• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Сосниччина нас здивувала, порадувала й зачарувала


Талион

Сосниччина нас здивувала, порадувала й зачарувала

 

Якось випадково у фейсбуці я побачила запрошення на пішохідну екскурсію «Сосниця - місто залізного ведмедя» від туристичної групи «Сосниччина туристична». І зрозуміла, що їхати у Сосницю просто потрібно. Моя думка про правильність цього рішення отримала підтвердження ще під час обговорення організаційних питань нашої поїздки у розмові з директором Сосницього краєзнавчого музею імені Юрія Виноградського Юрієм Помазом.І ось наша маленька група великих любителів подорожувати відправилася на екскурсію до Сосниці, яка насамперед асоціюється з іменем відомого письменника, кінорежисера Олександра Довженка і зачарованою Десною. Та, виявляється, вона може похвалитися надзвичайно цікавим історичним минулим і не менш захоплюючим сьогоденням.

Починалася наша екскурсія-знайомство біля скульптури ведмедя, яка виготовлена за мотивами герба селища. Перша документальна згадка про Сосницю датується 1234 роком. До 1648 року містечко було центром Сосницької волості Новгород-Сіверського повіту Чернігівського воєводства. В дореволюційний час за ініціативи предводителя дворянства Володимира Мусіна-Пушкіна в Сосниці був споруджений Літній театр (будівля не збереглася), де в підлітковому віці грав Олександр Довженко. Гордістю сосничан є двоповерховий будинок, зведений у 1910 році для земської управи. Нині це один із корпусів Сосницького обліково-економічного фахового коледжу. Є у селищі вулиця Петра Дорошенка - гетьмана Правобережної України. З листопада 1676 по 8 березня 1677 року він проживав у Сосниці, а далі поїхав до Москви. Сосницька музична школа носить ім’я відомого диригента, оперного співака Марка Пол-торацького. Народився він у Сосниці. А з 1844 по 1855 рік у місті разом з другим чоловіком Марковим-Виноградським проживала його внучка Анна Керн. Саме їй Олександр Пушкін присвятив свій безсмертний поетичний шедевр. І ще багато-багато цікавої інформації почули ми під час прогулянки Сосницею. До речі, місто поділене вулицями на прямокутні квартали, що є нетиповим для містечок Чернігівщини. Однією із родзинок Сосниці є будиночки з дерев’яним мереживом. Навіть якщо господарі проводять капітальний ремонт, то по можливості залишають різьблення. Ми багато чули про дерев’яне мереживо Чернігова, але, виявляється, таку красу можна побачити і в Сосниці. Провела для нас пішохідну екскурсію селищем екскурсоводка Надія Дурницька (вона ж бібліотекарка Чорнотицько? сільської бібліотеки).


У Сосницькому літературно-меморіальному музеї! О.П. Довженка (перший зліва - директор СосницькогсГ краєзнавчого музею Юрій Помаз

Звичайно ж, побували ми у Сосницькому краєзнавчому музеї імені Юрія Виноградського та Сосницькому літературно-меморіальному музеї Олександра Довженка. Для того, щоб познайомитися з усіма туристичними атракціями Сосниччини, одного дня замало. От, наприклад, на Чернігівщині залишилося п’ять паромів. Один із них - на Сосниччині. З Пекарівським паромом нам трохи не поталанило. Його якраз ремонтували. Однак ми відправилися до Купчицького вітряка. Побудований він у 1910 році і ніс свою нелегку службу до 1960-го. Тепер його відроджують. Поруч збереглася хата мельника, яку планують відремонтувати і зробити ще одним туристичним об’єктом.


Екскурсоводка Надія Дурницька проводить екскурсію Сосницею

Природа Сосниччини - дивовижна. А Десна, як сказала наша екскурсоводка, зачарована тільки тут. Тож ми багато втратили б, якби не побачили Спаську кручу. Краса, яку не описати словами. До того ж була чудова сонячна погода. Все навколо приваблювало і вражало яскравими барвами. Десна, сосни (навіть кримські!), високі трави та різноманітні, красиві в своїй простоті, польові квіти. Це був фінальний акорд у нашій подорожі Сосниччиною.

До Купчицького вітряка та Спаської Кручі нас супроводжував начальник відділу економічного розвитку Сосницької селищної ради Андрій Ткач. Враховуючи посаду Андрія, зразу виникає запитання, який стосунок має туризм до економіки? Відповідь дуже проста. Андрій Ткач захоплюється краєзнавством. Тож залюбки ділиться своїми знаннями про рідний край з туристами. Серед захоплень сосничанина також велоподорожі та фотографія. Він та Надія Дурницька розповідають про свою малу батьківщину в фейсбуці у групі «Сосниччина туристична». Андрій є адміністратором групи, а Надія - модератором.

Насамкінець, хочеться порадити всім, хто планує майбутні подорожі і ще не побував у Сосниці. Обов’язково завітайте у ці краї. Не пошкодуєте!

Людмила Хвоя, «Деснянка» №29 (868) від 22 липня 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: Сосниця, туризм, Хвоя, Деснянка

Добавить в:
 
 


Центр Комплект