Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Жителі села на Ічнянщині зібрали 100 тисяч на генератор, щоб бути з водою

Радио

Жителі села на Ічнянщині зібрали 100 тисяч на генератор, щоб бути з водою

 

Більше ста тисяч гривень зібрали жителі Іржавця на генератор, щоб за відсутно­сті електроенергії ним запускати роботу насосної станції. Організував односельців староста Сергій Сирота. Власний проєкт реалізував спільно із громадою та спонсорами.Проблема із водою в Іржавці була давно. Рі­вень води упав настіль­ки, що зі слів старости, на все село лише в одній-двох криницях можна було набрати води, та й та була не­придатною для спожи­вання. Через надмірну норму заліза, марган­цю за санітарними нор­мами вважалася техніч­ною. Населення стало масово ставити насосні станції.

У 2011 році у селі зро­били водогін. Але під час буревіїв, зникала електрика і насосна станція не працювала. Так само не могли на­брати води й селяни, які користувалися власни­ми свердловинами.

У 2016 році Сергій Си­рота ініціював виділен­ня із сільського бюдже­ту 46 тисяч гривень на закупку генератора та інвертора для плавного пуску двигуна насосної! станції сільського во­догону. З третьої спро­би депутати погодили це питання.

- Я тоді взяв на себе відповідальність по ге­нератору, - розповідає Сергій Сирота. - Знай­шов представника, який продавав гене­ратори на платфор­мі Прозоро. Він мені прислав усі докумен­ти із печатками, усе офіційно. Я передав ці документи на сільську раду. Але через наше протистояння із тодіш­нім головою генератор село не отримало.

Ставши старостою Сергій Сирота цю ідею не відкинув. Запропо­нував односельцям зі­братися на генератор, як регулярно стало зникати світло, а з ним і вода. У людей - малі діти, худоба... Як-то кажуть, припекло.

Зі слів співрозмовника, люди активно відгукну­лися. Такої підтримки він навіть не очікував. Практично усі жителі здали гроші. Окремі домогосподарства і по тричі здавалися. Були навіть такі односель­ці, які, не маючи цент­ралізованого водогону, вкладалися у загальний збір. Загальна пробле­ма неабияк об’єднала жителів Іржавця.


Не відмовили у допо­мозі й спонсори. Най­перше, староста дуже вдячний родині Сенчиків та директору СТОВ «Іржавецьке» Сергію Карапишу.

- Натомість великі підприємства, які пра­цюють на території на­шого старостату, такі як ПрАТ «Ічнянський завод сухого молока та масла», СТОВ Интер», TOB «TAC АГРО ПІВ­НІЧ», TOB «АГРОКІМ» навіть не відповіли на офіційне звернення, - наголосив староста.

Сергій Сирота само­тужки обрахував, що для села підійде гене­ратор потужністю 15 кВТ, який виробляє 12 кВт номінальної напру­ги. На ринку України такі коштували від 270 до 300 тисяч гривень. Дешевший варіант - за 208 тисяч гривень - допоміг знайти зем­ляк з Іржавця, колиш­ній голова Прилуцького міськрайонного суду Анатолій Галич. Через свої зв’язки йому вда­лося на Розетці забро­нювати останній такий генератор, який був в Україні. Було це (на хвильку!) о першій ночі.

Ще близько 15 тисячі гривень СТОВ «Іржа­вецьке» проплатило за автоматичний ввід резерву (АВР) - при­стрій, який моніторить державну електричну мережу і під час робо­ти генератора не дає одночасно включи­тися двом мережам.

На жаль, в Україні вже непоодинокі випадки, коли людина заплуталася, забулася і, як наслідок, горять і ге­нератори, і електричні побутові прилади.

Придбаний генератор уже працює і забезпе­чує людей водою у час відімкнень електри­ки. Мало хто із сільсь­ких громад можуть цим похвалитися. А от можливістю керувати роботою генератора дистанційно, із смартфона, таке ноу-хау під силу й зовсім одини­цям очільників.

Для цього пан Сергій додатково в інтернеті знайшов, купив і зака­чав у свій інтерфейс програму, яка смс-ками повідомляє, коли падає тиск вади у водопровід­ній мережі, чи зникає струм у мережі. Тоді одним натисканням кнопки на смартфоні староста запускає генератор. Також він може слухати як він працює. А згодом планує встановити ка­меру спостереження, щоб його ще й бачити. Доки такої програми не було Сергій Сирота щоразу ходив вмикав і вимикав техніку, зараз це робить віддалено.

Джерело: газета “Трудова слава” від 02.02.2023, Ніна НАЛИВАЙКО

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: генератор, Іржавець, Сирота

Добавить в: