Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » «Старлінк» від Ілона Маска працює в Мені

«Старлінк» від Ілона Маска працює в Мені

 

Starlink — це платформа швидкісного супутникового інтернету компанії SpaceХ, що належить американському мільярдеру Ілону Маску. Після початку повномасштабного вторгнення росії Маск запустив в Україні підтримку сервісу Starlink і надіслав термінали, що забезпечують зв’язок з його супутниками. Першими в області в березні «Старлінк» запустили в Менській громаді.— «Старлінк» пробивали самі, — згадує Юрій Стальниченко, секретар Менської міської ради. — Орки перебили магістральні кабелі, канали зв'язку наших інтернет-провайдерів Сіх у Мені два: «Укртелеком» і «Смартком»), Дротового інтернету не було, а мобільний недостатній. Стукали в усі можливі двері. І за допомогою працівників Мінцифри та через Асоціацію міст України змогли отримати перший пакет «Старлінк».

Наші волонтери тоді вже їздили в Київ за ліками, за продуктами. Закидали ящик зі «Старлінком» гуманітаркою, памперсами. Везли під кулями. Переправляли човном через Десну.
Підключили в березні. Вирішили піти нестандартним шляхом, —ді­литься досвідом Юрій Стальниченко.

— Не використовуємо «Старлінк» як звичайний роутер (пристрій, що роздає інтернет). Ми розмістили систему в точці одного з наших інтернет-провайдерів і таким чином могли отримати інтернет не тільки в радіусі дії «Старлінка». «Приват- Банк» і «Укрпошта» — це перше, що підключили. Ще навколишні громади і не думали над тим, щоб запустити банківські системи, а в Мені вже черги до «ПриватБанку» стояли. Бу­ла проблема з готівкою, її доставили так само, як і «Старлінк».

Березень-квітень «Старлінк» використовували активно. Хоча ще було і в нас досить «спекотно». Не афішували, включали потрібні точки і отримували інтернет для поліції, банку та інших важливих структур. Підключили Центр надання адміні­стративних послуг, оскільки станом на 1 квітня в нас уже було сім тисяч внутрішньо переміщених осіб (тобто, кількість людей у Мені збільшилась майже вдвічі).
Березень-квітень «Старлінк» використовували активно. Хоча ще було і в нас досить «спекотно». Не афішували, включали потрібні точки і отримували інтернет для поліції, банку та інших важливих структур. Підключили Центр надання адміні­стративних послуг, оскільки станом на 1 квітня в нас уже було сім тисяч внутрішньо переміщених осіб (тобто, кількість людей у Мені збільшилась майже вдвічі).
Другий пакет «Старлінк» отримали від обласної військової адміністрації в рамках співпраці з громадами наприкінці травня-у червні. З сонячною батареєю. На випадок, якщо інтернет-зв’язок по­трібно буде влаштувати за межами міста або за відсутності електрики. Встановили «Старлінк», підключили сонячні панелі і можна працювати.

Його використовували кілька разів. Наприклад, як резерв, коли в менській гімназії діти з північних громад нашої області проходили ЗНО. Тоді ще виникали проблеми з інтернет- забезпеченням. Підключили систему на вхід, через кабель. І якщо б інтер­нет зник під час тестування (а час об­межений), одразу б переключилися на «Старлінк».

Володимир Кордаш, начальник відділу комп’ютерних і цифрових технологій Менської громади, роз­кладає просто на траві сонячні панелі до системи «Старлінк». Усього вісім панелей, на 50 ват кожна.Володимир Кордаш з сонячною батареєю


— Тепер їх треба поєднати між собою, — коментує свої дії Володи­мир Олександрович. — У коробці окремо зберігається акумулятор на 95 ампер/годин. Вагою кілограмів 40. Плюс інвертор (прилад, що перетво­рює енергію сонячних батарей на електричну). Прилад-контроль за­рядки акумулятора. Запобіжники. Усе під­ключається, на виході дає 220 вольт.

І до цих 220-ти під­ключається вже сама система «Старлінк»: роутер і супутникова антена. Вона не важка. Довгий кабель, перехідники-перемикачі.

— Оце дозволяє роздавати вайфай. А це — для підключення до локальної мережі, — пояснюють чоловіки.


— Резервна система. Якщо електропоста­чання є, підключаємо «Старлінк» просто в розетку.

Складається вся система хвилин 15. Довше, кажуть, пере­носити з місця на місце і дроти розкручувати.

Супутникова антена встановлюється на підставку на рухомому кріпленні. При включенні повертається "обличчям" до верху і починає шукати найближчий супутник. Знайде кращий сигнал, заспокоюється, залишається в такому положенні.

- Набір портативний, для індивідуального використання. Не на всю громаду, а скоріше на квартиру або будинок. На даний момент у нас з інтернетом ситуація більш-менш стабільна.

— Тобто, обидва пакети «Стар­лінк» зараз лежать?
— Перший, від Мінцифри, ви­користовуємо як резервне джерело. Якщо проблема з основним інтер­нетом, провайдер перемикається на «Старлінк». У минулому місяці різко впала швидкість інтернету, ми працю­вали на «Старлінку». Переключення зовсім непомітне: зник інтернет хвилин на п’ять і далі запрацював.

Другий, від ОВА, використовува­ли кілька разів і з батареями, і без. Довго думали, де саме встановити. Вирішили передати другому нашому інтернет-провайдеру. Придумали під­ключити так, щоб і приватний сектор частково заживити, пошту. Знайшли канали, розтягли оптоволокном. Можна буде використовувати для критичної інфраструктури. Готовий канал і на «Ощадбанк», і на «Аваль». На РЕМ і на газ. Поки не знадобилось підключати, але могли б, — додає Володимир Кордаш.

— То і на все місто можна роз­тягти?

— Тоді швидкість зменшиться. Якщо швидкість 100 мегабіт і під­ключиться 100 споживачів, то вийде всього по одному мегабіту на кожно­го. Це хіба що текст почитати. Якщо на небі хмари і дощ, швидкість ще падає. У сонячну погоду — 150-170 мегабіт, більше ми не бачили. Якщо по 50-40 мегабіт перепадає кожному споживачеві, це добре.

— Люди з будинків могли б підключитися нелегально?
— Не вийде. Треба знати пароль.
— Ще чекаємо на отримання третього пакета «Старлінк», для центру первинної медико-санітарної допомоги Менської громади. Він ще
в процесі передачі, — здивував се­кретар міськради. — Отримуємо від обласного управління здоров’я. Уже є рішення про передачу Менській ТГ. Буде використовуватися для роботи сімейних лікарів.

У рамках проекту «Добре» громада отримала кейси «IDIS», 11 штук. Для працівників ФАПів, сільських амбулаторій. Це такі че­моданчики, мобільні діагностичні пакети для сільських населених пунктів. Для того, щоб медпра­цівник міг взяти перші аналізи на місці, провести діагностику і зразу через інтернет передати результат сімейному лікарю. ЕКГ, аналіз крові, аналіз сечі і так далі. Фельдшер з села може передати це навіть через мобільний інтернет. А опрацьовувати інформацію буде лікар у Мені через швидкісний канал «Старлінк».

— Яка абонплата за «Стар­лінк»?
— Громада не платить нічого. Передано в користування на період воєнного стану. Оплату досі ніхто не вимагав. Перший, мабуть, оплачує Мінцифри. На другий акту прийому-передачі поки що немає. Вони передавалися в такий час, що про оплату ніхто й не думав.

Джерело: газета “Вісник Ч” від 06.10.2022, Олена ГОБАНОВА, фото автора

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Кордаш, Мена, старлінк, Стальниченко

Добавить в: