Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Жителям Борзни тепер потрібно їздити у «паспортний стіл» до Ніжина. Дорога займає цілий день і вартує 250 гривень

Жителям Борзни тепер потрібно їздити у «паспортний стіл» до Ніжина. Дорога займає цілий день і вартує 250 гривень

 

Скільки б ми чи інші ЗМІ не писали про адміністративну реформу, її важливість та еко­номічну доцільність, побачити її суть та відчути у дії можна лише після того, як власними руками, так би мовити, пома­цаєш.
Після децентралізації та по­ділу на чотири з половиною громади Борзнянщина втратила район, приєднав­шись до району Ніжинського. До слова, деякі державні орга­нізації й раніше почали мати вище керівництво у інших ра­йонних чи обласному центрах, перетворившись на філії чи підрозділи. Тепер же офіційно центром «прийняття рішень», звісно, після самого центру громади, став Ніжин.


Деякі корективи у робо­ту державних органів внесла ще й війна. Так, чи то через неї, чи то через втрату статусу «райцентр», не так давно при­зупинив свою діяльність Борзнянський районний сектор державної міграційної служ­би (ДМС), серед людей більш популярний як «паспортний стіл». У невеликий проміжок часу, між його тимчасовою нероботою через початок повномасштабного вторгнення та призупиненням діяльнос­ті, мені пощастило оформити паспорт старшому синові. По­при невеликі черги, особливих незручностей не відчувалося: потрібна, приміром, додатко­во довідка зі ЦНАПу - то тут, на місці, все швидко вирішу­валося. Як то кажуть, у Борзні все поруч, все - під рукою. Та й люди свої, знайомі: і порадять, і проконсультують, навіть у не­робочий час, за що їм окрема вдячність.Уже за кілька місяців до­велося знову скористатися по­слугами міграційної служби - чоловікові фотокартку до паспорта вклеїти. Здавалося б, справ - на кілька хвилин. Але вирішувати їх потрібно було вже в Ніжині. Будучи люди­ною не зовсім відрізаною від благ цивілізації, спробувала записатися до електронної черги, щоб зберегти власний час та нерви. Проте тут на мене чекало перше розчарування: після кількох кліків отрима­ла повідомлення, що вільно­го «віконця» у найближчі дні вже немає. Що поробиш, «жива» черга, як у старі добрі «недіджиталізовані» часи, то «жива» черга...

Дорога до райцентра осо­бисто у нас складнощів не викликала: на щастя, маємо друзів і родичів, які працюють у Ніжині, які люб’язно запро­понували нас підвезти. Окремо хочеться сказати, що «на щас­тя» тут досить умовне поняття: нам-то зручно, що є кому «під­кинути» до пункту призначен­ня, але чи може радувати той факт, що молоді Борзнянщини вдається влаштовуватися на роботу не в Борзні, а ген-ген у Ніжині.

До Ніжинського місько­го відділу ДМС ми прибули свіженькими та завчасно: на годиннику не було й 8 ранку, а робочий день тут розпочи­нався з 9-ї. Попри це на ґанку вже чекав перший відвідувач. Передчуваючи, що їх буде ще чимало, вирішили: ні кроку з місця. Відразу за нами зайняв чергу й літній чоловік: «Я тут взагалі з 3 години ночі. Все ще було зачинено, то Ніжином блукав, уже й втомився.» За говіркою було чути - чоловік, як і ми, немісцевий. Мабуть, «елекричкою» діставався, тому й прибув так рано.


За кілька хвилин до почат­ку роботи на подвір’ї вже було гамірно - зібралося кілька десятків людей. У більшості своїй видно, що теж - немісцеві: дізнавалися, кому який кабінет потрібен, за яким гра­фіком приймають, що з собою треба мати. За кілька хвилин до відкриття до дверей впевне­ною ходою пройшло двоє - їм з електронною чергою пощас­тило.
Треба відзначити, працівни­ки Ніжинського міського відді­лу ДМС організували прийом громадян як належить (при­наймні, так видалося у наш візит): рівно о 9 годині ранку двері закладу відчинилися, відразу за прізвищем викли­кали тих, хто був зареєстрова­ний у черзі, решті оголосили: хто тільки подає документи на оформлення паспорта - фор­муйте чергу до кабінету №5, хто забирає готовий документ - №6. Нас же зі вклеюванням фотографії забрали до сьомого кабінету.

Із плюсів: написання заяви зайняло у нас дві хвилини - ось, у принципі, і весь візит до «паспортного столу». Тобто, швидко, спокійно, без довгого стояння (але за умови, що свою чергу ми зайняли за годину до відкриття установи і були, фактично, першими). До того ж, нам неймовірно пощастило - сигналів повітряної тривоги не було. Інакше прийом громадян призупинився б, а це - знову час очікування і нервів.

Є у всій цій історії і величез­ний мінус: довелося витратити цілих два дні, щоб оформити таку дрібничку. Адже най­ближчий автобус додому, на який ми встигали, був у Борзні о 13.30. І, повірте, після дво­годинної дороги селами рідної Борзнянщини, у спеку, у пере­повненому моментами сало­ні, решту дня ти вже не зда­тен повноцінно щось робити - хочеться просто відпочити. За два дні вояж довелося по­вторити, аби просто забрати вже готовий документ. Знову
дорога, зайнята черга, очіку­вання.

Додайте до цього й матері­альну складову: квиток до Ні­жина в один бік коштував 125 гривень. Відповідно, дводенна поїздка обійшлася у 500 гри­вень на одну людину. А ще - проїзд у міському транспорті, витрати на перекус, гостинці (а як же без цього, діти ж удо­ма чекають). З огляду на таку математику можна скзати, що коли вирушаєш до теперіш­нього райцентру, та ще й не один, поїхати власним тран­спортом буде зручніше, за ці­ною (навіть коли бензин по 50 гривень) не дорожче, ще й інші справи владнати можна. Як казав наш знайомий: «Нічого надзвичайного, в Європі давно у справах треба так само їха­ти до міста, далі від житлових кварталів». Звісно, їхати мож­на, але це за умови, що у вас є власний автомобіль. Іншим або, скажімо, літнім людям впоратися буде фізично важче. Вже не говоримо про те, що ми були з Борзни. А як складеться дорога людей із Нових Млинів, Головеньок, Тростянки?

Зводячи докупи емоції та економіку підсумуємо: най­більше і найдорожче, що ми витратили на просте оформ­лення документів, це - наш час. Був би сектор міграційної служби у Борзні, як раніше, вклеювання фотокартки за­брало б у нас 20 хвилин. І цей сектор напевне був би, якби Борзнянщина залишилася ра­йоном, не розпорошилася на маленькі частинки. Хочеться вірити, що це «призупинення діяльності» буде тимчасовим. А ще - що інші соціально важ­ливі організації стабільно пра­цюватимуть у Борзні і надалі. Бо якщо років через двадцять на роботу та за кожною довід­кою доведеться їздити куди-ін­де, молодь переїздитиме туди, де їй буде зручніше і швидше організовувати власне життя. А що ж тоді залишиться нам? Перетворитися на чергове село й поволі вимирати?

Джерело: газета “Вісті Борзнянщини” від 01.09.2022, Марина ГРИНЕНКО

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: паспорт, Борзна, Ніжин

Добавить в: