Жителям декількох сіл шлях до великоустівського мосту відрізала вода
Як на острові, крім мешканців Пекарівського, опинилися й жителі Задесенського старостинського округу, що на Сосниччині (до його складу входять села Велике Устя, Долинське, Бутівка, Бондарівка, Мала Бондарівка, Польове). До війни вони добиралися до центру громади мостом через Десну. Та він був зруйнований у перший же день повномасштабного вторгнення росіян.
З кінця минулорічного лютого людей перевозили власним моторним човном батько і син — Сергій та Ярослав Клюї. Від берега до берега — близько 2 км. Ціну за проїзд не встановлювали. Кожен давав на бензин скільки міг.
- Хліб, продукти, ліки попервах доправляли через річку на тросах. З часом, коли працівники комунального підприємства «Благоустрій Сосниця» виготовили і встановили металеву драбину з поручнями, почали користуватися й мостом, — розказує староста Задесенського округу Леонід Ляшик.
Драбиною (її висота — понад 20 метрів) люди піднімалися на вцілілу частину моста, здолавши перед цим «стометрівку» по руїнах. Це було під силу не кожному (у драбині — 63 сходинки до того ж вона доволі крута — встановлена під кутом 45 градусів). Тим більше що часто треба було тягти ще й велосипед та сумки, бо. перебравшись на протилежний берег, задесенці опинялися в Малому Усті, від якого до Сосниці ще 10 км. Та коли все-таки якось призвичаїлись, прийшло нове випробування — повінь серед зими. Такого водопілля, як цього року, не пам’ятають навіть старожили. Шлях до драбини був відрізаний водою.
— Організували переправу човном, - продовжує Леонід Миколайович. — Тільки в старостаті він не моторний, а на веслах. Та невдовзі й це стало неможливим. Тепер усе залежить від того, як швидко спаде вода.
Коли це станеться, не відомо, адже ніхто не відміняв ще й весняної повені. Гідрологи припускають, що через теплу зиму і невеликі запаси снігу вона буде не дуже потужною. Однак рівень води залежить ще й від того, скільки опадів випаде до піка водопілля (його прогнозують у березні-квітні).
— Проблема є — дійсно складно добратися до сходинок, які ведуть на великоустівський міст. Бо ситуація унікальна — зимовий розлив. Контролювати рівень води, зрозуміло, неможливо. Треба зачекати, коли вона спаде, - говорить і голова Сосницької територіальної громади Андрій Портний.
Ті. в кого термінові справи в Сосниці, кому треба негайно звернутися до лікаря, шукають вихід хто як може. Більшість обирає такий варіант: їдуть до Бондарівки (транспорт доводиться винаймати або викликати таксі), де зупиняється приміський потяг Сновськ-Бахмач, доїжджають ним до Мени, а звідти маршругкою чи попуткою — до Сосниці. Теоретично на дорогу має піти близько години, насправді ж не завжди вистачає й половини дня — і то тільки в один бік.
Дехто практикує поїздки (в основному по покупки) до Борзни Туди трохи більш ніж 40 км. І добратися можна тільки приватним транспортом, громадський не ходить.
— На жаль, поки що так. Тільки-но дозволять погоди і умови, відновимо сполучення з мостом усіма доступними способами, — обіцяє голова громади.
Відновлення повноцінного функціонування моста, за його словами, можливе до кінця нинішнього року.
Джерело: газета “Гарт” від 23.03.2023, Марія ІСАЧЕНКО
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.