Викрадена праця

 Викрадена праця

Українська влада вже неодноразово заявляла, що сусід-терорист грабує нашу державу і вивозить на свої території зерно. Ще понад 20 мільйонів тонн збіжжя рашисти заблокували у наших портах, спричинивши його дефіцит та навіть загрозу голоду для сотень мільйонів людей у світі. Проте росія вивозить із України не лише зерно і не лише викрадене.

Окуповане фермерство

Херсонщина завжди була основним постачальником овочів та фруктів в усі регіони України. За даними Міністерства аграрної політики та продовольства, і в минулому році фермери саме цього регіону виростили найбільше цибулі, моркви, капусти. Загалом - 1,2 мільйона тонн овочів (для порівняння: Полтавщина дала 567 тисяч тонн, а Київщина - 692 тисячі).
Але цьогоріч через війну та окупованість територій, регіон став відрізаним від українського ринку.

Як це позначилося на тамтешніх фермерах? Окупанти забороняють їм вивозити вирощену продукцію на контрольовані нами території, тому аграрії фактично втратили свій ринок збуту. Попит на товар упав, а разом із ним катастрофічно поповзли донизу і ціни. Російські окупанти залякують фермерів і реалії сьогодення примушують їх до співпраці. Перекупи цим користуються, скуповують продукцію фактично за безцінь і вивозять усе до росії. Ще й мають нахабство потім на своїх цінниках, до речі, абсолютно ринкових, а не найдешевших, писати «Привіт із України». Вивозять вирощене українськими мозолями у таких кількостях, що на пунктах пропуску утворюються кілометрові затори з вантажівок.
Забирають окупанти не лише продукцію, а й цілі господарства. Так, наприклад, зі зброєю у руках прийшли до директора держпідприємства «Дослідне господарство інституту рису», його посаду відібрали, працівників звільнили, замінивши на «лояльніших». До приходу «руського миру» на підприємстві (воно, до речі, активно допомагало продуктами місцевим жителям, аби ті безголодно жили в окупації, що теж неабияк злило рашистів) було 500 голів худоби, корови давали молоко, якого продавали щонайменше 1,5 тонни на добу, склади були завантажені 5 тонами пшениці, сої, рису. А вже за тиждень «нового управління» 3 тисячі тонн продукції кудись уже зникло...

Як директор згаданого підприємства, так і багато інших фермерів не пристають на співпрацю з окупантами. Наприклад,
підприємці Запоріжжя вирішили просто згноїти урожай огірків та молодої капусти, але не віддавати його росіянам. А у Каховці, на Херсонщині, фермер кинув клич по соцмережах, що безкоштовно роздає малозабезпеченим та родинам із дітками полуниці, пославши за російським кораблем російських перекупів, які хотіли «купити» урожай по 10 гривень за кілограм.

Збитки несуть великі і малі фермери, а разом із ними - й уся Україна, підтверджує агроек- сперт Олег Нів’євський: «Якщо говорити про інфраструктуру всього АПК, то Україна зазнала збитків близько 6 мільярдів доларів. А в цілому недоотриманий дохід агросфери становить 20 мільярдів доларів».

Яка логістика - така й ціна

Поки аграрії окупованих територій підраховують втрати та продають усе за безцінь, ми навпаки спустошуємо власні гаманці більше, ніж зазвичай.

Взагалі-то, навесні, напередодні нового сезону ціни на молоді овочі зростають традиційно. Але цьогорічне здорожчання стало ще відчутнішим. За даними Державної служби статистики, лише за квітень ціни зросли на 8,5% відсотків, а від початку нового року - в середньому на 69%. Якщо вимірювати категорією «борщового набору», то в середньому лише за овочі (зараз м’ясо навіть до уваги не беремо) потрібно викласти 98,6 гривень, тоді як рік тому вони обходилися у 48 гривень. Вдвічі за останній рік подорожчали для українців огірки та помідори.

Основна причина, звісно, брак пропозиції. Оскільки з Херсонщини та частини Запорізької області овочі не надходять, забезпечувати внутрішній попит доводиться імпортованими товарами. Мережі супермаркетів, для прикладу, зазначають, що половина всіх овочів на їхніх полицях завезені з-за кордону. Огірки та помідори завозяться в основному з Туреччини, значні обсяги овочевого імпорту поставляють із Польщі та Нідерландів.

І найближчі місяці, говорять експерти, тенденція до зростання частки іноземної продукції ще зростатиме. Тому порожніх полиць у магазинах не буде, хоча певний дефіцит і відчуватиметься. Адже через заблоковані українські порти завозити все доводиться через західний кордон, що зменшує обсяги поставок. Та й висока ціна і дефіцит палива підвищують логістичні витрати, що у підсумку додає вартості овочів 5-10%. Дешевшати вони почнуть хіба коли місцеві аграрії вивезуть на ринки новий урожай.

Із фруктами та ягодами ситуація склалася протилежна. Хоч обсяги їх вирощування також зменшилися, проте на ринок це вплинуло не так відчутно. І не в останню чергу - через зменшення споживання, викликаного міграцією населення. Так, лише за три місяці ціна на яблука впала в середньому на 25%. І якщо до початку війни кілограм купували по 15-20 гривень, то зараз у середньому по Україні вони коштують 6-14 гривень за кіло.
Щодо ягід, то кілька останніх років їхній експорт взагалі перевищував імпорт. Сьогодні на полицях супермаркетів можна побачити полуницю із Закарпаття. Не буде нестачі й черешні, насаджень якої по Україні вдосталь. Якщо вдасться розв’язати питання логістики, то цьогоріч ми продаватимемо за кордон лохину, вирощену у Дніпропетровській, Київській та Житомирській областях.

А ось із чим справді буде проблема - то це з баштанними. Якщо до моменту їхньої реалізації Херсонщину не деокупують, то поласувати нашими солодкими кавунами та динями навряд чи вдасться.

Газета "Вісті Борзнянщини" від 16.06.2022, Марина ГРИНЕНКО

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: фермери, продукції, окупація

Добавить в: