• Брухт ДальнобойСервис
Мобильная версия сайта Главная страница » Новости » Город и регион » Дерев'яна хата в поєднанні з церковним стилем: український архітектурний модерн на Чернігівщині


Дерев'яна хата в поєднанні з церковним стилем: український архітектурний модерн на Чернігівщині

 

У кінці ХІХ століття у світовому мистецтві утворилося багатьох нових мистецьких стилів. Вони отримали загальну назву «модерн». Як він відобразився на архітектурі Чернігівщини, Суспільному розповів історик Володимир Пилипенко.

На початку ХХ ст. в Україні сформувався свій власний «український архітектурний модерн» (УАМ). Цей стиль ґрунтувався на поєднанні житлової народної (дерев’яна хата) та церковної архітектури часів бароко. Його авторами та ідейними натхненниками стали Василь Кричевський та Опанас Сластіон.

Загалом, Чернігівщина не стала регіоном значного поширення українського архітектурного модерну, проте до сьогодні тут збереглися кілька будівель, в яких у повній мірі проявилися особливості УАМ.

Почнемо із Чернігова. На вулиці Гоголя, 16 сховався будинок колишнього Чернігівського міського училища. Його звели 1911 року. Приміщення майже завжди використовувалося різними навчальними закладами, тому воно досі в гарному стані.


Будинок Чернігівського міського училища

Ще однією пам'яткою УАМ у Чернігові є приміщення колишнього дворянського земельного банку, а нині – обласної бібліотеки імені В. Короленка. Щоправда, не усі дослідники зараховують цю будівлю до УАМ, але «обов’язкові» для цього стилю елементи тут є. Це – п’ятикутні вікна, кольорові керамічні плитки, що декорують зовнішні стіни, дахи із подвійним заломом.


Обласна бібліотека імені В. Короленка


У Ніжині збереглося приміщення колишньої електростанції поблизу річки Остер. Його проектував Опанас Сластіон. Зараз там спортшкола.


Будівля колишньої електростанції. Ніжин

Неподалік від Ніжина є ще один приклад УАМ. Це - Носівська селекційно-дослідна станція. Вона була заснована 1911 року і довгий час була одним із провідних закладів, що займався селекцією рослин та дослідженням ґрунтів.


Селекційно-дослідна станція. Носівка

А у селі Лемеші впродовж 199-1910 років у стилі УАМ звели земське початкове народне училище. Цікаво, що архітектором був Іван Якубович, який звів вже згадане училище у Чернігові.


Земська школа. Лемеші


UA: Чернігів

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: український архітектурний модерн, архітектура

Добавить в:
 
 


Центр Комплект