• Брухт ДальнобойСервис


реклама

Рік сухий — хліб пустий

 

ЦЕ НАРОДНЕ прислів’я стає дедалі актуальнішим, пекучішим.

І послаблення — очевидне без неймовірного! — не передбачається. Свідчення сказаному — опублікований кілька днів тому рейтинг найпосушливіших в Україні торік областей.У списку не лише Буджак і Таврія, яким бездощів’я притаманне здавна, а й Слобожанщина і Середня Наддніпрянщина.

Ось реєстр областей, де глобальне потепління все частіше ставить над землею і людьми, які цю землю обробляють, свої згубні експерименти:

Херсонська — сума опадів становила 280,2 мм;

Одеська — 300,1 мм;

Запорізька — 313,9 мм;

Миколаївська — 322,2 мм;

Дніпропетровська — 342,5 мм;

Донецька — 350,5 мм;

Харківська — 373,6 мм;

Луганська — 376,3 мм;

Полтавська — 382,2 мм;

Кіровоградська — 401,9 мм.

Особливо постраждала українська Бессарабія. Про це на своїй сторінці у соціальній мережі писав навесні 2020-го заступник міністра економіки Тарас Висоцький: «У цьому регіоні посуха фактично триває з минулого року. Тут мінімум 80% загиблих посівів, у багатьох випадках 100%. Перспективи пересіву відсутні, оскільки вологи в ´рунті немає, тому аграрії чекатимуть посіву озимих наступного року в серпні-вересні за умови надходження дощів».

Не «мокрішим» видався і попередній, 2019-й. Рік цей відзначився найнижчим річним показником опадів — 399,5 мм, побивши на 8,5 мм безрадісний рекорд 2011-го.


А що ж на нас очікує завтра?

Завтра краще навряд чи буде. Швидше, не буде зовсім!

Погіршує ситуацію те, що в Україні один із найнижчих у Європі показників забезпеченості водою. Як кажуть фахівці, за останні 30 років у країні зникло майже 10 тис. річок. Десять тисяч річок мов корова язиком злизала!

Але ж не корова і навіть не сонце. Такого варварського ставлення до джерел, річок і річечок, як в Україні (читай — у центрі Європи) не знають ні історія, ні світ.

Особливо безжальні у відносинах із довкіллям новочасні «хазяї життя», які будують на болотах вілли, а ріки перетворюють на стічні дачні канави. Чи подивіться, на що перетворили і перетворюють береги Дніпра біля Херсона маєтні «аборигени» чи, подейкують, прокурори і судді зі столиці…

Це — до речі. Але навряд чи дійде «замурзаним» із тугими гаманцями і тисненими золотом мандатами, для котрих ніякий (навіть Божий!) закон не писаний.

Метеорологи прогнозують, що нинішні показники середньомісячної температури повітря переважили багаторічні норми на всій території України і, вочевидь, до аномально гарячого літа чекати залишилося недовго…

У пресслужбі Національної екологічної ради України виданню РБК-Україна повідали: «Очікується, що 2021 рік буде значно тепліше попереднього, який побив рекорди за кількістю днів у році з температурою вище 300C. Потепління стрімко відбувається у північних регіонах України. При цьому степ атакує посуха».

І вітчизняні, і зарубіжні фахівці завбачають, що вже найближчими роками в Україні, передовсім у південних областях — Херсонській, Одеській, Миколаївській — ледь не на третину почастішають посухи і суховії, ниви, особливо у центральній частині країни, потужними зарядами «обстрілюватиме» град.

Звісно, проти стихійних явищ, як мовиться, не попреш. Одначе зарадити неврожаям не тільки можна, а й конче необхідно. І, правдоподібно, нинішня влада, як і попередні, розуміє, що без широкої, а головне — реалізованої програми зрошення, особливо у безводному Степу, вже не обійтися.

Урядовці похопилися запевнити, що на Півдні України розпочинається грандіозний проєкт зрошення та меліорації.

«І це є серед пріоритетів Мінагрополітики на 2021 рік поряд із земельною реформою, яку ми фіналізуємо прийняттям базових законів та первинним запуском обігу земель сільськогосподарського призначення. Нам важливо сьогодні почути думку вчених, вивчити ключову проблематику, і Мінагрополітики має бути в основі цього процесу», — заявляє чинний міністр аграрної політики Роман Лещенко.

Очільник провідної галузі держави нагадує (тільки кому?) про те, що критичною є ситуація на Півдні України, насамперед в Одеській області. Особливо критична, як уже згадувалося, ситуація склалась у Бессарабії, де вже третій рік поспіль через посухи гине мало не весь урожай, а сільгосппідприємства просто банкрутують.

Умовивід тут один. Не повернеться держава до проблем зрошення лицем сьогодні, завтра проблема повернеться лицем до держави.

Вчені свою думку вже давно висловили.

Тепер слово за ким? Певна річ, за державою.

«Сільські вісті» № 20 (19868) від 19 березня 2021

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

Теги: глобальне_потепління, Сільські_вісті

Добавить в: