У Кудрівській школі діти вчаться на дистанційці через відсутність укриття
Батьки кудрівської школи (на Сосниччині) хочуть перевести своїх дітей з дистанційного навчання на очне. Пояснюють: на дистанційці школярі втрачають інтерес до знань, до того ж дітям потрібне живе спілкування. Заклад відвідують близько nie сотні учнів: місцеві та із сусідньої (за 7 км) Киріївки. Школа розміщена в типовій будівлі, де є спортзала, їдальня, облаштовані внутрішні теплі туалети.
Проте на сьогодні задовольнити прохання батьків неможливо: у закладі освіти немає укриття. Не обладнане навіть найпростіше, з дотриманням елементарних вимог наявність природної чи штучної вентиляції, двох виходів, санвузлів чи біотуалетів, запасів питної води тощо.
Де облаштувати укриття, днями вирішувала комісія, до якої входили голова громади Андрій Портний, директорка школи Оксана Рудя, працівники ДСНС. Обрали підвальне приміщення з гідробетону, що будувалося як пожежний резервуар. Воно підходить найбільше, але потребує ремонту.
- Треба зробити безпечні для дітей східці, освітлення, побілити — на цей час є тільки бетонна коробка. — говорить Оксана Рудя.
Андрій Портний запевняє: придбання необхідних матеріалів і ремонт будуть коштом місцевого бюджету — батьків просять тільки допомогти навести лад у приміщенні. Якщо дружно взятися за справу — облаштування багато часу не займе. Небагато його залишилося і до кінця навчального року.
— Про шкільні укриття мали подумати раніше, — доводилося чути від жителів громади. У тому числі і в Сосниці — від батьків, чиї діти навчаються в гімназії.
Стверджують: укриття в закладі є, але для експлуатації непридатне, бо в підвальному приміщенні, де немає вентиляції.
- Після того як я відвідала його, була змушена забрати дитину додому, адже здоров'я важливіше, — написала зокрема Тетяна Шматько у своєму зверненні до очільника громади з проханням облаштувати безпечне місце, в якому учні могли б бодай перечекати повітряну тривогу.
Батьки розуміють: про стовідсоткову безпеку дітей сьогодні не йдеться, бо повноцінних бомбосховищ у закладах освіти немає (не лише в Сосниці — в усій країні), а найпростіші укриття захищають хіба що від осколків снарядів, уламків зруйнованих будівель, повітряної ударної хвилі, пожежі. Тому просять зробити хоча б те, що можливо, для відносної безпеки школярів.
Як приклад наводять досвід сусідньої Менщини. Там у закладах освіти підготовлені 34 сховища в яких, із-поміж іншого, є ємності для води, контейнери для харчових продуктів, біотуалети.
Ремонт у підвальних і цокольних приміщеннях робили батьки, вчителі, волонтери, небайдужі люди, а кошти на оснащення укриттів (17 527 доларів США) вдалося отримати завдяки участі в одному з проєктів UNDP Ukraine (Програма розвитку Організації Об'єднаних Націй в Україні). Крім того, від ПРООН надійшло ще й 15 бензогенераторів для цих укриттів.
- Це стало можливим, бо наша проєктна заявка «Безпечне освітнє середовище Менської громади в умовах війни» перемогла і виграла грант, — говорять у міській раді. — Її підготувала громадська організація «ДІМ» («Добрі ініціативи Менщини». — Авт.) спільно з відділом економічного розвитку та інвестицій міськради. Реалізацію проєкту закінчили 31 січня цього року. За рахунок донорських коштів для дітей Менщини створили зручні умови в укриттях.
А в Городнянській школі мистецтв імені Лідії Кондрашевської укриття нагадує кімнату психологічного розвантаження. Тут приступили до його облаштування одними з перших у місті. Викладачі, працівники відділу культури, сім'ї, молоді та спорту міськради не лише зробили ремонт у підвалі, а й відновили вентиляцію, облаштували санвузол. подбали про обігрів Та творчим людям цього здалося замало. Тож викладачі художнього відділення разом з очільницею закладу Тетяною Агарковою через соцмережі звернулися до своїх вихованців із пропозицією взяти участь в оформленні укриття. Прийшли два десятки учнів — і нинішніх, і випускників. Вони працювали кілька днів, малюючи на підвальних стінах позитивні картинки.
— Трішки яскравих фарб, відповідний настрій та дружна команда — і сірі стіни перетворюються на казкові, — каже один із викладачів школи мистецтв Ігор Поляков. Він розписував укриття разом із вихованцями.
Джерело: газета “Гарт” від 09.03.2023, Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.