Говорять діти. Щастя — це...
Ось уже більше 20 років поспіль Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) запитує в українців, чи вважають вони себе щасливими. І більшість із нас має на це ствердну відповідь. Навіть повномасштабна війна не змусила українців опустити руки та зневіритися. Соціолог та директор КМІСу Володимир Паніотто пояснює це тим, що хоча матеріальні умови життя значно погіршилися і багато людей потерпають від розлуки з родинами, але є речі, які все ж підвищують рівень щастя: значно зросла згуртованість суспільства, цінність держави для населення, взаємопідтримка.
Якщо звернутися до цифр, то станом на вересень 2022 року 68% українців вважали себе щасливими.
Попри війну, яка на той час тривала вже майже сім місяців, показник майже не змінився - у грудні 2021 року щасливих було 71%.
Водночас тих, хто вважає себе абсолютно нещасливим виявилося 13% (проти 15% у 2021 році).
Також, згідно опитувань у різні роки, найбільше радості нам приносить родина, діти, друзі, подорожі, спілкування з природою, гроші, музика, робота, домашні тварини та подарунки.
Ми ж вирішили поцікавитися у маленьких українців: що вони вважають щастям і що робить щасливими їх. Своїми думками з нами люб’язно поділилися другокласники Борзнянської загальноосвітньої школи ім. Христина Алчевської.
Даша, 8 років: «Щастя - це радість. Для цього дітям потрібно більше веселитися, бігати, гуляти - бути безтурботними.
А дорослого щасливим робить навіть якась проста історія, хороше слово чи жарт. Востаннє я найщасливішою почувалася кілька днів тому, у свій день народження. Бо тоді було багато подарунків, було цікаво і весело».
Артем, 8 років: «Щастя - це коли друзі мирно живуть, один одного не ображають, діляться усім, чим можуть. Я почувався б абсолютно щасливим, якби в світі все було добре, щоб не було нічого погано. А мам робить щасливими любов їхніх дітей. Тому я свою маму часто обіймаю, щоб вона знала, як я її люблю».
Єва, 7 років: «Щастя - це коли люди про щось мріють і воно збувається. Дорослим для щастя потрібні більш стабільні речі: щоб була робота, власний будинок. А дітям іноді достатньо мати іграшки. Мені зараз для щастя всього вистачає, у мене є сім’я, всі необхідні речі. Так само не можу сказати, що якийсь із днів - найщасли- віший. Бо кожен день - по-своєму хороший».
Єгор, 7 років: «Я почуваюся щасливими, коли мене друзі чи родичі запрошують на якісь свята. Тому хочеться більше святкових днів. А ще мені для щастя потрібно, щоб мої батьки були щасливі. Для цього я повинен бути розумним і слухняним.
Щасливими людей можуть робити й речі, наприклад, красива кофта. У мене немає списку таких речей, яких не вистачає для щастя, бо все, що я хотів, я вже маю: ігрову приставку і велосипед... Треба, мабуть, про новий список для щастя подумати».
Ваня, 8 років: «Щастя - це коли добре. Мене роблять щасливими друзі. У мене їх багато і ми ніколи не сваримося, друзі мені допомагають. А дорослим для щастя потрібно, щоб діти слухалися і допомагали. Дітям і дорослим різні речі для щастя потрібні».
Коля, 8 років: «Щастя - це коли людина радіє чомусь гарному.
Мене роблять щасливим ігри в телефоні. А ось мама буває щасливою, коли я її вітаю. Востаннє найщасливішим я почувався, коли 8 березня прокинувся і привітав маму, подарував тюльпан. Вона то-о-о-очно зраділа і у відповідь подарувала мені робота. А я люблю усілякі такі штучки, бо я іноді - винахідник».
Аня, 8 років: «Щастя - це все, що ти любиш, і ті, кого ти любиш. Усім, і дітям, і дорослим, найперше потрібно здоров’я, щоб вони були щасливими. Тож мене робить щасливою, коли я здорова і мій молодший братик - здоровий.
Я почуваюся щасливою у день народження і коли йду до стоматолога. Я їх взагалі не боюся, бо вони нічого погано не роблять. А мій лікар - взагалі найкращий, я його люблю!».
Святослав, 7 років: «Щастя - це коли ти веселий. У мене два дні - найщасливіші. Один - це мій день народження, який буде у серпні.
А другий я ще теж чекаю - коли Україна переможе. І перемоги я чекаю навіть більше, ніж дня народження. А ще мене робить щасливим велика сім’я. У мене є 9 сестер і 3 брати (рідна, двоюрідні і троюрідні), бабуся і навіть прабабуся!
Дорослих робить щасливими, коли ми добре вчимося. Хоча нам хороші оцінки все ж потрібні більше, ніж дорослим».
Вова, 7 років: «Я щасливий, коли вчу «домашку», точніше - коли вже повчив. Бо це означає, що я вже - вільний і можу спокійно гуляти, скільки захочу.
Ще колись був щасливим, коли в мене за один день відразу два зуби випали. Тоді мені зубна фея подарувала цукерки і гроші.
Для повного щастя мені не вистачає дрібнички: на телефоні, у якому я найбільше люблю гратися, екран побитий. Але брати щось придумають і тоді я буду повністю щасливим».
Джерело: газета “Вісті Борзнянщини” від 23.03.2023, Марина ГРИНЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Теги: опитування, діти, щастя