Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Вартість заготівлі сіна зросла майже вдвічі
Рекламодателям

Радио
Радио

Вартість заготівлі сіна зросла майже вдвічі

 

Цього року весна видалася затяжною і прохолодною, скупою на дощі. Виганяти корів на пасовище господарі почали набагато пізніше, ніж минулого року, адже паша довгий час стояла сонна і ніяк не хотіла рости. Та літня спека, яка раптово прийшла на зміну останнім заморозкам, підігнала не лише траву, а й початок гарячої пори - заготівлі зимових кормів.Ще минулоріч власники худоби повсякчас скаржилися, що утримувати корів нині не вигідно: заготовляти сіно важко й дорого, макуха з ринку майже зникла, буряки та гарбузи через тривалі посухи зав’язуються погано. та цього року ситуація погіршилася вдвічі, адже до названих факторів додався вирішальний - дорожнеча та майже повна відсутність на заправках пального.

Торік у розпал косовиці за літр солярки правили близько 27 гривень. Цього ж року (якщо вдасться знайти на заправці чи у перекупника) за літр дизпалива доведеться викласти понад 65. Зрозуміло, що зростання вартості пального напряму вплинуло і на розцінки послуг трактористів.

Насамперед, здорожчала послуга викошування сіна. Якщо минулого року за сотку викошеного просили максимум 20 гривень, то цього, за інформацією старост сіл, - 25-30 гривень. зросла вартість і на інші види послуг: приміром, обприскати картоплю від колорадського жука - 20 гривень за сотку (було 10-12), згребти сіно - 15 (було 7-10).

Вдвічі проти минулого року зросли розцінки і на послуги з тюкування та скручування рулонів. тюкуванням в селах вже майже ніхто не займається, адже такі преси дуже дорогі в обслуговуванні.

Є й інші недоліки: хоча сіно в тюках зручне для транспортування та зберігання, обходиться воно значно дорожче, ніж те, що в рулонах.

Так, минулого року пресування в тюки вагою до 20 кг обходилося у 7-8 гривень, 25 кілограмів - 15-20 гривень за тюк. Цього ж року ціни зросли до позначок 25 та 40 гривень відповідно.

Здебільшого, в селах сіно рулонять, адже це дещо вигідніше. Приміром, у Салтиковій Дівиці за скручування рулона вагою до 150 кг доведеться віддати 140 гривень, Вересочі - 150, Куликівці - близько 180. У Горбовому таку ж ціну просять за рулон вагою до 300 кг. А в Орлівці можна замовити рулони вагою до 400 кг, за скручування яких доведеться віддати 300 гривень за штуку.

З цьогорічними розцінками заготовляти сіно не вигідно не лише тим, хто наймає техніку, а й тим, хто має в господарстві власну.- Ми з батьками тримаємо корову і теличку. Попри те, що маємо старенького Т-40, а до нього косарку та грабарку, заготівля сіна на двох корів для нас обходиться дуже дорого, - ділиться староста Салтикової Дівиці Аліна Лисиця. - Щоб корова перезимувала і давала більш-менш нормальну кількість молока, їй потрібно близько 3 тонн сіна, не враховуючи іншого - картоплі, буряків, гарбузів, макухи. Не знаю, скільки гектарів цього року викосимо (сіно заготовляємо на власних городах та людських залужених, які нам тимчасово віддали в користування), але на сьогодні вже викосили близько гектара люцерни. При цьому витратили вже більше 40 літрів солярки, а сіна не запасли і на одну корову. Все звозимо та складаємо у хліві насипом, бо рулонити цього року дуже дорого. Але й так, цього року корова для нас - золота.

А молоко купують за безцінь - 7 гривень за літр. Що заробиш на молочці, те й вкладеш.

Про подібні підводні камені скотарства говорить і ще один власник техніки із Дівиці - Олександр Дмитрук:
- Батьки тримають чотирьох корів - примножили спадщину, залишену їм їхніми батьками. Тому, щоб заготовити на зиму кормів (на одну корову потрібно близько 15 рулонів), щороку обробляю близько 75 га землі. Через це, зрозуміло, запаси солярки роблю завчасно. минулого року перед зимою закупив 600 літрів, перед війною ще встиг докупити близько 500. мені ще пощастило, а ось що робити тим, хто запасів не робив? На заправках дизпалива нині немає, а якщо і з’являється, то продають не більше 20 літрів в один бак. Що ж робити, якщо у трактора бак на 80 літрів?

Йому ті 20 літрів - крапля в морі.

Раніше Олександр майже не займався наданням послуг з обробітку землі, бо мав основну роботу. Тепер через війну залишившись без основного заробітку, фах тракториста для нього - можливість заробити на хліб. Проте з односельців три шкури не лупить, бере помірну ціну.

- За косовицю встановлена вартість - 25 гривень за сотку, згрібання - 20. Але я не нахабнію: якщо людина не може сплатити повну вартість, знаходжу інший вихід. Здебільшого, працюю за солярку - хто скільки дасть. Надавати послугу зі скручування рулонів цього року ще не починав, бо не знаю, яку скласти ціну. Минулого року брав 70 гривень за 150-кілограмовий рулон. Цьогоріч, мабуть, ціна буде вдвічі більшою, адже солярка подорожчала вже втричі.
Через таку дорожнечу селяни починають масово відмовлятися від скотарства. Восени минулого року у багатьох селах громади поголів’я ВРХ відчутно скоротилося. На сьогодні негативна тенденція дещо сповільнилася, але тільки тому, що зазеленіли пасовища і корови мають вдосталь їжі. Та старости передбачають, що вже з наближенням осені селяни знову почнуть масово продавати або ж збувати корів.

Поміж тим, у продажу сіна доволі багато, здебільшого, минулорічного укосу. Наприклад, у Салтиковій Дівиці продають 200-кілограмові рулони по 550 гривень, діє також схема 4 гривні за кілограм. В Орлівці та Грабівці 250-кілограмові рулони реалізують за ціною 800 гривень. У Горбовому за такий об’єм залежно від сіна просять близько тисячі.
Чимало оголошень знайшлося і в інтернеті: 15-кілограмові тюки продають за ціною від 35 до 60 гривень, 20-кілограмові - по 4 гривні за кіло, 220-кілограмові рулони - по 640, сіно насипом - по 2,50 гривні за кілограм.

Газета "Поліська правда" від 23.06.2022. Підготувала Марина ІВАНЕНКО

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: заготівля, сіно

Добавить в:
 
 


Центр Комплект