• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Чернігівська майстриня відроджує керамічну іграшку Чернігівщини


Радио

Чернігівська майстриня відроджує керамічну іграшку Чернігівщини

 

Майстриня народної творчості з Чернігова відроджує старовинну українську керамічну іграшку. Ольга Баєва виграла президентський грант для молодих майстрів народного мистецтва та реалізувала проєкт «Керамічна іграшка-свищик». У його межах майстриня створила тематичну колекцію, яку презентували онлайн в обласному історичному музеї імені Василя Тарновського, що виступив гарантом виконання цього проєкту.«Відповідно до його концепції, має бути створений комплект іграшок-свищиків. Щонайменше 25 предметів. Крім того, має бути підготовлений і виданий альбом творів Ольги Баєвої. Сьогодні ми якраз реалізуємо частину цього проєкту – це виставка, що розкриває фактично творчий потенціал молодої майстрині, яка знайшла себе у виготовленні керамічних іграшок-свищиків», – Сергій Лаєвський, директор Чернігівського обласного історичного музею ім. В.Тарновського.

Майстриня розповідає, що намагалася передати всі особливості форм, а також декор тих іграшок, які створювали на Чернігівщині багато століть тому.

«На деякі іграшки я нанесла орнамент, присутній в інших видах народного мистецтва – це квіточки та розетки з козацьких порохівниць доби Козацького бароко, а також це зірка з вишивки, що притаманна Чернігівщині. Я не сказала б, що це повністю реконструкція. Тому що я перейняла основні особливості, які їх відрізняють від іграшок інших регіонів, але я пропустила це через себе та додала якихось своїх особливостей», – Ольга Баєва, майстриня народної творчості.

На те, аби навчитися робити справжню іграшку-свищик, Ольга Баєва витратила п’ять років. Колекція створена за роботами майстра з Ічнянщини Миколи Пищенка та Омеляна Железняка з Грибової Рудні. Усі іграшки відтворені за прикладами експонатів, які майстриня вивчала в київському музеї Івана Гончара, Національному музеї українського народного декоративного мистецтва.

«А також твори, зроблені за археологічними знахідками, які віднаходили навіть у нашому Чернігові, вони зберігаються в цьому історичному музеї. Це коники доби Козаччини та доби Київської Русі, зозулиці. Дослідники вважають, що такі зозулиці робили ще в трипільські часи», – Ольга Баєва, майстриня народної творчості.

«Взагалі виготовлення цих іграшок – це доволі давня традиція. Більше того, під час археологічних досліджень, які проводилися як у Чернігові, так і поза його межами, експедиції наших археологів знайшли фрагменти глиняних іграшок-свищиків меншого розміру, ніж ми сьогодні можемо побачити на виставці», – Сергій Лаєвський, директор Чернігівського обласного історичного музею ім. В.Тарновського.

Сергій Лаєвський зазначає, що колись такі іграшки використовували не лише для забави.

«Але зрозуміло, що з тих часів подібний різновид іграшки побутував і ним користувалися не тільки діти, також можна було подавати відповідні звукові сигнали, оскільки багато цих іграшок-свищиків налаштовані на відповідну тональність», – Сергій Лаєвський, директор Чернігівського обласного історичного музею ім. В.Тарновського.

Загалом Ольга Баєва презентувала 67 робіт. Каже, що на цих свищиках можна відтворити прості мелодії.

«Я сама музикант – бандуристка. Мені подобається їх налаштовувати, щоб вони правильно звучали. І освіта музична допомагає їх правильно на слух налаштувати», – Ольга Баєва, майстриня народної творчості. Відповідно до вимог гранту, 25 робіт майстрині мають поповнити фонди історичного музею. Та в експозиції, яку зараз презентували онлайн, можна побачити і керамічний посуд, який створив її чоловік, також музикант, Родіон Баєв.

Джерело: Чeline

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Баєва, музей

Добавить в:
 
 


Центр Комплект