Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Місто і регіон » Антибіотики – тільки за рецептом. Роз’яснення чернігівських фахівців

Антибіотики – тільки за рецептом. Роз’яснення чернігівських фахівців

 

Через 1.5 місяці українці, які купують в аптеках антибіотики на свій розсуд, не зможуть це робити так само легко, як це було в попередні роки. З 1 квітня всі антибіотики з аптек будуть відпускати тільки за електронним рецептом.

Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко роз'яснив деякі деталі нововведення:
- Відпускати лікарський засіб за е-рецептом зможе винятково фармацевт — фахівець з вищою фармацевтичною освітою. Асистент фармацевта може відпускати лише безрецептурні ліки та інші групи товарів.
Призначити антибіотик - функція винятково лікаря, який після виписування е-рецепта надаватиме пацієнту інформаційну пам’ятку зі штрих-кодом, в якому буде закодовано номер рецепта та інші дані. Просканувавши штрих-код, фармацевт отримує необхідну інформацію про рецепт. Електронний рецепт можна буде отримати у будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем, проте для отримання електронного рецепта пацієнту необхідно бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). Розробленими змінами також передбачаються окремі випадки, коли ліки можна буде відпускати за паперовими рецептами, в тому числі внаслідок технічної несправності в ЕСОЗ.
Наступний етап, який намітило Міністерство охорони здоров'я - запуск е-рецептів на наркотичні речовини та всі рецептурні препарати, їх запровадження відбуватиметься в три етапи:

  • квітень 2022 р. — на антибіотики, що кваліфікуються за кодом АТХ;
  • липень 2022 р. — на наркотичні (психотропні) лікарські засоби;
  • жовтень 2022 р. — всі інші рецептурні препарати.
Але чому першими в цьому списку стоять антибіотики? Ці препарати використовуються для лікування бактеріальних інфекційних захворювань, але не впливають на віруси, найпростіші та гриби.– У січні цього року голова Чернігівської обладміністрації В'ячеслав Чаус повідомив тривожні відомості, – розповідає начальниця Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Чернігівській області Світлана Соколова. - У 2021 році в області зареєстровано 544 випадки захворювань на туберкульоз, і 183 з них практично не піддаються лікуванню, оскільки мікроби – збудники туберкульозу стали стійкими до антибіотиків. Дедалі більше інфекцій, наприклад, пневмонії, туберкульозу, зараження крові, гонореї, захворювань харчового походження стає важче, інколи ж неможливо лікувати через зниження ефективності антибіотиків.

Перший антибіотик – пеніцилін був використаний у 1942 році американцями та врятував мільйони життів. Але згодом світ жив у ейфорії їхнього бездумного застосування.

- У чому ця нераціональність? Була поширена практика, коли люди самі собі призначали антибіотик при захворюванні, викликаному не мікробами, а вірусами, зовсім іншими утвореннями, несприйнятливими до антибіотиків; також призначали самі собі невідповідний препарат, адже не кожен мікроб чутливий до того чи іншого антибіотика; або хворий не приймав антибіотик рекомендовану кількість днів. При множинному повторенні таких випадків мікроби не гинули, а призупиняли свою діяльність, виробляли захисні механізми проти антибіотиків та передавали їх наступним поколінням.

- Протягом століть людина навчилася співіснувати з мікробами, мало того, наявність певної кількості мікробів різної спрямованості в організмі гарантує його життєдіяльність. І коли застосовується антибіотик, його вплив на організм можна порівняти з ефектом ядерної бомби, яка вбиває не лише хвороботворні, а й корисні мікроби. Як наслідок - організм дає збій, а займається його обов'язковим відновленням після прийому антибіотиків далеко не кожен, хто перехворів. У результаті в 2019 році понад мільйон людей померли внаслідок стійкості інфекцій до протимікробних препаратів.

- Отже, в медичному суспільстві назріла необхідність державного регулювання застосування антибіотиків. Тим більше, що з початком епідемії ковіду серед населення посилилося самолікування антибіотиками за принципом “сам собі лікар”. МОЗ приблизно оцінює загальний обсяг усіх продажів та закупівель таких препаратів у 2020 році понад 6,4 мільярда гривень. Це на 40% більше, ніж у 2018 році.
Напевно, кожен чернігівець, який хворів на ковід, вислуховував поради знайомих прийняти антибіотики, деякі стверджують, що лікар порадив їм приймати антибіотики з “профілактичною метою” або порадила сусідка, а вона точно знає.

А які рекомендації лікарів щодо застосування антибіотиків при ковіді? Лікар загальної практики сімейної медицини Чернігівської міської лікарні №2 Олександр Янчук категорично проти застосування антибіотиків при ковіді, принаймні у перші п'ять днів захворювання, поки немає точного визначення, що це ковід.- Олександре Миколайовичу, чому ви проти використання антибіотиків при ковіді?
– Справа в тому, що ковід – одне з вірусних захворювань, які ніколи не лікували антибіотиками. Їх можна застосовувати при бактеріальних ускладненнях, спричинених вірусними захворюваннями, але це потрібно контролювати.
- У ситуації, коли імунітет знижений, вірусів в організмі стає більше, вони ще більше послаблюють організм і можуть викликати вже бактеріальний бронхіт або пневмонію. Тоді ми можемо призначити антибіотики, але обов'язково після загального аналізу крові, рентгенографії та інших обстежень, які доводять, що це бактеріальна інфекція.

- Дуже важливо знати, що одночасне призначення противірусних препаратів та антибіотиків ще більше послаблює організм, ми вбиваємо як хвороботворні бактерії, так і ті, що борються за наш організм.

- Інші лікарі призначають антибіотикотерапію при середньому та тяжкому перебігу хвороби, коли приєднуються ускладнення. Я у таких ситуаціях застосовую інше лікування. Але наголошую, що антибіотики потрібно використовувати тільки за призначенням лікаря, після того, як він оцінить фізичний стан та особливості хворого.

До впровадження нового цифрового проєкту залишилось ще півтора місяці, але вже звучать різні думки щодо цього. Наприкінці січня минулого року на платформі представництва Президента України розміщено петицію “Про поліпшення медичної реформи, або про скасування електронних рецептів на продаж антибіотиків, якщо немає можливості ввести оперативний та швидкий прийом у сімейних лікарів та спеціалістів”. 
Така думка має право бути так само, як життєво необхідно для України впорядкувати застосування такої потужної групи ліків, як антибіотики.

Очевидно, що на цьому шляху всій системі охорони здоров'я належить подолати безліч труднощів.

Олександр Янчук повідомив, що поки не надходило жодних вказівок щодо нововведення. Але на його думку, освоїти нову систему можна буде досить просто, оскільки лікарі вже виписують ліки за електронним рецептом по програмі “Доступні ліки” на інші групи препаратів. Достатньо буде розробити нову програму по антибіотиках та передати її медичним закладам.

Світлана Соколова попереджає:

- На роздуми дається мало часу, доведеться "підтягувати" до нових вимог систему охорони здоров'я, знаходити раціональний спосіб лікування в нових умовах, вибудовувати новий стереотип співпраці з лікарями. На крайній випадок в аптеках залишається понад три тисячі безрецептурних препаратів, серед яких за допомогою фахівців можна знайти щось підходяще.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: антибіотики, лікування, Соколова, Янчук

Добавить в: