Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » У підприємства, де через обстріли росіян загинули 50 корів нема можливості виїхати в безпечне місце

У підприємства, де через обстріли росіян загинули 50 корів нема можливості виїхати в безпечне місце

 

— Хто живе да­лі від кордону, не може навіть уяви­ти, як нам тут. Ма­ло не щодня подумки прощаємось із життям. Летить над головою, а куди, хтозна. Часто пада­єш прямо на землю там, де стоїш. Бо до погреба не до­бігти, — розповіда­ють мешканці Галаганівки, що на Семенівщині.

Погреби — це весь захист селян. Більше мо­ральний. Бо в переважної більшості вони примітивні — будувалися не для війни.

Зараз у селі мешкає близько 130 людей. Попри постійну небезпеку, евакуюватися не хо­чуть. «Будемо вдома до останнього», - доводи­лося чути не раз. Одні вірять, що обійдеться (як і до цього) без людських жертв. Дехто не прихо­вує, що їхати нема до кого: всі родичі живуть у росії. Туди від Галаганівки до кордону якихось З км. Але тепер вони — вороги. Родинні зв'язки ро­зірвані. Спілкування немає.

— Звичайно, якби люди висловили бажання евакуюватися, для них би шукали житло в більш безпечних місцях, — говорить староста Роман Козік. Старостат у сусідній Архипівці. Там теж неспокійно недавно під час обстрілу була по­шкоджена підстанція (зокрема 2 силових транс­форматори, повітряна лінія 10 кВ). Без світла — поки не усунули поламки — залишалося понад 700 абонентів у 9 населених пунктах. — Але се­ляни не хочуть покидати обжи ті місця. Мешканці в основному вже похилого віку. Кажуть: пізно. Молодші тримаються за роботу Бо де її зараз зна­йдеш? А дітей годувати треба.

У Галаганівці робота поки ж що є - завдяки сільгосппідприємству ТОВ «Нове життя". Хоча працювати теж доводиться під обстрілами. Найпо­тужніший з останніх був 30 жовтня. Ворог ударив прицільно — по фермі. Серед білого дня. Корови були в загоні — їх пригнали з лугу, щоб подоїти. Кілька снарядів вибухнули прямо посеред стада.

“Було зафіксовано 21 вибух У результаті во­рожого обстрілу пошкоджені будівлі сільгосппід­приємства, загинуло 48 голів великої рогатої худоби», - повідомив тоді в соцмережах голова Новгород-Сіверської РВА (Семенівка в складі цього району) Андрій Анікієнко.

- Це тільки ті, чиї трупи виявили в загоні. Час­тину корів розірвало на шматки і розкидало до­вкола на десятки метрів. В одному місці лежала голова, в іншому — ребра, ноти. Близько 20-ти тварин зазнали поранень. Одні померли, інших довелося здати на м м'ясокомбінат, - зітхае очільник "Нового життя” Микола Сич із 220 корів вціліли 150. Збитки, за попередніми підрахунками, перевищують 2 мільйони гривень.На фото поранена корова зі стада ТОВ "Нове життя”, фото "Суспільне Чернігів"

За словами Миколи Володимировича, після 30 жов­тня надої дуже сильно впали. Тварини й досі не відійшли від стресу. До того ж доїти доводиться не за графіком, як раніше, а тоді, коли є електроенергія.

Інколи серед ночі їжджу селом, забираю доярок. Запитую, чи не планують перевезти ферму в без­печніше місце. Так нещодавно зробили у Грем’ячі (теж на Новгород-Сіверщині). Там від ферми до кордону не­має й кілометра. Обстріли постійно. Під час одного з них снаряди впали в силосну яму, де було понад 1000 тонн кормів, і не розірвалися. Лежать там і досі А близь­ко 500 корів уже в більш безпечному місці. Евакуювати їх було непросто, бо перевізники, дізнавшись, де розта­шована ферма, відмовлялися їхати навіть коли пропо­нували подвійний тариф. За ціною власники ферми (во­на входить до складу “Rostok-Huiding Group») не стояли, адже, придбавши її у 2014 році, вклали у відновлення, осучаснення і поліпшення продуктивності дійного ста­да більш ніж 20 млн грн. Врешті-решт після пошуків які тривали цілий місяць, вдалося-таки домовитися з одним із перевізників. Але він надав тільки двоповерхову фуру. тож довелося шукати і водія. Та головне — питання було вирішене: за 12 ходок перевезли всіх тварин. І хоч після комфортного утримання їм непросто пристосовуватися до умов на покинутій фермі (її власник усе розпродав і виїхав іще влітку), зате цілі. До того ж не доведеться зви­кати до нових доглядачів і доярок: більшість працівника теж переїхала на нове місце. Для них агрохолдинг уже почав купувати житло.

— У нас немає таких можливостей, — каже Микола Сич. - Будемо вже тут. Не ми одні в таких умовах.

На жаль, він правий. Згідно з висновками Мінагрополітики, крім Чернігівської, сільгосппідприємствам теж дуже непросто у Харківській, Сумській, Київській, Донецькій, Луганській, Миколаєвській, Херсонській і Запорізькій областях. За інформацією очільниці Управління тваринництва та племінної справи Департаменту агропромислового розвитку мінагропромполітики Олени Дадус, збитки через загибель тварин та пошкодження і руйнування ферм, складають майже 2 млрд грн. На сьогодні підтверджено втрату 6 тисяч корів, близько 100 тисяч свиней, понад 3.5 млн. голів птиці, пошкоджено, або зруйновано 206 підприємств.

Джерело: газета “Гарт”, від 15.12.2022, Марія ІСАЧЕНКО

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Галаганівка, корови, обстріли

Добавить в: