Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Зима близько: як на Чернігівщині готуються до найскладнішого опалювального сезону
Рекламодателям

Радио
Радио

Зима близько: як на Чернігівщині готуються до найскладнішого опалювального сезону

 

Урядом вже ухвалено рішення: Україна не буде продавати за кордон газ і вугілля, весь видобуток спрямують на потреби населення. Але без імпорту енергоносіїв, на жаль, не обійтись.Який обсяг газу чи вугілля Україна зможе закупити до зими, наразі ніхто не скаже. «Газпром» вже почав гру в глобальний енергетичний шантаж європейців. Ціна на газ у Європі знову на шалено високому рівні. За попередніми розрахунками «Нафтогазу», Україні додатково до газу власного видобутку потрібно закупити 6 млрд кубометрів імпортного блакитного палива. За поточними оптовими цінами це понад 8 млрд доларів США, і чим ближче до опалювального сезону, тим більше може стати ця сума.

Минулого року Україна імпортувала 19,5 млн тонн кам'яного вугілля та антрациту. Понад дві третини йшло залізницею з рф та Казахстану, решта - морем з США, Австралії, Колумбії. Це майже 50% від загального обсягу споживання. Цього року нам вже не потрібен такий великий обсяг палива, бо чимало великих промислових підприємств зупинили свою роботу, а деякі - розбомблені вщент.

Формування комунальних тарифів - компетенція місцевого самоврядування. Але є чітка політична вимога Президента - витрати населення на сплату послуг ЖКГ не мають бути вищими за минулорічні. Мораторій на зміну тарифів - це об’єктивна реальність: люди, які втратили роботу, просто не зможуть сплачувати більше.

Ми вже бачили, як б’ють по нафтобазах, тепер обстрілюють залізничну інфраструктуру. Взимку мішенню може стати система теплогенерації. Найбільш вразливими до таких ситуацій є саме міста, адже у сільській місцевості у більшості домівок залишилися грубки, які за гостро ї потреби можна натопити хоч хмизом.

Про те, як куликівці готуються до найскладнішого опалювального сезону та де можна придбати дрова і за якою ціною, дізнавалася «Поліська правда»:

•Зателефонували для початку до лісничого Дроздівського лісництва, яке нині перебуває у відомстві Вертіївського. Тут можна придбати двометрові колодки із дерев твердих листяних порід за ціною 650 гривень за кубічний метр, що на 100 грн дорожче, ніж торік. Але потрібно мати свій транспорт та вантажників.

•Куликівський підприємець В'ячеслав Бойко пропонує колоті ясеневі дрова за ціною 6 тисяч гривень (на 1000 грн дорожче, ніж торік) за тракторний причеп, у якому вміщується 6-7 складометрів. Доставка по Куликівці безкоштовна, в села
- залежно від ціни на пальне. Підприємець зізнався, що нині у нього дуже великі черги. І щоб записатися, потрібно чекати 2-3 тижні.

• Пилорама ФОП Бездітного, що діє на території колишньої заготконтори, пропонує обрізки соснові за минулорічними розцінками - 2000 грн. за причеп (скільки вміститься). Доставки не пропонують, тільки самовивіз.


• Приватник із Жуківки (не бажає називати свого прізвища) зізнався, що на разі дров немає і з'являться десь у серпні. Він продаватиме рубані твердих порід за ціною 7 тис. грн. причеп (були 5 тис.), звичайні - 6 тис.грн (були 4 тис.)

• У куликівського підприємця Володимира Мурашка поки що пропозиції відсутні. У перспективі - торгівля дровами м'яких листяних порід - орієнтовно 3 тис.грн причеп.

В інтернеті теж можна знайти оголошення від чернігівських виробництв та підприємств, які працюють з доставкою по області.

Ціни у всіх різні, в залежності від породи дерева та вигляду готового твердого палива.

Людмила СТЕЦЕНКО, 52 роки:
- Всі говорять про те, що цього року буде найважча зима через складнощі з опалюванням. Не відомо чи буде в Україні газ, дрова продають утридорога. Та, на мою думку, останні кілька років були не легші. Ті, хто опалював будинок газом, буквально вишкрібали останні копійки на оплату комуналки. Дрова, якщо й були за доступною ціною, то докупитися було неможливо. З цієї причини кілька років тому ми з чоловіком вирішили перейти на альтернативне паливо - торфобрикети та палети. Зрозуміло, вони також недешеві, але опалювати ними виходить дещо вигідніше. Привабливість такого опалення (на відміну від газу) у тому, що ти сам регулюєш витрати палива. У будинку доволі тепло, хоча це тепло тримається тільки поки підкидаєш у котел. Цього року ми ще не починали запасатися паливом, але питання вже на часі. Як тільки чоловік отримає зарплатню, одразу придбаємо палети. Брати будемо із запасом, бо синоптики прогнозують ранню і сувору зиму.

Михайло ІВАНЧЕНКО, 62 роки:
- У давнину було легше: укинув до печі кошулю дров - і їсти наварив, і в будинку протопив, і боки на лежанці погрів. Потім пішла мода на газ, і всі як один почали встановлювати газові котли. Я теж маю такого, ще радянського зразка, з начіпним газовим обладнанням. Раніше мав гарну субсидію, тому опалюватися газом було вигідно. Минулого року вже доводилося тяжко, бо газ дуже дорогий, доводилося вкручувати на мінімум. Цього року, мабуть, доведеться викидати газове обладнання та переходити на дрова. Дізнавався: вантажівка колотих - від 5 200 гривень, метрових колодок - від 4500. Мабуть, другий варіант вигідніший, але колоти дрова я вже не маю здоров’я. Доведеться діставати свої заощадження та купувати колоті, бо як почекати місяць-другий (щоб відкласти зарплату, наприклад), то вже нічого не купиш. Односельці говорять, що цього року дрова у дефіциті.

Олексій Гончарук, 43 роки:
- На сьогодні важко об’єктивно говорити про майбутню зиму, оскільки в країні триває війна. Ми не можемо бути впевнені, що на нас не нападуть з території Білорусі, спричинивши на нашій землі ще одне велике горе. Але, як кажуть, потрібно бути готовим до всього. Тому і про холодну пору я вже подумав: вирішив закупити кругляка у лісництві. Купувати колоті дрова нині надто дорого. Я ще поки маю сили в руках, сякий-такий інструмент - попиляю, порубаю. Щоб вистачило на зиму, доведеться викласти більше 10 тисяч гривень. І це ще за умови, що вдасться той кругляк купити, бо, кажуть, лісництва наразі обмежили продаж дров.

Оксана ШКУЛІЙ, 39 років:
- Я мешкаю у квартирі, тому не маю вибору стосовно опалення. Хто знає, якою буде зима, чи буде в громаді газ на ці потреби, якою буде його ціна. Може скластися так, що доведеться нам з родиною перебиратися до батьків у село. В їхньому будинку ми кілька років тому встановили сучасний економний твердопаливний котел.

Джерело: Газета "Поліська правда" від 30.06.2022, матеріал підготували Валентина Селюк та Марина Іваненко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: опалення, газ, дрова

Добавить в:
 
 


Центр Комплект