid» (Дудко в ній перебував на задньому сидінні) звернув ліворуч у сторону міста і вони побачили попереду метрів за 100 червоні габарити двоколісного транспортного засобу мопеда, та поїхали у цьому напрямку. Транспортний засіб повернув до магазину «Люкс», а потім звернув ліворуч з хаотичними рухами ліхтаря вправо-вліво на вул.. Ю. Костюченко, а потім пропав з поля зору. Вимог про зупинку двоколісного транспортного засобу не подавали.

Проїхавши вперед побачили, що на правій стороні узбіччя Михайло Коваленко підіймає мопед. Вони втрьох вийшли з автомобіля та запитали, що сталося чи потрібна допомога. Потерпілий відповів, що впав з мопеда та медичної допомоги не потребує. Скільки осіб їхало на мопеді, він не бачив. Михайло Коваленко комусь зателефонував і сказав, що зараз під’їде товариш і вони самі розберуться. Відразу ж, хвилин через дві, автомобілем під’їхав знайомий Коваленка, та сказав, що потерпілий його товариш і вони допомоги не потребують, а потерпілого він сам відвезе додому. Мопед не мав механічних пошкоджень, видимих тілесних ушкоджень та крові у потерпілого не було, від допомоги він відмовлявся, тому поліція продовжила несення служби.

Через декілька днів, коли вони чергували, приїхав цей самий знайомий Коваленка і сказав, що останній має значні травми, розповідав, що поліцейські били його в тому числі пістолетом, зламали ключицю і що буде подавати на нього заяву до правоохоронних органів. Оскільки на них була написана заява, поліцейські вирішили зустрітись і з’ясувати у Коваленка чого ж він через півтора місяця став скаржитись на них. На зустріч з потерпілим поїхали всі три поліцейські. При розмові з потерпілим були присутні його дружина та його друзі. Потерпілий сказав, що аби вони не їхали слідом за ним, то він би не впав і не отримав тілесних ушкоджень, скаржився на стан здоров'я і розповів як змінилась якість життя та показав медичні документи з лікарень і заявив, що їм не місце у правоохоронних органах, погрожував кримінальним переслідуванням. Матеріальну допомогу потерпілому вони не пропонували.

Колишній колега Дудка, який проходив на суді свідком розповів, що десь о 22 годині вони виконували патрулювання території залізничного вокзалу. За кермом службового автомобіля був він сам, поряд ще один колега, позаду обвинувачений. Проїжджаючи у напрямку магазина «Люкс» вул. Шевченко побачили, як ліворуч на вул. Ю. Костюченко повернув мопед з червоними габаритними вогнями. Проїхавши перехрестя вул.Шевченко біля магазину повернули ліворуч і поїхали в напрямку руху мопеда. Хто керував транспортним засобом, скільки чоловік їхало на мопеді, він не бачив бо було темно. Попереду, метрів за 200-300, мопед почав виляти щезло світло габаритів. Проїхавш вперед побачили, що чоловік у якому свідок впізнав Михайла Коваленка, вже підняв мопед. Зупинившись біля потерпілого всі працівники поліції вийшли зі службового автомобіля та запитали, що сталось. Михайло Коваленко пояснив, що впав на мопед. Через 5 хвилин по дзвінку Коваленка приїхав колишній начальник ДАІ, заступник начачальника Щорського РВУМВС, який є його товаришем. А через 6 місяців потерпілий разом з якимось чоловіком, якого представив своїм адвокатом, у районі Герасимового озера в м.Сновську, через знайомого ініціював зустріч з поліцейськими. На зустріч прийшли 2 патрульні без Дудка. Потерпілий сказав, що можна залагодити питання за 15 тисяч доларів в іншому випадку шантажував поліцейських кримінальним переслідуванням. Свідок вважає, що потерпілий впав з власної необережності, ожеледиці і ям не було. Причиною падіння з мопеда свідок припускає, що була втеча потерпілого від поліцейського патруля, бо зазвичай коли водії мопедів бачать поліцейських на службовому автомобілі так і роблять. Також свідок додав, що у потерпілого до поліцейських особиста неприязнь, оскільки він разом з двома своїми друзями займався перевезенням нафтопродуктів з Білорусії та Росії та її незаконною реалізацією у гаражах. Місто Сновськ маленьке і всі про це знали. Незадовго до цих подій за незаконну реалізацію нафтопродуктів складався протокол про адміністративне порушення, вилучалися нафтопродукти.

При цьому поліцейські на суді не змогли дати відповіді, чому не перевірили документи на мопед Коваленка, коли побачили, як той лежить біля нього.

Після слухання справи суддя Шаповал Зоя Олексіївна прийняла сторону обвинуваченого. Від суду не надходило запитання про відео з нагрудних камер поліцейських чи відеореєстратору. Адже у цій історії таке відео, допомогло б відкинути сумніви, щодо версії будь-якої зі сторін. Скоріше за все таке віде не збереглося, бо як правило воно зберігається не більше місяця, якщо раніше його не затребують, наприклад, для розслідування.  Також суддя зазначила у своєму виправдувальному вироку, що оскільки комплекс тілесних ушкоджень, що виявлені у потерпілого, міг утворитися як одномоментно в результаті падіння зі скутера на тверду поверхню, в тому числі і від нанесення ударів кулаком, то висновки експерта не свідчать про винуватість обвинуваченого, а підтверджують лише факт отримання тілесних ушкоджень потерпілим.

Покази одного зі свідків, який бачив, як на мопеді їхали дві людини — один в камуфляжному одязі, іншій в темному (ймовірно поліцейській формі), суддя також відкинула, бо на її думку покази цього свідка, не узгоджувались з показами всіх інших учасників подій.

Тож Романа Дудка суд визнав невинуватим у пред`явленому йому обвинуваченні за  ч.2 ст.365 КК України  та постановив  виправдати його. На вирок може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення через  Щорський районний суд  Чернігівської області.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Коваленко, Шаповал, Дудко, Сновськ, мопед

Добавить в: