Хто прихистить переселенців?

 

Як би не було чернігівцям зараз важко, але прихисток в місті знайшло чимало мешканців України, яких російська агресія змусила залишити своє житло. Вони набули статусу внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Як повідомила директор Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради Ірина Марчук, на сьогодні на обліку перебуває 6 410 переселенців. З них – понад 10 85 дітей, 350 осіб з інвалідністю, 1 208 пенсійного віку, решта – працездатного віку.На фото Ірина Марчук

З початку проведення антитерористичної операції на сході України до міста прибуло майже 2,5 тисячі осіб з Донецької, Луганської областей та з Криму. Частина їх поїхала до інших місць, більшість так і залишилась жити в Чернігові. Після 24 лютого 2022 року до нас звернулось 4 053 переміщених особи із Харківської, Запорізької, Херсонської та інших областей, також на облік як ВПО стали мешканці міста, житло яких зазнало руйнувань.

Щоб отримати статус переселенця та допомогу на проживання, потрібно звернутися до органів соціального захисту населення з певним переліком документів або зареєструватись за допомогою мобільного додатку “Дія”.

Враховуючі нові реалії нашого життя, в березні-травні 2022 року, уряд прийняв низку законодавчих актів, що регламентують умови виплати допомоги на прожиття та містять певні зміни до порядку видачі довідок про взяття на облік ВПО.

За березень та квітень 2022 року допомога надавалась всім внутрішньо переміщеним особам (за винятком тих осіб, які були обліковані як ВПО та не отримували щомісячну адресну допомогу ВПО до 24 лютого 2022 року у регіонах, де не проводились воєнні дії). 

Починаючи з травня 2022 р. допомога від держави внутрішньо переміщеним особам відбувається за чіткою та врегульованою процедурою на підставі Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Перелік затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (Мінреінтеграції), він не є фіксованим та постійно актуалізується. На даний час, до переліку включено територіальні громади Донецької, Харківської, Дніпропетровської, Луганської, Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Сумської областей. З липня також включено Корюківську, Сновську, Новгород-Сіверську, Семенівську, Городнянську міські територіальні громади Чернігівської області).

Також допомога виплачується ВПО, у яких зруйноване житло та вони надали відповідне документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування факту пошкодження/знищення нерухомого майна внаслідок бойових дій.
Відповідно, статус ВПО отримали більше ніж 1,5 тисячі мешканців нашого міста.

Що стосується виплати допомоги «старим» переселенцям, то автоматичне подовження з травня 2022 року здійснюється тим особам, що на 1 березня 2022 року отримували щомісячну адресну допомогу. Усім іншим кошти на проживання надаються лише за умови якщо їхнє житло було зруйноване або непридатне для проживання, як наслідок відбулося переміщення. Також зняті такі обмеження як наявність у сім’ї нерухомого майна та факту працевлаштування.Не впливають на виплату допомоги обмеження, що діяли раніше (наявність у власності житла на підконтрольній території, факт працевлаштування, тощо)

- Чи можна стати на облік у кількох містах? – цікавимося у Ірини Марчук.
 - Цього не може бути, - відповідає вона, - оскільки Єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб - єдина по Україні, що унеможливлює одночасну постановку на облік у кількох місцях.
Однак, у разі неправомірного або повторного отримання ВПО допомоги на проживання за певний період суми виплаченої допомоги повертаються особою добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення на рахунок Міністерства соціальної політики України. 

Якщо людина хоче переїхати в інше місто і там отримувати допомогу, то їй потрібно за три дні до від'їзду повідомити орган соціального захисту населення про своє переміщення та стати на облік після приїзду на нове місце, тобто оформити повторне переміщення.

Нагадаю, що допомога на проживання для ВПО, надається у наступних розмірах:

• для осіб з інвалідністю та дітей – 3 000 гривень;
• для інших осіб (пенсіонерів та працездатних осіб)– 2 000 гривень.
Взагалі, постанова прийнята у березні.Виплата сум допомоги, нарахованих з березнята з травня поточного року здійснювалась у червні та серпні відповідно. Особи, що звернулись за допомогою до 30 квітня 2022 року мали можливість отримати її за березень та квітень.

Фінансується допомога тимчасово переміщеним особам з державного бюджету.

Для більшої можливості знайти тимчасове житло, працює програма "Прихисток", суть якої - компенсація від держави власникам житла, що розмістили у себе переселенців. Господарю житла виплачується сума 14 грн 77 копійок на день за умови, що переселенець живе безоплатно. На сьогодні таку компенсацію отримує 108 чернігівців, і це число зростає щодня. Ці витрати співфінансуються за рахунок коштів державного бюджету та за рахунок міжнародної підтримки.

Довідка про перебування в єдиній базі внутрішньо переміщених осіб та місце проживання у Чернігові є підставою також для звернення до відділу квартирного обліку та приватизації житлового фонду міської ради за виділенням житла.

Але чи є для цього резерви у місті, в якому з початку війни, за даними Чернігівської обласної військової адміністрації, пошкоджено понад 800 багатоповерхових та 2 000 приватних житлових будинків, і тисячі чернігівців опинилися без даху над головою? Але ще з 2019 року до міста приїжджали постраждалі від військових дій у Донецькій та Луганській областях. Як міська влада допомагає їм отримати житло? - про це розмовляємо з заступником начальника відділу квартирного обліку та приватизації житлового фонду міської ради Тетяною Булах.На фото Тетяна Булах


-Тетяно Анатоліївно, скільки людей зі статусом тимчасово переміщених звернулися до вас?

- Постраждалих від військових дій в Донецькій та Луганській областях, а також з Автономної Республіки Крим ми ставили на облік з 2019 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 582. На початку 2022 року у цьому списку перебувало 36 сімей (на сьогодні – 31 сімʼя). Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 року № 495 на облік поставлено 91 сімʼю, майже всі з них - це сімʼї чернігівців, житло яких знищено чи пошкоджено. Таким чином, загалом у черзі Чернігівської міської ради на отримання тимчасового житла перебуває 122 особи.

- Яке житло їм пропонуєте?
- Чернігівська обласна військова адміністрація зобовʼязала Чернігівську міську раду створити фонд тимчасового житла за рахунок трьох гуртожитків навчальних закладів. Також Чернігівська міська рада звернулась з листами до Національного університету «Чернігівська політехніка» та Національного університету «Чернігівський колегіум» ім.Т.Г. Шевченка, які надали кімнати у своїх гуртожитках для тимчасового житлового фонду. На сьогодні у цьому фонді налічується 168 кімнат.

- На яких умовах проживають там переселенці?
- Вони отримують ордер на проживання від виконкому міськради, укладають договір з навчальним закладом, живуть на умовах гуртожитку та оплачують лише комунальні послуги. У кожному з цих пʼяти гуртожитків різні умови для проживання та, відповідно, різна оплата. Переселенці також можуть звернутися за отриманням субсидії.

На вересневій сесії Чернігівської міськради 2021 року було ухвалено Програму з придбання у комунальну власність житла для надання у тимчасове користування. Тоді передбачалося, що протягом 2022-2024 років місто придбає для цього фонду 38 квартир за умови співфінансування державного бюджету та бюджету Чернігова.

- Якщо не відбудуться якісь непередбачувані події, Програму буде виконано, - висловив тоді надію начальник відділу квартирного обліку та приватизації житлового фонду міськради Михайло Католик.

-Тетяно Анатоліївно, як спрацювала Програма з придбання у комунальну власність житла для надання у тимчасове користування?
-У результаті за програмою було закуплено пʼять квартир для переселенців з Донецької, Луганської областей та АРК. Нині одна з них звільнилася та буде заселена сімʼєю, що перебуває на обліку з вищим показником балів. Згідно з розʼясненням Міністерства реінтеграції ми обʼєднали дві черги в одну та на найближчому виконкомі запропонуємо її першому у черзі.

- Де живуть ті, хто чекає своєї черги?
- Найімовірніше, вони орендують житло. Місто не має комунальної нерухомості, гуртожитки, що перебувають у комунальній власності, заселені. Ситуація з житлом для переселенців у місті складна.

-Тетяно Анатоліївно, де зараз знаходиться начальник вашого відділу Михайло Католик?
- З 24 лютого Михайло Анатолійович проходив службу в ТРО, а після відступу росіян від Чернігова вступив до лав ЗСУ. Він іноді приходить до нас, коли буває в місті. Ми пишаємось своїм керівником.


В один з гуртожитків, призначених для переселенців, волонтери часто привозять гуманітарну допомогу. Сімдесятирічна Галина Миколаївна Стремко в очікуванні посилки спілкується з сусідами у гуртожитку. До дев'ятиповерхового будинку на вулиці Мазепи, 56 потрапили три снаряди, її квартира вціліла, але жити в ній неможливо - вилетіли шибки та двері.На фото Галина Стремко

- Одразу після вибуху я жила у Троїцькому духовному училищі, - розповідає вона. - Ми спали на підлозі на матрацах, вони нас годували щодня, а потім попросили знайти інший притулок. Я звернулася за допомогою до міськради і звідти мене направили до цього гуртожитку. Живу одна в кімнаті, тут є все необхідне для життя, навіть дали білизну. Але мені треба зібрати грошей, щоб вставити шибки у вікнах, це потрібно зробити власним коштом, а на пенсію в 2 900 гривень з державною допомогою в 20 00 гривень це зробити нелегко. Потім потрібно пред'явити в ЖЕК акт про роботу, і тільки потім вони сплатять витрати. Сказали, що можна жити, доки будинок не відбудують, і вже знайшли підрядника.

Завідувачка гуртожитком Надія Радько повідомила, що у них оселилися 35 чернігівців та мешканців з Товстоліса та Зарічного, які втратили житло з лютого 2022 року. Поселенці, в основному, люди похилого віку, деякі за станом здоров'я не можуть навіть вийти на прогулянку.

- Зараз є вільні кімнати, але я думаю, що до зими їх заселять, - сказала вона. - Чи буде у нас взимку холодно? Житимемо, як все місто. Чернігівська міськрада орендує у Технологічного університету цей будинок студентського гуртожитку на півроку з можливістю подальшої пролонгації. Поки студенти не навчаються - переселенці мають тимчасовий дах над головою.

Якщо порівняти кількість переселенців, які стали на облік у Департаменті соціальної політики Чернігівської міської ради (6 400 осіб) та кількість місць для тимчасового проживання у гуртожитках міста, наданих за ініціативами Чернігівської обласної військової адміністрації та Чернігівської міської ради (168 кімнат), то стає очевидним, що пошуками житла внутрішньо переміщені особи мають займатися самостійно. Багато хто з них навіть не звертався до міськради, знаючи реальну обстановку з наданням тимчасового житла. Їм допомогли родичі, знайомі, хтось з них має достатньо коштів для оренди житла, ціни на яку останнім часом помітно знизилися.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Марчук, Булах, переселенці

Добавить в: