Щоб навчання було на радість

 

Коли святковий присмак Першовересня залишається позаду, на зміну йому приходять дні з ранніми підйомами, багатьма новими уроками, складними домашніми завданнями і стосом літератури, яку потрібно перечитати. Після літніх канікул без зобов’язань, графіків і нервових напружень впоратися з таким навантаженням непросто. Тож далеко не всім учням, початківцям чи старшокласникам, вдається швидко увійти у робочу колію. Як підтримати дітей, аби полегшити їхню адаптацію й не відбити охоти до навчання?Учительський підхід

«Ще Ейнштейн говорив, що вміє вчити той, хто вчить цікаво, - впевнена Ліна Іванова, вчителка початкових класів Борзнянської загальноосвітньої школи ім. Х.Алчевської. - На моїх уроках добре спрацьовують рольові ігри, розігрування простих життєвих ситуацій. Коли з пункту А до пункту Б їде поїзд - це незрозуміло і нецікаво. А коли назустріч Іванку їде однокласник Сергійко - діти «включаються», відіграють цю задачу».

До речі, ігрова форма навчання ефективна і для старших класів. Наприклад, Тетяна Мартиненко, яка викладає українську мову в 6 та 7 класах Ново-млинівської школи, проводить уроки у формі КВК чи змагань. Або віддає учням уявний мікрофон (ручка абощо), щоб вони по черзі могли висловити свою думку. «Щоб зацікавити дітей, я намагаюся використовувати чимало ігрових моментів, - говорить Тетяна Іванівна. - На уроці можна провести по темі заочну подорож із кількома зупинками і дослідженнями. Дітям дуже подобається відчувати себе пошуковцями чи мовознавцями. Інколи я дозволяю навіть помилятися, а іншим аналізувати і виправляти помилки. У такій грі, коли учень має можливість побути експертом, вони почувають себе легше і вільніше, генерують нові ідеї. А ще вчаться без драматизму визнавати свої помилки та виправляти їх».

«Але найперше завдання вчителя, особливо - початкових класів - створити комфортні умови у школі, родинний мікроклімат, щоб учень отримував радість він перебування тут, від спілкування з друзями, - продовжує Ліна Іванова. - Ми дуже багато спілкуємося, ділимося настроєм і переживаннями, вчимося поважати один одного і дружити. А ще сучасним дітям дуже не вистачає тактильного контакту, обіймів. Тому я завжди кажу батькам: попри зайнятість приділяти більше уваги дитині, цікавитися кожною дрібницею її життя. Поки вона тягнеться до вас, щось запитує - не ігноруйте. Але працюйте з дитиною лише у партнерстві. Не повинно бути ані зверхності, ані покарань за незнання. Якщо дитині щось не вдається - значить над чимось не допрацювала уся родина і вчитель. Адже при правильному підході зріст, у когось менший, у когось більший, має бути. Звісно, кожному хотілося, аби результат був якнайкращим, але всі діти різні. Тому навіть найменші кроки уперед вашого першокласника потрібно помічати і схвалювати. Адже дитина вже виросла над собою вчорашньою.

Ще одне, чого категорично не можна робити - давати характеристику, оцінювати. Немає хороших і поганих. Усі учні хороші, але бувають негативні вчинки. Потрібно говорити і пояснювати, що ви незадоволені не самою дитиною, а тим, як він учинив».

Поради для батьків: організаційні моменти

Отож, чималу роль у тому, як дитина сприйматиме навчання, відіграють батьки. Адже саме в готувати своє чадо до школи. І тут мова, звісно, не про закуплені зошити і одяг. І навіть не про зазубрювання майбутніми «першачками» букв та цифр наперед, бо «всі вже знають, а наш - ні», чи хаотичне повторювання старшим того, що забув за літо. Шлях розвитку кожної дитини індивідуальний і до початку навчання важливіше мати не певні знання, а бути здатним сприймати та засвоювати нову інформацію. Батьки мають налаштувати молодшу дитину на серйозну працю, виховати в ній почуття відповідальності, самостійності, організованості. Але не шляхом примусу, а заохоченням. Заохочення та правильна мотивація - найкращі помічники і для роботи зі старшокласниками.

Та найперше треба подбати про здорове харчування і правильний режим, який допоможе уникнути стресу. Слідкуйте за тим, щоб дитина не засиджувалася допізна. Тим паче, що скоро осінь повністю вступить у свої права, дні коротшають, а через нестачу сонячного світла наш організм і вранці продовжує виробляти гормон сну - мелатонін. Тому нам стає все важче підводитися з ліжка.

Обов’язкові компоненти режиму - фізична активність та прогулянки на свіжому повітрі. Навіть у холодну пору року не варто весь час сидіти вдома за гаджетами, телевізором чи настільними іграми. Адже тоді ми втрачемємо тонус і стаємо млявими. А кисень надзвичайно важливий для нормального функціонувануя мозку. Школярі мають удень гуляти на подвір’ї 40 хвилин, а то й півтори години (залежно від погоди та самопочуття дитини). За цей час вона відпочине від занять у школі, де вона отримує велике розумове і фізичне навантаження, тож легше виконуватиме домашнє завдання. Не зайвою буде коротенька прогулянка перед сном.

Увійти у колію допоможе складений на тиждень розклад. Знову ж, без допомоги батьків не обійтися, адже далеко не кожна дитина може правильно розподілити свій час. Окрім шкільних занять до «карти тижня» можна додати гуртки, спортивні секції і навіть розваги (похід у гості чи можлива поїздка), все позначаючи різнокольоровими наліпками. Зазвичай дітям подобаються яскраві календарі, тому вони радо дотримуватимуться розкладу, який створили власноруч.


Але, плануючи робочий тиждень, уникайте надмірного навантаження. Спеціалісти говорять: завелика кількість нової інформації може стати непосильним емоційним навантаженням для школяра. У дитини навіть можуть з’явитися такі «дорослі» захворювання, як безсоння, виразка, мігрень. Тому все потрібно давати дозовано. Якщо хочете записати своє чадо відразу на кілька додаткових занять, краще відразу займатися спортом чи музикою. А ось заняття з репетитором чи курси ще однієї іноземної мови можуть трохи зачекати.

Психологічні підказки

Не варто відразу тиснути на школярів, вимагати лише найвищих оцінок. Після канікул дитині важко відразу зібратися з думками, але з часом вона втягнеться у робочий процес. І тут, знову ж таки, батькам потрібно акцентувати увагу на минулорічних перемогах і досягненнях, а не на сьогоднішніх помилках та низьких оцінках. Важливість балів взагалі батьками часто перебільшується. Так, гарні оцінки - це добре, але це - не сенс усього дитячого життя. І не єдиний показник інтелекту та здібностей маленької особистості.Найперше дитина має відчувати, що батьки її люблять. Тому цікавтеся, як пройшов її день, що нового відбувається в школі, якщо щось не вдається, то що цьому заважає. Навчіться слухати і чути власних дітей, заглиблюйтеся в деталі того, що вона вам розповідає. Так вам буде легше зрозуміти, що турбує вашого школяра і вирішити проблему, якщо така виникне. Також намагайтеся, навіть якщо ви дуже зайняті, відповідати на дитячі «чому?». Ви дасте зрозуміти, що пізнання нового - це захоплюючий і цікавий процес.

Варто підтримувати будь-яке нове захоплення дитини: подобається музика - запишіться до музичної школи, хімія -подаруйте цікаву енциклопедію, купуйте біографії відомих людей, які домоглися успіху у царині, яка цікавить вашу дитину, обговоріть, як вони домоглися своєї мети.

Не зайвим буде поговорити з учителями. Адже вони проводять багато часу разом із дітьми, так само намагаються зрозуміти кожного. Якщо ви, наприклад, знаєте, що ваша дитина боїться говорити перед публікою, педагог може використати цю інформацію з користю (приміром, поділити клас на міні-групи), що допоможе вашій дитині почуватися впевненіше.

До речі, якщо вже говорити про страхи, то існує навіть термін «шкільна фобія» - страх деяких дітей перед відвідуванням школи. Насправді частіше йдеться не про саму школу, а про побоювання дитини йти з дому, розлучатися з батьками. Найчастіше таке трапляєть у хворобливих дітей чи тих, хто потрапив під гіперопі-ку з боку батьків.

Та й батьки, які колись побоювалися школи, можуть транслювати свої відчуття на власних дітей. Вони самі драматизують початок навчання, намагаються виконувати замість дитини її домашнє завдання, контролюють кожну прописану літеру, виробляючи вже у дитини «навчальну фобію». У школяра виникає невпевненість у власних силах, звичка сподіватися на допомогу у найпростіших життєвих ситуаціях.

Звісно, шкільне життя не обходиться без невдач, незаслуженних звинувачень, образ, помилок. Якщо негативні відчуття накопичуватимуться, школяр може навіть відмовлятися йти до навчального закладу. Тому важливо вчасно знімати психологічне напруження. Найкраще допомагають дихальна гімнастика, активний відпочинок, спілкування з домашнім улюбленцем, живопис, музика та домашній затишок.

Тому, батьки, наберіться терпіння. Пристосуватися до нового середовища неможливо за один день. Але при правильноу підході тривожність із часом зникне, ваша дитина почуватиме себе впевненіше, з’явиться зацікавленість, яка при підтримці батьків обов’язково захопить і налаштує школяра на пізнання нового.

Джерело: районна газета "Вісті Борзнянщини" №37 (9960) від 18 вересня 2021, Марина Гриненко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: навчання, Борзнянщина

Добавить в: