• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » На Гоголівці в Ніжині відкопали дерев'яний настил і бруківку, у якій жінки ламають підбори


На Гоголівці в Ніжині відкопали дерев'яний настил і бруківку, у якій жінки ламають підбори

У народі — Гоголівка, Гоголівська, офіційно — вулиця Гоголя в Ніжині, найстаріша. 319 липня вона на реконструкції. А 3 серпня, під час розкопок, на глибині в метр, археологи знайшли підтвердження старої назви вулиці — дерев’яний настил, покритий бруківкою.— За історичними даними, дерево належить до XVIII століття, бруківка — до ХІХ-ХХ, — робить екскурс в історію Роман Желєзко, головний спеціаліст управління культури і туризму Ніжинської міськради, екскурсовод. — Дерев’яні обтесані колоди лежали впоперек вулиці. Очевидно, у XVIII столітті — це була єдина вулиця в Ніжині з покриттям. Решта доріг — грунтівки, що під час дощів перетворювались на суцільне болото.

Бруківкою накрили вулицю пізніше. Проблема була в тому, що дерево підгнивало, потрібен був регулярний ремонт, плюс три пожежі в Ніжині, які сильно попалили настил. Тому зверху, на пів метра, поклали шар каміння.

— Що за камінь?

— Порода — дикий камінь. Це не бруківка в прямому сенсі слова, просто гарно викладена диким каменем дорога. Матеріал гарантував міцність покриття. Коли каміння викопуєш, то сторона, по якій їздили диліжанси і карети, гарно відшліфована, адже на колесах були металеві ободи.

— З якого дерева колоди, що збереглися до наших днів?

— Ми припускаємо, що дубові, але експертизи ще немає, — висуває версію Роман Анатолійович.


— Не згнило під землею?

— Залежно від ділянки. Є добре збережений дерев’яний щит (звісно, колоди пошкоджені часом, але цільні), є повністю розсипана.

— Яка доля віднайдених фрагментів? Зверху кластимуть сучасну плитку?

— Питання вивчається. Триває етап спостереження. Поки дерево знаходиться в землі, воно законсервоване. Немає доступу кисню, і воно не розсипається. Зараз зробили «розтин», дерево розкрили. Ми присипали колоди тирсою, чекаємо, поки просохнуть. Треба дивитися, як дерево реагуватиме на навколишнє середовище. Якщо буде можливо, проведемо знезараження (знищення всіх шкідників), консервацію і передамо в краєзнавчий музей. Це найкраща перспектива. А, може, коли ми почнемо піднімати цей щит, колоди просто розсиплються. Як варіант — створення інсталяції: помістити фрагменти в пластиковий куб, який демонструватимуть у музеї.

— Нинішня реконструкція — виключно сучасними матеріалами?

— Запланували відтворити еволюцію дорожнього покриття вулиці.

Адже спочатку були дерев’яні колоди, потім кам’яна бруківка, в 60-х і 80-х роках минулого століття, за радянських часів, зверху поклали два шари асфальту. Ми хочемо частково відродити покриття, але з нових дерев’яних колод, частково — бруківку зі старого каменю. Це буде не зовсім комфортно, адже, банально, жінки там ламають підбори. Лишимо невеликі фрагменти як музейні експонати. Решта — сучасна плитка двох кольорів під старовину.

* * *

Вулиця названа на честь письменника Миколи Гоголя, котрий у 1821-1828 роках навчався в Ніжинській гімназії вищих наук. Згадки про Ніжин виринають у різних творах Миколи Васильовича.

Вікторія Товстоног, «ВісникЧ» №32 (1839) від 12 серпня 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Ніжин, реконструкція, Товстоног, ВісникЧ

Добавить в:
 
 


Центр Комплект