• Брухт Минус 40

Радио

Одна надія на дрова

 

Тим, хто живе в теплих країнах, без зими, морозів і завірюх, нас не зрозуміти. Як це завалити двір обрізками чи іншими дровами, які потрібно попиляти, порубати і все скласти до ладу.Сьогодні, коли вже жовтень зачинив за собою двері й дмухнув на прощання морозним вітерцем, треба, щоб у сараях і під навісами вже лежали порубані і поскладані рівними рядочками дрова. Звісно, у тих господарів, де влаштоване пічне опалення та стоять твердопаливні котли. Хтось із літа розпочав цю важку роботу: завезти, попиляти, порубати і поскладати дрова. Чимало чоловіків з професійним завзяттям узялися за суто чоловічу справу щодо заготовлення палива. Можуть привезти прямо додому готові порубані полінця, навіть різного розміру. Бо комусь потрібні коротенькі в старий котел, а іншим довгі й товсті — у сучасний. У Сосниці продають готові порубані дровця в різних об'ємах від легкового причепа, в який вміщується чотири складометри по ціні коштує 2 тисячі гривень, до вантажної машини, в яку можна завантажити до 7 складометрів, по ціні це буде коштувати у межах п'яти тисяч гривень.

ЦІНИ У ЛІСГОСПАХ

Ціна у ДП «Сосницький «Райагролісгосп» залежить від сорту деревини. Дуб з привозом — 520 грн. м3, якщо самовивіз — 320 грн. м3. Якщо це сосна, то з привозом буде — 400 грн. за м3. Коли замовити машину, а це приблизно 7-8 складометрів, треба буде заплатити приблизно 4-5 тис. гривень. Самовивіз же коштує 200 грн. м3. Бажаючих на дрова вистачає, тому доводиться чекати у черзі на машину.У ДП «Холминському лісовому господарстві» ціни теж залежать від сорту деревини: за сосну - 200 грн., осику, березу - 250грн., а дуб, акацію - 300грн. за куб, але це без завантаження і доставки. 370 гривень за куб буде коштувати з усіма послугами. Якщо ви замовите машину дров не твердої породи, а це приблизно 7 кубів, то доведеться заплатити 2800 гривень з доставкою. На даний час лісове господарство не доставляє дрова людям, тому що їх замовляють великі підприємства і простому населенню просто не вистачає деревини. Але так лише сталося у цьому році. Минулого року покупців було мало, а сировини багато.

ДОПОМОГА ЛІТНІМ І ОДИНОКИМ ЛЮДЯМ

Найскладніше підготуватися до зими одиноким літнім людям. Таким на допомогу приходять працівники КУ «Центру надання соціальних послуг «Сосницької селищної ради». Заступник директора Роман Леонідович Куриленко розповів, що у них на обслуговуванні перебуває приблизно шістсот таких підопічних: стареньких, немічних, які не мають поряд близьких. До них ходять їхні соціальні робітниці. Жіночки виконують різну роботу: приносять продукти та ліки, готують їжу, прибирають у будинку, перуть, обробляють городину. А також складають дрова, топлять грубки і печі. А ще в їхньому штаті є 5 чоловік, які пиляють і рубають дрова всім нужденним і самотнім людям. Вони виконують важку чоловічу роботу. На сьогоднішній день тарифи на платні послуги змінюються в залежності від мінімальної заробітної плати і прожиткового мінімуму. До кінця року ціна за розпилювання і рубання одного складометра дров складає 51 гривня для людей, які знаходяться на обслуговуванні у центрі. На один опалювальний сезон соціальний працівник може переробити тільки 10 складометрів. Вже за цей рік соцробітники надали свої послуги понад тридцятьом одиноким людям з розпилювання і рубання. Чимало оголошень на кшталт: хто попиляє чи порубає дрова — є в Інтернеті. В Сосниці також вистачає пропозицій з пиляння і рубання. Робота важка і коштує така послуга в залежності від виду деревини від 80 до 100 гривень за складометр.

ЯК ДЕЯКІ СОСНИЧАНИ ПІДГОТУВАЛИСЯ ДО ЗИМИ


Наталія Миколаївна Холецька — Газове опалення в будинку відсутнє, але є грубка. Будинок невеликий, тому купували одну машину дров, субсидії не маю. На опалювальний період майже вистачає такої кількості деревини, а якщо ні, то весною доводиться ще докуповувати, або просити допомоги у батьків. Іноді підтримую тепло в оселі електро-конвекторами, за які доводиться дорого платити.Микола Іванович Заглядський — Будинок опалюю твердотопливним котлом, бо газу нема. За зиму використовую дві машини дров, які обходяться приблизно в 10 тисяч гривень, оскільки субсидії не отримую. Самостійно пиляю і рубаю. Також в запасі є брикет.Ганна Василівна Федоренко — Постійно опалюю будинок дровами. За зиму використовую дві машини деревини, за які викладаю з гаманця десять тисяч гривень, бо субсидії не отримую. Пиляти і рубати у мене нікому, то купую вже готові рубані дрова.В'ячеслав Анатолійович Помаз — Я підготувався до холодної пори року. Запаси дров у мене вистачить на два сезони. Купив вісім складометрів обаполу на пилорамі. Будинок опалюється сучасним твердотопливним котлом. За зиму використовую від 13 до 15 складометрів. Все залежить від якості деревини і якою буде зима. Порівнюючи з газом — деревиною значно дешевше, оскільки я не маю субсидії. Якщо брати ціну на газ минулого року, то мені довелось би сплатити від 4 до 5 тисяч гривень за місяць, а дровами в три рази дешевше. Переробляю деревину самостійно за допомогою трьох видів пилок: дві електропилки і одна бензопила. За літо і осінь при бажанні можна заготовити біля 15 складометрів.

Перед початком опалювального сезону через неможливість укласти тендери на закупівлю газу планувалось перевести кілька структур у 2-й корпус Сосницького обліково-економічного фахового коледжу. Інформацію про це передали майже всі провідні телевізійні та радіоканали України. На даний час, як вдалося мені з'ясувати котли ремонтувалися і станом на 2 листопада запускалися лише два рази. Цієї кількості палива, які вже завезли вистачить тільки до нового року. Проте все залежить від того, яка буде температура на дворі. Було завезено один КАМАз і три ЗІЛа деревини в загальній кількості це приблизно ста складометрів. Якщо будуть використані дані запаси, то за договором завезуть ще.

Цьогорічний ажіотаж з дровами для опалення по причині суттєвого здорожчання газу та переходу на твердопаливні котли як приватними домовласниками, так і великими підприємствами, створив великі черги по забезпеченню населення дровами. Змінилась і сама процедура відпуску дров паливних: тепер Згідно Закону України від 03.06.2021 року № 1534-ІХ та на виконання Доручення Державного агентства лісових ресурсів України від 05.10.2021 № 10-05/81581-21 вводяться деякі зміни в механізм реалізації деревини для населення з жовтня 2021 року:

- загальний обсяг дров’яної деревини для кожної фізичної особи повинен не перевищувати 15 куб. м. в рік;

- для оформлення заяви на придбання дров’яної деревини, фізичним особам потрібно звертатися в лісгосп або найближче лісництво, при собі мати паспорт громадянина України та ідентифікаційний код.

Районна газета «Вісті Сосниччини» №45 (10122) від 6 листопада 2021, Тетяна Сітковська

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: дрова, опалення

Добавить в:
 
 


Центр Комплект